سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۲۳:۱۸ قبل از ظهر

مقدمات ایجاد دفتر بورس در شهرستان‌ بافق فراهم شده است

کد خبر: 15037
تعداد بازدیدکننده: 111
تاریخ: ۱۸ بهمن ۱۳۹۱

مدیر کل اقتصاد و دارایی استان یزد از نظارت سازمان اقتصاد و دارایی بر عملکرد بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی خبرداد که به صورت مستقیم از سوی معاونت بانک سازمان و شورای بانک‌ها انجام می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی یزد، «مرادعلی میر» در جمع خبرنگاران استان یزد از نگهداری ۲۰۰۰ سند مالکیت دولتی در خزانه استان خبر داد و افزود: تاکنون بیش از ۲۰۰۰ سند مالکیت غیرمنقول دستگاه‌های اجرایی استان یزد در خزانه صادر شده و نگهداری می‌شود.

 

وی گفت: در مجموع ۴۱ دستگاه اجرایی استان، ۹۲۳ واحد فضای اداری، مسکونی، تجاری و… با سه میلیون و ۹۷۰ هزار و ۷۷۷ مترمربع زیر بنا و حدود ۲۳ میلیون و ۱۳۵ هزار متر مربع مساحت دارد که از این تعداد ۷۴۵ واحد معادل ۸۱ درصد ملکی، ۲۲ واحد اجاره به شرط تملیک، ۳۷ واحد استیجاری، ۷۳ واحد اوقافی و بقیه سایر است.

 

وی ادامه داد: هم‌چنین از مجموع واحدها، ۴۱۷ واحد معادل ۴۵ درصد اداری، ۱۶۱ واحد مسکونی، ۱۹ واحد تجاری، ۴۵ واحد آموزشی و بقیه سایر است.

 

میر با اشاره به رونق اقتصادی در استان طی سال‌های اخیر به خصوص دولت نهم و دهم ، گفت: این سازمان، متولی امر اقتصاد استان است و با انجام کار گروهی و تیمی در راستای رونق این بخش تلاش می‌کند که در دولت نهم و دهم درآمدها استان نیز رشد چشمگیری داشته باشد.

 

وی ادامه داد: درآمد استان طی این مدت از حدود ۴۰۰ میلیارد ریال به بیش از ۳۰۰۰ میلیارد ریال در سال ۹۱ رسید اعتبارات عمرانی و سرمایه‌ای استان در ۱۰ سال گذشته نیز رشد داشته است.

 

وی افزود: اعتبارات عمرانی و یا سرمایه‌ای استان طی ۱۰ سال گذشته از ۱۷۰ میلیارد ریال به ۲۰۱۰ میلیارد ریال در قالب استانی، عمرانی و ردیف‌ها و تبصره‌های ملی افزایش یافته است که اغلب این افزایش از سال ۸۵ تاکنون بوده است.

 

مدیر کل اقتصاد و دارایی یزد گفت: با توجه به تخصیص اعتبارات استان بر اساس نقدینگی ناشی از فروش نفت و وصول مالیات است حقوق بگیران، مالیات خود را به موقع پرداخت و سایر مودیان، مالیات خود را از طریق اظهارنامه یا خوداظهاری پرداخت می‌کنند.

 

وی گفت: نظارت مالی دستگاه‌های اجرایی، تغییر و تحول ذی‌حسابان و مدیران مالی و اداره‌ی اموال منقول و غیرمنقول در سازمان‌ها، نظارت بر سپرده‌های وصولی برخی دستگاه‌ها، افتتاح حساب دستگاه‌ها در خصوص دریافت و پرداخت بر درآمدها از طریق خزانه‌ی معین از وظایف این سازمان است.

 

وی هم‌چنین خاطرنشان کرد: پرداخت یارانه‌ی نقدی کار اساسی در دولت نهم و دهم است و پرداخت یارانه‌ی نقدی که از دی‌ماه سال ۸۹ آغاز شد یکی از اقدامات اساسی دولت دهم بود که بیش از ۹۶ درصد از جمعیت استان یزد مشمول دریافت یارانه هستند.

 

به گفته‌ی مدیر کل اقتصاد و دارایی یزد، از ابتدای اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها تاکنون در قالب ۲۴ مرحله ۱۰ هزار و ۸۲۲ میلیارد ریال یارانه‌ی نقدی به ۹۹۱ هزار نفر در قالب ۲۷۶ هزار خانوار در استان یزد پرداخت شد.

 

وی از تخصیص ۷۰ هزار تومان کمک یارانه‌ی دولت به اعضای خانوارها تا روزهای پایانی سال خبرداد که منتظر دریافت ابلاغ رسمی هستند و از طریق حساب یارانه به خانوارها پرداخت می‌شود.

 

به گفته‌ی میر، در ۱۰ ماهه سال، ۳۳۸۸ میلیارد ریال درآمد از منابع و بخش‌های مختلف در استان وصول و به خزانه‌ی دولت واریز شد که ۴۳۳ میلیون و ۱۹۰ هزار ریال مربوط به دی‌ماه است.

 

این مسوول افزود: این میزان در مقایسه با عملکرد مدت مشابه سال پیش ۲۷ درصد افزایش و نسبت به میزان مصوب امسال ۶ درصد کاهش دارد.

 

وی گفت: از مجموع درآمدهای وصول شده در سالجاری، ۳۱۲۰ میلیارد ریال مربوط به بخش مالیات است که این رقم نسبت به عملکرد سال گذشته ۲۷ درصد افزایش نشان می‌دهد؛ اما نسبت به میزان مصوب امسال ۸ درصد کاهش دارد.

 

وی همچنین یادآور شد: بقیه درآمدهای استان از بخش‌های درآمدهای مالکیت دولت، خدمات و فروش کالا، جرائم و خسارت متفرقه و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای جذب شده است.

 

میر گفت: میزان درآمد مصوب ۱۰ ماهه امسال در استان را ۳۶۱۶ میلیارد ریال و میزان درآمد مصوب سال ۹۱ استان یزد نیز ۴۳۴۰ میلیارد ریال است.

 

وی خاطرنشان کرد: میزان اعتبارات حقوق کارمندان دولت شاغل در ۲۵ دستگاه اجرایی در سال‌جاری ۳۹۸ میلیارد و ۶۱۵ میلیون ریال است که در ۱۰ ماهه امسال ۳۴۵ میلیارد و ۹۵۲ میلیون ریال در این زمینه پرداخت شده است.

 

وی اظهار کرد: مبلغ اعتبارات سایر هزینه‌ها شامل اضافه کار کارمندان، رفاهیات، بازنشستگان و نیروهای قراردادی شاغل در دستگاه‌های اجرایی نیز در سال‌جاری ۵۲۶ میلیارد و ۵۱۲ میلیون ریال است که در ۱۰ ماهه امسال ۳۴۷ میلیارد و ریال آن پرداخت شده است.

 

به گفته‌ی این مسوول هم‌چنین میزان اعتبارات تملک دارایی‌های استان یزد در سالجاری ۱۱۷۱ میلیارد ریال است که ۲۵۹ میلیارد ریال آن از محل دو درصد اعتبارات نفت و گاز و بقیه از محل سایر اعتبارات استانی است.

 

میر ادامه داد: جمع درآمد اختصاصی شرکت‌های دولتی در ۱۰ ماهه سال ۲۴۱۱ میلیارد ریال، جمع درآمدهای اختصاصی ادارات دولتی در این مدت ۱۴۷ میلیارد و ۷۱۳ میلیون ریال و درآمدهای اختصاصی دانشگاه علوم پزشکی یزد ۱۰۳۸ میلیارد ریال است.

 

وی ادامه داد: در خصوص پرداخت حقوق کارکنان دولت، همه‌ی حقوق و مزایای این افراد و کسورات قانونی آن شامل تامین اجتماعی، بازنشستگی، خدمات درمانی و سایر تا پایان تیرماه توسط خزانه معین استان پرداخت شده است.

 

وی با بیان این‌که هم‌اینک حدود ۲۵ هزار کارمند در حدود ۴۰ دستگاه دولتی استان مشغول به کار هستند، گفت: اسناد حقوق اغلب کارمندان دولت در استان از سوی واحد نظارت مالی سازمان امور اقتصادی و دارایی بررسی و رسیدگی می‌شود و سپس حقوق آنها توسط خزانه معین استان تامین و پرداخت می‌شود.

 

این مقام مسوول در بخش دیگری از سخنانش گفت: حسابرسی شهرداری‌ها و موسسات غیرانتفاعی و همچنین همه‌ی استعلامات و مکاتبات دستگاه‌های اجرایی در خصوص قوانین و مقررات مالی و محاسباتی و بخشنامه‌های مورد ابهام نیز توسط واحد نظارت مالی سازمان امور اقتصادی و دارایی استان اقدام می‌شود.

 

وی ادامه داد: با اخذ پاسخ استعلامات موضوع بخشنامه‌های مورد ابهام از اداره‌کل نظارت بر اجرای بودجه وزارت متبوع جهت اقدام و سرعت بخشیدن در انجام امور محوله و تکریم ارباب رجوع به ذی‌حسابان و مدیران مالی استان ابلاغ می‌شود.

 

وی گفت: سازمان امور اقتصادی و دارایی استان یزد بر امور مالی دستگاه‌های اجرایی استان نظارت دارد و در دستگاه‌های اجرایی استان، وفق ماده ۳۱ قانون محاسباتی عمومی کل کشور، ذیحسابان و مدیران مالی مورد تایید وزارت امور اقتصادی و دارائی، نظارت بر درآمدها ، هزینه‌ها و اموال را بر عهده دارند.

 

مدیر کل اقتصاد و دارایی یزد با اشاره به مصوبات استانی سفرهای هیئت دولت به استان یزد گفت: با توجه به سه دور سفر رییس جمهوری و هیئت دولت به این استان و تصویب مصوبات در بخش‌های مختلف اقتصادی، مصوبات این سفرها، پیشرفت خوبی دارد.

 

به گفته‌ی وی، یزد در مجموع در سه دور سفر هیئت دولت، ۶ مصوبه در بخش‌های مختلف اقتصادی استان به تصویب هیئت وزیران رسید و سفر دور چهارم هیئت دولت به یزد هم هنوز محقق نشده است.

 

وی در این رابطه تصریح کرد: ارتقای سطح گمرک استان به اداره‌کل از جمله مصوبات دور اول سفر رییس جمهوری و هیئت دولت به استان است که به طور کامل اجرا شد و تشکیلات گمرک یزد به اداره‌کل ارتقاء یافته است. مطالعه و تاسیس گمرک شهرستان بافق از دیگر مصوبات این دور از سفر هیئت دولت به یزد است و با توجه به قرار گرفتن شهرستان بافق در مسیر خط آهن و وجود ظرفیت‌های حمل و نقل ریلی و زمینی، این مصوبه نیز صد درصد اجرا شده است.

 

وی ادامه داد: مصوبه هیئت دولت در خصوص تهیه و ارائه‌ی اطلاعات مورد نیاز موضوع بخشودگی سود کارمزد و جرائم دیرکرد بدهی تسهیلات بانکی مرتبط با سیستم آبیاری تحت فشار مشروط به استمهال و تقسیط نیز در دست پیگیری و اقدام است.

 

این مقام اجرایی استان افزود: در دور دوم سفر رییس جمهوری یک مصوبه در هیئت دولت به تصویب رسید و در این سفر موضوع احداث ساختمان اداره‌کل امور مالیاتی استان برای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تصویب و به طور کامل اجرا شده است.

 

وی گفت: تصویب دو مصوبه از برکات دور سوم سفر رییس جمهوری و هیئت دولت است و خرید و توسعه‌ی انبار سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی استان یزد از جمله این مصوبات است. اعتبار مورد نیاز برای اجرای این مصوبه، سه میلیارد ریال است که ۴۰ درصد سهم استانی تامین شده و پیگیری‌های لازم برای اختصاص سهم ملی توسط معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری انجام شده است.

 

میر اد:امه داد تکمیل ساختمان گمرک استان یزد در سال ۹۰ از دیگر مصوبات این دور از سفر است و با پیگیری‌ها از طریق گمرک و سازمان مسکن و شهرسازی مجوز کمیسیون ماده ۳۲ قانون برنامه چهارم توسعه اخذ شده و در دست اقدام است.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: هم‌چنین در سه دور سفر رییس جمهوری به تعداد زیادی از نامه‌ها و مکاتبات مردمی به رییس جمهوری و هیئت دولت رسیدگی و پاسخ داده شد. در راستای رسیدگی به نامه‌های مردمی سفرهای استانی رییس جمهوری و هیئت دولت، بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی در یزد از سوی بانک‌های استان به متقاضیان پرداخت شد.

 

وی گفت: در مجموع ۳۲ هزار و ۴۲۰ نامه‌ی مردمی در دور دوم و سوم سفر رییس جمهوری و هیئت دولت از سوی مردم یزد ارائه و همه آنها بررسی شد.

 

این مسوول گفت: اغلب نامه‌های مردم یزد در سفر رییس جمهوری مربوط به دریافت تسهیلات بانکی است و ۲۴ هزار و ۶۳۲ نامه مربوط به دور سوم سفر است که حدود ۳۵۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال تسهیلات در بخش‌ءهای مختلف توسط بانک‌های استان پرداخت شد.

 

وی افزود: هم‌چنین ۷۷۸۸ نامه مربوط به دور دوم سفر است که ۴۴ میلیارد و ۹۴ میلیون ریال تسهیلات بانکی در بخش‌های قرض‌الحسنه، خرید خودرو، خرید کالاهای اساسی، مسکن و… پرداخت شده است. ۴۲۸۳ نامه نیز از طریق بازرسی استانداری و سایر ادارات به این سازمان ارسال و به همه رسیدگی شد.

 

میر گفت: واگذاری سهام عدالت به قشرهای آسیب‌پذیر جامعه و کم درآمدها با هدف تحقق عدالت اقتصادی و اجتماعی از اقدامات اساسی دولت نهم و دهم است که تاکنون بیش از ۵۵ درصد جمعیت یک میلیون و ۷۰ هزار نفری استان یزد، معادل ۶۰۰ هزار نفر، برگ سهام عدالت خود را دریافت کرده‌اند.

 

وی در این‌باره گفت: هم‌اینک کار واگذاری سهام عدالت کارگران فصلی و ساختمانی در استان در حال انجام است و این دسته از افراد برای دریافت سهام عدالت خود باید به شرکت‌های تعاونی سهام عدالت محل سکونت خود مراجعه کنند.

 

میر با اشاره به عملکرد ۱۰ ماهه‌ی بورس یزد گفت: از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه یک میلیارد و ۵۴ میلیون سهم به ارزش حدود ۳۴۲۳ میلیارد ریال در تالار بورس این استان خرید و فروش شد.

 

وی گفت: بیشترین حجم معاملات توسط کارگزاری ایساتیس پویا رقم خورد و ۵۹۰ میلیون و ۸۴۱ هزار سهم به ارزش حدود ۲۰۰۰ میلیارد ریال به خرید و بقیه به معاملات ناشی از فروش سهام اختصاص داشت.

 

به گفته‌ی این مسوول، طی این مدت، ۲۰۰۰ نفر سهامدار جدید وارد بورس یزد شدند و طی این مدت سه کارگزار جدید به مجموعه‌ی کارگزاران بورس یزد افزوده شد.

 

وی هم‌چنین یادآور شد: در ۱۰ ماهه امسال شاخص کل بورس یزد ۱۱ هزار و ۶۰۰ واحد افزایش داشته است و شاخص کل معاملات در ابتدای سال از ۲۶ هزار و ۲۸۰ واحد به ۳۷ هزار و ۸۹۸ واحد در پایان دی‌ماه افزایش یافت. امکان‌سنجی ورود بیش از ۲۰ شرکت سهامی عام در سطح استان نیز برای پذیرش در بورس اوراق بهادار انجام شد و مقدمات ورود برخی از آنها نیز انجام شده است.

 

میر در پایان یادآور شد: طی این مدت علاوه بر افتتاح دفاتر معاملاتی بورس در شهرستان‌های میبد و اردکان، مقدمات ایجاد این دفاتر معاملاتی در شهرستان‌های بافق، تفت و ابرکوه نیز فراهم شده است.

۲ نظر

  1. علی می‌گه:

    به نظر شما ۱۰۰ درصد اجرایی شده؟!

    مدیر کل اقتصاد و دارایی استان یزدگفت مطالعه و تاسیس گمرک شهرستان بافق از دیگر مصوبات این دور از سفر هیئت دولت به یزد است و با توجه به قرار گرفتن شهرستان بافق در مسیر خط آهن و وجود ظرفیت‌های حمل و نقل ریلی و زمینی، این مصوبه نیز صد درصد اجرا شده است?!

  2. حسين می‌گه:

    اقای مدیر کل
    چرا هروقت می خواهند از مردم بافق پول بگیرند هر چه لازم باشد به سرعت باد وباران می سازند وافتتاح می کنند ولی هر چه رابا ید برای مردم بسازند وهزینه کنند یاسکوت می کنند وسالها طول می کشد؟ شما چند درصد مالیاتهای بافق را صرف نوسازی وسازندگی در بافق کرده اید؟چرا مالیات ما باید صرف پر کردن خزانه دولت ومرکز استان گردد وبه بافق نرسد؟چرا برای توسعه دانشگاه هاومدارس بافق از آن مالیاتهای سنگین هزینه نمی کنید؟