چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۱۶:۰۳ قبل از ظهر

حصیربافی بافق ثبت آثار ملی شد

کد خبر: 15557
تعداد بازدیدکننده: 196
تاریخ: ۲۶ بهمن ۱۳۹۱

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق گفت: حصیربافی از جمله هنرهای سنتی شهرستان بافق است که به تازگی در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.
 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق گفت: حصیربافی از جمله هنرهای سنتی شهرستان بافق است که به تازگی در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.

عباس قدیریان اظهار داشت: این هنر به دلیل وجود درختان خرما و نخیلات فراوان به عنوان مواد اولیه، از اعتبار و ارزش فراوانی برخوردار است و در زمره صنایع دستی پرطرفدار شهرستان بافق به شمار می رود. وی با اشاره به ظرفیت های بالای شهرستان بافق در زمینه محصول نخل خاطرنشان کرد:  وجود نخیلات فراوان در بافق، مواد اولیه تولید صنایع دستی و حصیربافی را در این شهرستان فراهم کرده است. قدیریان عنوان کرد: از نخل در رشته های مختلفی از صنایع دستی می توان استفاده کرد که حصیربافی یکی از مهم ترین آنهاست. وی همچنین بیان داشت: منال بافی یکی دیگر از رشته هایی است که مواد اولیه آن از درخت نخل است. رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق خاطرنشان کرد: با پیگیری هایی که میراث فرهنگی شهرستان بافق و استان یزد داشته است، حصیر بافی بافق به عنوان صنایع دستی خاص شهرستان در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد. وی با بیان اینکه این رویداد برای شهرستان بافق یک افتخار است، تصریح کرد: با توجه به اینکه شهرستان های دیگر استان نیز از این نعمت برخوردارند اما به دلیل غنای نخیلات و مواد اولیه حصیربافی در بافق، این هنر به نام شهرستان بافق ثبت آثار ملی شد.

گفتنی است بادبزن، جارو، حصیر، پادری، طناب بافی و مَنال از محصولاتی است که از اجزای درخت خرما تهیه می شود./عبداللهی

۲ نظر

  1. حسین می‌گه:

    اقای قدیریان که گفتید ریگهای صادق اباد جز ثبت ملی است پس چرا استان یزد برای برداشت مجوز صادر میکند پیگیری کنید

  2. سعید می‌گه:

    حالا نمی شد چی میشد؟بابا دست بردارید از مرمت خرابه ها
    میراث فرهنگی فقط مسجد است و حجاب و دین که همه اش داره میره