دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۵۲:۳۷ قبل از ظهر

استان یزد پتانسیل بالایی در بخش معدن دارد

کد خبر: 15721
تعداد بازدیدکننده: 55
تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۳۹۱

یزدفردا:معاون امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: استان یزد پتانسیل بالایی در بخش معدن دارد.

” وجیه الله جعفری ” روز شنبه در مراسم افتتاح کارخانه فولاد ارفع با اشاره به بهره برداری از ۱۱ طرح معدنی و صنایع معدنی در سفر ریاست جمهوری به استان یزد، اظهار داشت: این پروژه ها در بخش های شمش، کنستانتره، سنگ آهن و سنگ های مصنوعی می باشد.

وی گفت: قبل از انقلاب اسلامی ۳۷۰ هزار تن فولاد تولید می شد که امروز این ظرفیت ۲۰ میلیون تن می باشد که ۱۴ میلیون تن از آن تولید می شود.

جعفری اظهار داشت: ۶ طرح فولادی در دست اجرا می تواند سه و نیم تا چهار میلیون تن به ظرفیت تولید شمش در کشور اضافه کند که بخش عظیمی از ۷ میلیون کسری را جبران خواهد کرد.

وی ظرفیت تولید شیشه در کشور را یک میلیون و ششصد هزار تن ظروف شیشه ای و شیشه تخت بیان کرد و افزود: تولید امروز کشور در این بخش یک میلیون و سیصد هزار تن است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش کاشی و سرامیک اظهار داشت: جمهوری اسلامی با داشتن ۱۴۰ واحد کاشی و سرامیک و ظرفیت ۴۹۴ میلیون متر مربع، رتبه چهارم از نظر ظرفیت و رتبه پنجم از نظر تولید در جهان را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با بهره برداری از ۱۷۳ طرح نیمه تمام در زمینه تولید کاشی و سرامیک ۶۰۰ میلیون متر مربع دیگرکاشی و سرامیک در کشور تولید خواهد شد.

جعفری ادامه داد: ۶ طرح کاشی و سرامیک با ظرفیت ۱۶ میلیون تن در ۳ ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید که ۳۰۰ میلیون متر مربع تولید کاشی و سرامیک به همراه خواهد داشت.

در ادامه این مقام مسئول رشد صادرات کاشی و سرامیک و شیشه کشور را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: ۲۳ درصد از تولید شیشه تخت و ۱۷ درصد از ظروف شیشه ای کشور صادر می شود.

وی همچنین با اشاره به رتبه دوم جمهوری اسلامی در تولید آهن اسفنجی، اظهار امیدواری کرد: با راه اندازی ۷ طرح فولادی و طرح های در حال اجرای دیگر، ایران رتبه اول در جهان را به خود اختصاص دهد.