سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۰۰:۲۳ بعد از ظهر

بـافق در انتظار تـولید ۴ میلیون تن فولاد(۲)

کد خبر: 15745
تعداد بازدیدکننده: 398
تاریخ: ۰۱ اسفند ۱۳۹۱

آماری که در بخش قبل آوردم نشان می دهد تقریباً (دو و شش دهم درصد) ۶ ر۲ % ذخایر آهن دنیا در ایران قرار گرفته است (وزیر محترم صنعت ،معدن و تجارت در افتتاحیه واحد کنسانتره سازی زرند کرمان ایران را دهمین دارنده آهن دنیا معرفی کرده اند) . نیمی از این مقدار در بلوک معدنی بافق قرار دارد به عبارتی (یک و بیست وپنج صدم درصد) ۲۵ر۱% آهن دنیا در بلوک معدنی بافق واقع شده استلازم به ذکر است متوسط عیار سنگ آهن بلوک معدنی بافق بیش از ۱۰ درصد از متوسط عیار جهانی طبق آمارهای اعلام شده بیشتر است .

کشور ایران یکی از معدود کشورهای جهان است که تمام ظرفیت‌های لازم همچون گاز طبیعی، سنگ آهن، زغال سنگ، برق و آب را برای تولید اقتصادی فولاد خام در اختیار دارد و در میان کشورهای خاورمیانه ایران تنها کشوری است که فعلا به دلیل ذخایر موجود سنگ‌آهن وابستگی به واردات سنگ‌آهن ندارد و می‌تواند از آن در تولید فولاد خام استفاده کند.

  با توجه برنامه تولید ۳۶ میلیون تن فولاد تا پایان برنامه پنجم و فاصله ۲۴ میلیون تنی تا هدف، توازن سنگ آهن مورد نیاز به شرح نمودار زیر است:

3

 

لذا برای تولید ۳۶ میلیون تن فولاد می بایست علاوه بر مصرف فعلی سالیانه ، بیش از ۶۷ میلیون تن سنگ آهن به تولید این ماده اولیه فولاد در ایران اضافه شود .همان طور که قبلا اشاره شد افزایش تولید سنگ آهن در کشور با توجه به ذخایر آن ، بیشتر متوجه سه منطقه بافق ، گل گهر و سنگان خواهد بود .بنا بر گزارش آقای “محمد خان داداش پور” مدیر فلزات آهنی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران میزان ذخیره معادن ایران به شرح ذیل می باشد .

4

ادامه دارد…

حمیدرضا رنجبر بافقی

۱ نظر

  1. محمد رضا می‌گه:

    اقای رنجبراز مظالب زیبا وارزنده تان در جهت تنویر افکار عمومی شهرستان بافق به خصوص جوانان سپاسگذاریم واین باعث می شود که میل بیشتری برای محافظت منابع معدنی در ما جوانان احیاء شود