جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۱۱:۵۴ قبل از ظهر

صبا نامه ۲ ( طنز )

کد خبر: 15967
تعداد بازدیدکننده: 141
تاریخ: ۰۵ اسفند ۱۳۹۱

چند راهکارِ پیشنهادی برای مقابله با عوارضِ گرانی و توّرمِ ناشی از تحریم ها
( مخصوص خانواده های کم درآمد و قشرهای آسیب پذیرِ جامعه )
بخش دوم : منزل
* پیشنهاد می شود تا همگان ، به رَسم و آیینِ پیشینیان و نیاکانِ خود بازگشته و برادرانه و خواهرانه زیر یک سقف و در یک اتاق ، گِرد هم آیید تا از رشد هزینه های جاریِ خانواده ، به ویژه میزانِ مصرفِ برق ، گاز و …… جلوگیری شود .
* برنامه ی غذایی خانواده ی خود را تغییر داده و سعی نمایید خودتان را با آن هماهنگ سازید چرا که درشرایطِ جدیدِ بحران مالی ، چاره ای جز این ندارید . دراین برنامه ی جدید باید به جای سه وعده ی غذایی در روز، حتماً از دو وعده و یا حتی یک وعده ی غذایی مفید و یا احیاناً غیر مفید ( مواد ارزان و غیر مقوی ) استفاده نمایید . البته در این مورد خاص پیشنهاد می شود تا در مرحله ی اول ، وعده ی غدایی شام حذف گردد و سپس در صورت سخت تر شدنِ شرایط ، اقدام به حذف بقیه ی وعده ها و دستِ آخر ، حذفِ خودتان نمایید .
* از آخرین و پیشرفته ترین روش ها و برنامه های تنظیمِ غذایی و رژیم های لاغری برای افراد چاقِ خانواده که اغلب در قبالِ کارِکمتر به کالری بیشتر و در نتیجه غذای بیشترتری نیاز دارند ، بهره بگیرید . البته باید خدمتِ سرورانِ گرامی متذکر شوم که این برنامه ها بایستی کاملاً علمی و استاندارد شده باشد ، نه مورد تایید شرکت ها و دکّان های درِ پیتیِ خارج و داخل کشور که هر روز مثل قارچ های سمّی ، در برابرِ دیدگانِ حیرت زده مان رشد کرده و تکثیرِ بی رویه می یابند که قطعاً استفاده از محصولات آن ها ، نه تنها هزینه ها را کاهش نداده ، که موجبِ تحمیلِ هزینه های اضافی از جمله هزینه های درمانِ چاقیِ مفرطِ مفرط واحیاناً هزینه های مربوط به ترمیم و زیبایی پوستِ افراد مذکور می گردد .
* مثلِ پادگان های نظامی و برخی از مراکزِ دیگر در همان ثانیه های آغازین شب ، ساعتِ خاموشی اعلام کرده ، اقدام به خاموش کردن تمام لامپ ها و نیز تلویزیون نمایید . لازم به ذکر است که برای همراهیِ دیگر اعضای خانواده به ویژه فرزندانتان با این اقدام ، بهتر است با برگزاری جلساتی ، از مزایای بی شمار این طرح ، با آن ها صحبت کنید . مزایایی از قبیل : ۱- کاهشِ هزینه های برق مصرفی ، تلفن ، آب و …. ۲- کاهشِ مصرفِ مواد داخلِ یخچال و تنقلات ، که بیشتر در حینِ تماشای برنامه های تلویزیون اتفاق می افتد ۳- تماشای کمترِ برنامه های بی سروتهِ تلویزیون و عدم تاثیرپذیریِ منفی از آن ها و در نتیجه ، داشتنِ اعصابی آرام تر ۴- دریافتِ پیامِ این ضرب المثل که : « سحرخیز باش تا کامروا باشی » ۵- ….. ۶- ……. ۷- ……. و الی آخر
* تمامِ وسایل و موادی را که قصد دارید در سطلِ زباله بریزید و یا به هر نحو به عنوان کالاهای فاسد شده و …. به بیرون از خانه منتقل نمایید ، دوباره و حتی چند باره مورد بازبینی قرار دهید تا خدای ناکرده وسیله یا کالایی را به اشتباه ، از رده خارج نسازید . البته در اثر بروز چنین اشتباه بزرگی ، احتیاط واجب آن است که اقدام به تجسس کیسه های زباله کرده و مواد قابلِ بازیافتی را از دیگر مواد ، جدا نموده و مورد استفاده ی مجدد قرار دهید .
* پیشنهاد می شود تا مثلِ خیلی های دیگر، خجالت و کم رویی را کنار گذاشته و در تمامِ مراسمی که درآن ها ، ناهار و یا شامی سِرو می شود ، حضوری فعّال و پررنگ داشته باشید . این کار علاوه بر اجری معنوی ، شما را در کاهشِ هزینه ها به مقدارِ باورنکردنی ی کمک خواهد نمود .
* سعی نمایید تا جایی که ممکن است ، فعالیت های اعضای خانواده ، به صورت یکجا و دسته جمعی انجام شود تا به میزانِ قابل توجهی هزینه ها کاهش یابد . فعالیت هایی مثلِ غذا خوردن ، استراحت کردن ، خوابیدن ، استحمام و غیره
* از انجام کارهای غیر ضروری در منزل و خارج از منزل به شدت پرهیز نمایید تا نیازِ بدنتان به انرژی کمتر شده و مجبور نشوید که برای جبرانِ کالری ، غذای بیشتری نوش جان نمایید .
* و به عنوانِ آخرین پیشنهاد ، توصیه می شود که برای ساعاتی در روز ، کلیه ی وسایلِ ارتباط جمعیِ منزل و شخصیِ خودتان ، اعم از تلویزیون ، رایانه ، تلفن ثابت و همراه را از دسترس خارج سازید تا متحمّل هزینه های اضافی نگردید .
جلیل زعیمیان ( صبا بافقی )

۴ نظر

 1. همايون -پسر دايي حسن غصه خور می‌گه:

  جالبه دست شما درد نکنه

 2. آشنا می‌گه:

  اولاً آدم باید رزق و روزیش را از خدا بخواد . ثانیاً تلاش و پشتکار . ثالثاً مگر چند ماه از تحریم میگذره. الحمدلله که دولت به مردم می رسه . !

 3. رضا می‌گه:

  ضمنا با توجه به گرانیهای اخیر ،جهت رفاه حال مردم عید دیدنی سال ۹۲ بجای دیدار رفت و برگشت ، به صورت حذفی برگزار میشود

 4. شهروند می‌گه:

  البته اگر بتونیم بالای بنه خرما برم می تونیم کلپی بنه خرما را در بیاریم بخوریم مث قدیما