سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۱۴:۵۵ قبل از ظهر

عملیات اجرایی تعمیر و بهسازی مسجد جامع بافق پایان یافت!!!

کد خبر: 16255
تعداد بازدیدکننده: 247
تاریخ: ۰۸ اسفند ۱۳۹۱

خبری قابل تامل که سایت شبستان هفتم اسفند ۹۱ درج نموده است:
رئیس میراث فرهنگی بافق از اتمام عملیات مرمت و بهسازی مسجد جامع این شهر خبرداد.

 
به گزارش خبرگزاری شبستان،عباس قدیریان، رئیس میراث فرهنگی بافق نگهداری و مرمت بناهای تاریخی را وظیفه ذاتی میراث فرهنگی دانست و گفت: مرمت یکی از مهمترین بنای تاریخی بافق در دستور کار میراث فرهنگی این شهرستان قرار گرفت و با جذب اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیون ریال، کار مرمت و ساماندهی این بنا انجام شد.
رئیس میراث فرهنگی بافق اهم اقدامات مرمتی در این بنا را دیوار چینی مشبک ، ازاره چینی ، اندود گچ بدنه ، تعویض شرفی لبه بام ، بندکشی ، آجرفرش کف و پشت بام عنوان کرد وگفت: این پروژه با همکاری هیات امنای مسجد جامع اجرا شده است.
وی قدمت این مسجد را به قرن پنجم هجری عنوان کرد و افزود: این مسجد از دو قسمت تابستانه و زمستانه تشکیل شده که قسمت تابستانه آن شبستانی است با بادگیرهای بزرگ بر روی محراب و به سبک مسجد جامع کبیر یزد که بر پایه های مستحکم قرار دارد.
رئیس میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی بافق ادامه داد : وجود باغچه گودالی در حیاط مسجد جامع و قرار گیری فضاهای مختلف در اطراف آن، بنایی با همان قدمت ایجاد کرده است.
وی خاطر نشان کرد: باغچه وفضا های اطراف آن هم از لحاظ معماری به خصوص معماری کویری به صورت حیاط مرکزی و دارای اهمیت فراوان است و همینک از آن بعنوان دارالقرآن شهر استفاده می شود.
قدیریان، وجود هشتی بزرگ این مسجد را از دیگر جاذبه های این بنا خواند و افزود: این بنا در ضلع شرقی درب ورودی اصلی قرار دارد و تزئینات گچی زیبای در سقف آن خود نمایی می کند .
وی تصریح کرد: مسجد جامع بافق یکی از زیباترین و مهمترین بنای ارزشمند تاریخی مذهبی در این شهرستان می باشد که از حیث معماری بسیار فاخر و حائز اهمیت است .
قدمت این مسجد به قرن پنجم هجری باز می گردد و با شماره ثبتی ۱۸۲۸ مورخ ۱۵ /۱۰/۷۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.ک۳

۱ نظر

  1. محمد رضا می‌گه:

    آقای رئیس میراث اگه از صحن قدیمی خبری ندارید لطفا سری به آنجا بزنید با خرابی و ترک خوردگی سقف و دیوار ها مواجه می شوید.