دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۱۸:۰۲ قبل از ظهر

زلزله در سایپا و ایران خودرو

کد خبر: 16286
تعداد بازدیدکننده: 188
تاریخ: ۰۹ اسفند ۱۳۹۱

مدیر عامل سایپا برکنار، کمیته ویژه در ایران‌خودرو تشکیل، دستور بازنگری در قیمت‌ها صادر و تحقیق و تفحص از خودروسازان تصویب شد

 

به گزارش پارس به نقل از خراسان،از شنبه شب که خودروسازان مورد انتقاد شدید رئیس جمهور قرار گرفتند تا تصویب تحقیق و تفحص از خودروسازان که روز یکشنبه در مجلس تصویب شد و اخبار دیگری که دیروز منتشر شد می توان به عنوان زلزله در ۲ خودروسازی بزرگ کشور یاد کرد. پس از این که رئیس جمهور در برنامه تلویزیونی شنبه شب اعلام کرد تصمیمات جدیدی برای بازار خودرو دارد و احتمالاً از وزارت صنعت و تجارت در رابطه با تنظیم بازار خودرو سلب اختیار خواهد کرد، وزیر صنعت دیروز اعلام کرد به سازمان حمایت از مصرف کنندگان دستور دادم که بررسی کنند چگونه می توان در قیمت های جدید خودروها تجدیدنظر کرد. روز گذشته نمایندگان مجلس نیز با رأیی قاطع یعنی ۱۸۹ موافق در برابر تنها ۳ مخالف با تحقیق و تفحص از عملکرد صنایع خودروسازی کشور و شرکت های خودروساز موافقت کردند همزمان خبرگزاری ها از برکناری سعید مدنی، مدیرعامل سایپا و معرفی عیسی حسین پناه به عنوان جانشین وی خبر دادند.

 

دفاع اعضای کمیسیون صنایع از تحقیق و تفحص از خودروسازی ها

روح ا… عباسپور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در دفاع از انجام تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی گفت: شرکت های خودروساز به جای خرید سهام بانک ها، سرمایه های خود را برای افزایش سرمایه گذاری در تولید و اشتغال صرف کنند. به گزارش خبرنگار پارلمانی خراسان علی لو دیگر عضو کمیسیون صنایع مجلس نیز در دفاع از تحقیق و تفحص از خودروسازان گفت: امروز مردم در جای جای کشور اگر در چند موضوع، ما را به طور جدی مورد خطاب قرار دهند، یکی از آن ها مشکلات صنعت خودروسازی است.

 

۹۰ درصد مواد اولیه تولید داخلی ماست

وی تصریح کرد: ۹۰ درصد آن چه در خودروسازی به کار می بریم، از مواد اولیه، تولید داخلی ماست و آن چه که از خارج از کشور وارد می شود، ۲ یا ۳ مورد اساسی بوده است و به جای آن که در شبکه توزیع و فروش خودرو کمبود تولیدمان را با یک مدیریت، هدایت کنیم که منجر به افزایش قیمت نشود، متأسفانه شبکه دلالی در این زمینه جایگزین شده است البته ۶ ماه است که در این زمینه به خودروسازان تذکر داده ایم اما متأسفانه پاسخ درستی به ما نداده اند و سوال ما این است که چه تلاشی در راستای ارتقای کیفیت خودرو انجام شده است؟ این نماینده مجلس تأکید کرد: چرا مردم را ناگزیر می کنیم که به سمت خرید اتومبیل های خارجی و وارداتی بروند؟ امروز گزارش کارشناسان ناجا را اگر مورد توجه قرار دهیم، مشاهده می کنیم که سیستم ترمز ای بی اس، در تصادف ها عمل نکرده است در حالی که باید این سیستم امنیت بیشتری را به خودروها بدهد و حتی اگر کمی باران ببارد، ABSها عمل نمی کنند.

 

دستور تجدیدنظر در قیمت جدید خودروها صادر شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صحبت های شنبه شب رئیس جمهور در مورد بازار خودرو گفت: به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان دستور دادم که بررسی کنند چگونه می توان در قیمت جدید خودروهای تولید داخل تجدیدنظر کرد. به گزارش مهر، مهدی غضنفری در حاشیه همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر در جمع خبرنگاران با اشاره به انتقادات شنبه شب رئیس جمهور از قیمت کنونی خودرو در بازار گفت: دستور رئیس جمهور برای وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان لازم الاجرا است که بر این اساس به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان اعلام کرده ام که در راستای این دستور بررسی کنند که چگونه می توان در قیمت ها تجدیدنظر کرد. وی افزود: در روزهای آینده سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان نتایج این بررسی را اعلام خواهد کرد.

 

تدوین مدل برای قیمت گذاری خودرو

وی گفت: شورای رقابت مدنظر دارد تا از طریق روش های علمی و با تکیه بر مباحث کارشناسی و واقعیت ها، مدلی را برای قیمت گذاری خودرو طراحی و ابلاغ کند. تمام تلاش این شورا هم این است که این مدل طی سال جاری نهایی و ابلاغ شود. رئیس جمهور شنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی به انتقاد از خودروسازان پرداخت.رییس جمهور در پاسخ به سوالی در مورد افزایش شدید قیمت خودرو و وجود اختلاف بین سازمان حمایت، شورای رقابت و خودروسازان گفت: حق با شورای رقابت است من با هیچ قیمتی با هیچ کسی تفاهمی نکردم. خودروسازان آمدند در دولت گفتند که ما منابع لازم داریم. در دولت بحث مفصلی شد که ما به تامین منابع خودروسازان کمک کنیم. وی افزود: این یک تصمیم کلی است که ۷ ماه پیش گرفته شد، مبنی بر اینکه غیر از کالای اساسی سایر کالاها ارز مبادله ای است و حرف جدیدی نیست که من گفته باشم. این تصمیم از جمله برای خودرو نیز بود، منتها آنها خودشان رفته بودند با وزیر گفت وگو کردند و در سازمان حمایت یک تعهدی دادند که آقایان اجازه بدهند اینها خودشان بازار را مدیریت کنند که قیمتی را بیاورند که معادل ارز مبادله ای بشود، البته در بخشی که ارزبری دارد و گرنه در بخشی که ارزبری ندارد، باید با قیمت های داخلی باشد. احمدی نژاد افزود: این تفاهم را کرده اند و آنها نیز باید رعایت کنند و آنها هم مثل بقیه هستند و نباید سعی کنند از فضا درست استفاده نکنند. خوشبختانه خودروسازان ما خیلی پولدار هم هستند. الان من شنیده ام که پیش فروش کرده اند و زیر حرفشان زده اند و دارند با قیمت بالاتری خودرو را عرضه می کنند و این خیلی بد است. اصلا بد است که ما وارد شویم و با کسی برخورد کنیم. خودشان باید مراعات کنند.

 

دارم به این نتیجه می رسم که کنترل واردات خودرو را از وزارت صنعت بگیریم چون در مقابل واردات مانع تراشی می کند

وی با بیان این که «در حال حاضر در خودرو یک حالت انحصار پیدا شده است» گفت: من دارم به این نتیجه می رسم که ما کنترل واردات خودرو را از وزارت صنعت بگیریم، چون وزارت صنعت در مقابل واردات مانع تراشی می کند و خودروسازان داخلی هم دارند در حق مردم اجحاف می کنند. چطور می شود یک خودروی پراید را از ۸ میلیون به ۱۸ یا ۲۰ میلیون برسانید و بعد بگویید داریم ضرر می کنیم؟ احمدی نژاد ادامه داد: لذا من امیدوارم خودشان اصلاح کنند و درست نیست که ما وارد شویم و با کسی برخورد کنیم.

 

خودروسازان منابع دارند، بانک مرکزی هم نهایت همکاری را با آن ها داشته است پس تولید را افزایش و قیمت را کاهش دهند

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا مصوبه سازمان حمایت در این زمینه ملغی است یا خیر، گفت: من الان نمی دانم مصوبه سازمان حمایت چیست. من اصلا این چیزها را متوجه نمی شوم. من نمی خواهم سر کسی را شیره بمالم. خودروسازان موظفند خودرو را خودشان به قیمت بازار و به قیمت واقعی بیاورند. دلال بازی یعنی چه؟ به گزارش خبرنگار سیاسی ایسنا، احمدی نژاد افزود: الان شرایطی پیدا شده و دولت دارد ۹۰ درصد عوارض خودروی وارداتی می گیرد. البته وقتی قیمت ارز بالا رفت، این رقم ۴۵ درصد است، ولی از این طرف هم آقایان دارند قیمت را بالا می برند. ما داریم حمایت می کنیم که آنها با قیمت پایین تر و با کیفیت بالاتری بفروشند و به رشد و تولید داخلی منجر شود. اگر بنا باشد که شما به قیمت بالاتری خودرو را به مردم بدهید، که خیلی بد است و این ظلم به صنعت خودروسازی است. وی ادامه داد: این طور می شود که مردم خودرو از شما نمی خرند و وقتی نخریدند ظرفیت تولید پایین می آید. ما الان نزدیک دو میلیون ظرفیت تولید خودرو داریم. شما که هزینه های ثابت را دارید می دهید. خودروسازان منابع هم دارند. سهام و چیزهای دیگری دارند و بانک مرکزی هم علی رغم بدهی هایی که داشته اند با آنها نهایت همکاری را کرده است. روند تولید را افزایش دهند و قیمت را پایین بیاورند. اینها مردم خودمانند.

 

اگر شرایط این باشد مجبوریم بگوییم عوارض واردات خودرو را بردارند

احمدی نژاد گفت: اگر این شرایط باشد ما مجبوریم بگوییم اصلا عوارض را بردارید و بگذارید خودرو وارد شود. این بد است. ما باید از تولید خودمان حمایت کنیم. نباید این حس برای ما به وجود بیاید که از حمایت دولت سوءاستفاده شود. مگر چقدر می ارزد؟ چقدر آهن است؟ چقدر پلاستیک است؟ بالاخره یک قیمتی دارد، کیلویی چند؟