چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۳۵:۳۱ قبل از ظهر

جمعی ازاهالی بخش نیر در مقابل استانداری یزد اتراق نمودند

کد خبر: 16292
تعداد بازدیدکننده: 393
تاریخ: ۰۹ اسفند ۱۳۹۱

جمعی از مردان و زنان بخش نیر با تجهیزات کامل از جمله چادر مسافرتی و زیر انداز در مقابل در ورودی استانداری یزد اتراق نموده اند .


خبرنگار یزد فردا === مسعود میرجلیلی === جمعی از مردان و زنان  بخش نیر با تجهیزات کامل از جمله چادر مسافرتی و  زیر انداز  در مقابل در ورودی استانداری یزد اتراق نموده اند . در این تجمع عکس های شهدای  نیر نصب شده و مردم متحصن نیز اعلام کرده اند تا دریافت پاسخ قطعی از مسئولان یزد ، محل را ترک نخواهند نمود  .

گفتنی است با توجه به اینکه شهر یزد امشب هوای نسبتا سردی را آغاز نموده لذا مردم  تجمع  کننده  برای گرم نمودن خود با روشن کردن آتش در مقابل استانداری یزد اتراق نموده اند.

امروز صبح نیز دشتی معاون سیاسی استاندار یزد که  تقوایی مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری  و حسینی مدیر کل امنیتی استانداری وی را همراهی می کردند در جمع تجمع کنندگان قول حل مشکل و اجرا شدن مصوبه را داد که به نظر می رسد با توجه به عدم  پایان این تجمع ، مردم از توضیحات مسئولان قانع نشده اند . شایان ذکر است اهالی بخش نیر  در زمان سفر هیئت دولت به  استان یزد نیز درموقع سخنرانی احمدی نژاد خواستار شهرستان شدن بودند .

در یکی از تجمعات مردمی خبرگزاری فارس نیز گزارش زیر را انعکاس داده بود:

بخش نیر در شهرستان تفت یکی از پرقدمت‌ترین بخش‌های کشور به شمار می‌رود اما با وجود قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فراوان و جمعیت ۱۵ هزار نفری‌ همچنان بخش باقی‌ مانده و امکانات و بودجه‌های یک بخش را دریافت می‌کند.

این در حالی‌ است که در بسیاری از استان‌های کشور،‌ بخش‌های زیادی با برخورداری کمتر از بخش نیر ارتقا یافته و به شهرستان تبدیل شده‌اند.مسئولان مختلف بارها طی سفر به این بخش به مردم قول ارتقای نیر در تقسیمات کشوری به شهرستان را داده‌اند اما این وعده با گذشت مدت زمان بسیاری هنوز محقق نشده است.

مردم این بخش نیز در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مسئولان با اجتماعی چندصد نفری در مقابل استانداری یزد خواستار پیگیری این امر و تحقق وعده‌های مسئولان شدند.رئیس شورای شهر نیر در این خصوص در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: مردم بخش نیر از مدت‌ها پیش خواسته خود را با رئیس جمهور کشورمان در سفر نخست به استان یزد و شهرستان تفت مطرح کردند و رئیس جمهور نیز در این خصوص به مردم قول مساعد داد.

جواد دهقان افزود: در سفر دوم نیز مردم شهرستان تفت کفن پوشان در صف نخست استقبال ‌کنندگان رئیس جمهور در مجموعه امیرچخماق حاضر شدند و ضمن خوشامد گویی به وی، ارتقای بخش نیر را دوباره خواستار شدند و او نیز در این زمینه قول مساعد داد‌ اما مسئولان استان در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام نداده‌اند.

وی افزود: مردم نیر از ۲۸ دی ‌ماه سال گذشته تاکنون به مدت ۹۵ شب در مسجد جامع نیر اجتماعی آرام داشتند اما هیچ‌ یک از مسئولان استان در خصوص خواسته‌های این مردم هیچ سوالی نکردند.

دهقان یادآور شد: در این مدت فقط حجت‌الاسلام یحیی‌زاده، نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی پای درد دل مردم نشستند و قول پیگیری در این زمینه را دادند که البته نتایج آن هنوز برای مردم نیر بازگو نشده است.

وی افزود: معاون سیاسی ـ امنیتی استانداری یزد نیز در یکی از اجتماعات مردم نیر در مسجد جامع این بخش حاضر شد اما صحبت‌های وی برای مردم نویدبخش نبود.

وی با اشاره به اینکه بخش نیر یکی از بخش‌های دارای قدمتی ۷۰ ساله در کشور است، عنوان کرد: در نیر اداره‌ای وجود ندارد و مردم برای انجام امور خود مجبورند با طی مسافتی ۷۵ کیلومتری به مرکز شهرستان تفت مراجعه کنند.

بخش نیر به دلیل عدم برخورداری از بودجه‌های مناسب به لحاظ صنعتی و وجود واحدهای تولیدی در فقر به سر می‌برد و همه مردم آن به کشاورزی مشغول هستند که در این بخش تولیدات بسیار خوب و متنوعی نیز دارد و یکی از قطب‌های کشاورزی استان محسوب می‌شود اما به دلیل کم‌آبی و خشکسالی در این بخش، مردم نیر در مضیقه قرار گرفته‌اند و برای گذران زندگی خود به مرکز استان یزد، شهرهای اطراف و پایتخت مهاجرت می‌کنند.

به گفته برخی مسئولان این بخش، اگر روند مهاجرت مردم برای گذران زندگی به همین نحو ادامه پیدا کند، به زودی شاهد خالی شدن نیر از سکنه خواهیم بود و بخش کشاورزی استان به طور قطع با این اتفاق دچار خلائی بزرگ خواهد شد.

موضوع مهاجرت مردم از بخش ۱۵ هزار نفر نیر در حالی مطرح می‌شود که در سفر دوم رئیس جمهور و هیئت دولت به استان یزد، مهم‌ترین مبحثی که در جلسه شورای اداری تفت با حضور وزیر بهداشت مطرح شد، عوامل و علل کاهش جمعیت در شهرستان تفت بوده‌ است.

بخش ۱۵ هزار نفری نیر در شهرستان تفت با پنج دهستان به نام‌های بنادکوک، زردین،‌ سخوید، کاریزات و کهدوئیه در ۹۵ کیلومتری مرکز استان یزد قرار گرفته و از بخش‌های مهم کشاورزی این استان به شمار می‌رود.در این بخش در زمینه محصولات زراعی سالانه مقدار انبوهی گندم و جو و در زمینه باغداری به میزان قابل توجهی بادام، گردو، پسته و انواع میوه‌ها تولید می‌شود.

۷ نظر

 1. ناشناس می‌گه:

  ای کاش مردم بافق و بهاباد هم برای گرفتن حق خودشان به نیریها اقتدا میکردند

 2. ناشناس می‌گه:

  راه چاره خوبی انتخاب کردند
  حداقل اگر کتک هم بخورند شاید صدای ناله هایشان به گوش کسی برسد

 3. ناشناس می‌گه:

  مردم بافق و بهاباد که در عوض حقوق بر باد رفته خود کتک مفصل و به یاد ماندی خوردند و کسی صدای انهارا نشنید و ندید

 4. مهدی می‌گه:

  بنده به همراه دیگر دوستان در سفری که بعدازحادثه اردیبهشت ۹۰ برای ملاقات با رئیس جمهور رفتیم با شورای شهر این شهر ها آشنا شدیم که واقعا جوانان نترس ، مصمم وشجایی بودندو امیدواریم به خواسته هایشان برسند

 5. محبوبه دهقان می‌گه:

  امیدوارم پیروز شوید و بهتونید حقتون را بعد از این همه سال بگیرید.برای مردم بهاباد و بافق هم آرزوی موفقیت دارم.پیروز باشید مردم نیر

 6. شهروند می‌گه:

  امیدورارم بعد از ۵ شبانه روز تجمع این مردم زجر دیده در مقابل استانداری مسولین استان فکری بردارند به نظر من حق مسلم این مردم بیش از این حرفها است ای کاش هر کس تاریخچه نیر رو بررسی میکرد.نیر یک زمانی ۶۴هزار جمعیت داشته اما…

 7. مسعود می‌گه:

  زنده باد مردم همیشه در صحنه نیر