دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۴۰:۰۴ قبل از ظهر

نسبت به ایرانِ بهتر و آبادتر امیدوار باشید و هیچ‌گاه برای رسیدن به این هدف، از پای ننشینید

کد خبر: 16436
تعداد بازدیدکننده: 269
تاریخ: ۱۳ اسفند ۱۳۹۱

مهرگان : آنگاه که استاد فرزانه ام « حسین مسرت » ، برای حضور در مراسم رونمایی از جلد چهارم کتاب روزها، اثر دکتر محمد علی اسلامی ندوشن، از من دعوت نمود ، شگفت زده شدم . همیشه آرزوی دیدار این نویسنده بزرگ را در دل می پروراندم، یعنی از همان دوران دبیرستان که نامش را در کنار متن های زیبا و ادبیانه اش می دیدم.

 شادمان از اینکه استاد بزرگوارم مرا لایق حضور در این مجلس دانسته، راهی دیار یزد شدم. کتابخانه وزیری پسین پنجشنه، ساعت ۵ بود که دکتر اسلامی در کنار گروهی از استادان ادبیات پارسی، در مجلسی دوستانه که هر سخن و بیانش دانشی بود نهفته، حضور یافت. فرتوت و سالخورده ولی بیدار و سرشار از دانش. چشم که می گرداند و شاگردان قدردانش را می دید، می خندید و چه زیبا است صحنه ای که استادی به شاگردانش افتخار می کند.

IMG10124910

دکتر اسلامی، در دوره چهار جلدی کتاب روزها، سرگذشت خویش را با زبان فصیح ، و زیبایی بی مانندی نگاشته است. نثر ایشان، به حق بی مانند است. دکتر اسلامی ندوشن، بیدار مردی است که حقیقتها را مشاهده کرده و با دیدی باز و درست، بدون هیچ گونه اغماضی نوشته است. می توان گفت، کتاب روزها خود گوشه ای از تاریخ این مرزو بوم می باشد. ترس و نگرانی از دلخوری برخی ، یا غیر واقع نشان دادن حقیقت ، هیچگاه از نوک قلم دکتر اسلامی تراوش نمی کند. او می داند چگونه بنویسد و چه بگوید. عشق ملی و اسلامی در وجود ایشان در کنار یکدیگر تبلور یافته و موجب گشته تا آنجا که می توانند، تمدن بزرگ و آرمانی ایران زمین را به نمایش بگذارند و نشان دهند که فرهنگ  بزرگ ایرانی، موجب بالندگی اسلام شده و این دو از یکدیگر جدا نیستند . دکتر اصغر دادبه، عضو دائره المعارف بزرگ اسلامی در سخنانش درباره دکتر اسلامی گفت: «این مرد ممکن است در زندگی گاهی خود را فراموش کرده باشد، ولی هیچگاه ایران را از یاد نبرده است. ».  بارها ،کسانی که برای دیدار با دانشمند دیارشان، در کتابخانه وزیری گرد هم آمده بودند، از سر شوق و احساس شادی کف زدند و نشان دادند، تقدیر از بزرگمردان سرزمینشان چگونه باید باشد. در این گردهمایی ، استادان بسیاری سخن گفتند و چامه هایشان را در وصف روزها خواندند که در این بین ، می توان از استاد پویا، دکتر جلالی ، استاد مسرت و …. نام برد.

در پایان، دکتر اسلامی ندوشن، روبروی حضار قرار گرفت و رونمایی از کتاب روزها انجام پذیرفت.

دو کتاب خوشنویسی شده غلامحسین امیرخانی به دکتر اهدا شد . دکتر اسلامی در سخنانشان به حاضرین گفتند: « نسبت به ایرانِ بهتر و آبادتر امیدوار باشید و هیچ‌گاه برای رسیدن به این هدف، از پای ننشینید.» ایشان با فروتنی بسیار بیان داشتند: «بسیاری از سخنانی که دوستان برای من گفتند، خود نیز تا کنون نمی دانستم » . در آن لحظات ،دانستم چرا دکتر اسلامی ، سلطان نثر ایران شد و چرا ندوشن باید به واسطه داشتن چنین فرزندی به خود ببالد.

Picture 001

این مجلس، با تلاش گروهی از دوستداران دکتر اسلامی برگزار گردید که استاد حسین مسرت نیز، از این گروه قدرشناس بودند . درودشان باد.

عالیه نقیب الذاکرین بافقی

۳ نظر

 1. رنجبر می‌گه:

  سرکار خانم مهرگان
  دکتر اسلامی ندوشن از افتخارات ایران و استان یزد می باشد خداوند عمر پر برکتشان را طولانی فرماید .

 2. پورفلاح می‌گه:

  با سلام
  به همه خوانندگان سایت، مطالعه کتاب روزها را توصیه می کنم. مخصوصاً جلد اولش را که بسیار جذاب است و به فرهنگ ما بافقی ها هم نزدیک.

 3. سوسن می‌گه:

  خانم مهرگان درود برشما بانوی بزرگوار بافقی
  شما که بزرگان ایران و یزد می نویسید از بزرگان و دانشمندان بافق هم بنویسید