دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۱۱:۳۴ قبل از ظهر

بافق، باز هم بازماند

کد خبر: 1672
تعداد بازدیدکننده: 235
تاریخ: ۱۳ اسفند ۱۳۹۰

همچنان که قابل پیش بینی بود و با همه ی همتی که مردم بافق به خرج دادند و تمام توان خود را برای فرستادن نامزد بومی شان به مجلس به کار گرفتند، باز هم از رقابت بازماندند و مثل ۳۰ سال گذشته، زخمی بر زخم هاشان افزوده شد.

در ۱۲ اسفند ماه امسال، ۹۵% واجدین شرایط در شهر بافق رای دادند. نزدیک به ۱۹۰۰۰ نفر از آنان به محمدرضا صباغیان _ که امید شان برای شکستن طلسم سی و چند ساله نفرستادن نماینده ای از بافق به مجلس بود _ رای مثبت دادند. اما باز هم، در روی همان پاشنه ای چرخید که سه دهه است چرخیده است. ناکامی ها، کامل شد.

اما چند نکته قابل تامل در این میان هست.

اول آنکه متاسفانه در حوزه وسیع انتخابیه ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز به علت گرایش های سخت بومی، به جای توجه به برنامه ها، به اشخاص چشم دوخته می شود و هر شهری می کوشد در دایره ای معیوب ، ناشی از احساس تعلق به بوم و بر خود، در این انتخابات مشارکت داشته باشد.

دوم آنکه در این مدت هرکس از شهر بافق نامزد شده است، نهایت یک شخصیت شناخته شده برای خود بافق بوده است. و درعین حال بیشترین توجه و تاکید خود را نیز بر روی رای بافق و در سطحی بالاتر، بهاباد گذاشته است. این یک اشکال اساسی در بین نامزدان بافقی است. برای بدست آوردن رای در این حوزه بی در و پیکر، لازم است کسی حداقل با شخصیت شناخته شده استانی ( که برای رسیدن به این مهم راه طولانی باید پیموده شود) پای در رکاب انتخابات کند.

سوم دلبستگی بیش از اندازه به رای بهاباد که همواره نشان داده، می کوشد بین خطوط حرکت کند. بدون آنکه گرایش خود به طرفی خاص را جلوه دهد.

اما مهمتر عیب این دوره را؛ من تکرار اشتباه دوره های قبل می دانم  هم از طرف نامزدان، هم از طرف بزرگ ترهای بافق. به این دلیل که متاسفانه آنها با تاکید بیش از اندازه بر بومی گرایی و بیدار کردن این حس در مردم ، آنها را با دشواری زیادی برای بعد از انتخابات روبرو می کنند. وقتی حس بومی  خواهی گل کرد و مردم را به این سمت سوق دادیم که نامزد ما به دلیل همشهری بودن بهترین است، وقتی مثل الان یا مثل دفعات قبل انتخابات، نامزد بومی موفق به کسب رای بالا در حوزه انتخابیه نشد، مردم دچار شکست روحی و بدبینی شده و این مسئله در ضمیر جمعی آنها تاثیر نامطلوب خواهد گذاشت. کم کم به این نتیجه خواهند رسید که ما نمی توانیم و این بسیار مشکل آفرین خواهد بود. در این دوره می شد با کمی دور اندیشی و با یک محاسبه ساده بجای تاکید بر بومی بودن، مردم را به سمت نامزدی هدایت کرد که بعدها بیشترین کارکرد را برای آنان داشته باشد. البته الان هم می شود از هر دو نفر باقی مانده با شرط و شروطی حمایت کرد. چون در دور دوم، بدون شک رای بافق، تعیین کنده خواهد بود. می توان با حساب و کتاب این رای را به یکی از دو نفر باقی مانده داد. اگر چه مشارکت بافقی ها در دور دوم، به مراتب کمتر خواهد بود.

امیدوارم این انتخابات به ما فهمانده باشد که سیاست جایی برای احساس نیست. باید محاسبه گرانه در این راه قدم زد و ای کاش می شد هر چه سریعتر با اتخاذ تصمیمی درست، نسبت به التیام زخم مانده بر تن شهر و غروری که لگدمال شد، اقدامی نمود.

محمد علی پورفلاح

۱۵ نظر

 1. بچه بافقی می‌گه:

  بنظر من شما اشتباه می کنید مردم خود را برنده میدانند و همینگونه نیز هست مردم بافق نشان دادند می شود و می توانیم اگر آن عده که به دیگران بخاطر بعضی مسائل رای دادند به کاندیدای بومی رای داده بودند الان کتاب انتخابات جور دیگری ورق می خورد در هر حال مردم همت خود را نشان دادند و مسئولین هم باید تلاش کنند تا بتوانند جوابگوی این مردم فهیم باشند

 2. دانشجو می‌گه:

  سلام به نظر من این تحلیل کاملا غلطه . اصلا تحلیل این آقا درست نیست تحلیل این آقا عینا تحلیل بهابادی هاست . به کسی رأی دهیم که رأی می آورد ما اگه بازم در دور دوم شرکت کنیم به آقای صباغیان رأی می دهیم . مطمدن باشد .

 3. دانشجو می‌گه:

  مطمئن باش ما اگه صد دفعه دیگه مهم انتخابات برگزار کنن به دور هزارمم بکشه به آقای صباغیان رأی می دهیم .

 4. سعید می‌گه:

  سلام وقعا واسه این آقا و کسانی که این مطلبو گذاشتن تو سایت متأسفم .

 5. روح الله می‌گه:

  باسلام خدمت برادر بزرگوار محمد علی پورفلاح و احسنت بر شما

 6. امین ازبهاباد می‌گه:

  با سلام به دوست محترم جناب آقای فلاح
  علت ناکامی نامزد این دوره انتخابات
  ۱-توجه یشتر مسئولین به نامزدهای خاص در صورتی که در شهرستانهای دیگر نامزدهابی بومی از حمایت مسئولین بومی برخوردارند.
  ۲-نگاه فرابومی شهرستانهای بافق و بهاباد به طوری که آقای فرهمند در شهرستان بافق بیش از ۲۰۰۰رای دارد در صورتی که آقای صباغیان در حوزه ابرکوه۲۴رای
  ۳-با نکته دوم موافق نبستم مگر در دوره ی قبل آقای فرهمند شناخته شده بود
  ۴-اتفاقا برخلاف نوشته ی جنابعالی بزرگان هیچگونه حمایتی نکردنداگر حمایت همه جانبه صورت می گرفت رای نامزدهای غیر بومی به نفع نامزد بومی در صندوق ریخته می شد شرایط کنونی متفاوت بود.
  در هرحال فرصت بسیار گرانبهایی را شهرستانهای بافق و بهاباد از دست دادند که در صورت تغییر حوزه های انتخاباتی دیگر در هیچ زمانی تکرار نخواهد شد.

 7. صرفا جهت اطلاع می‌گه:

  ۳۲ سال قبل نمایندگان غیر بومی چه گلی به سرمان کرده اند که نماینده بومی نمی تواند انجام بدهد

 8. رضا می‌گه:

  تحلیل تاحدودی درست است (ازنظرمن)درموردچهره بومی ناشناس در سطح سایر شهرهااگرشخصی شناخته شده وارد میشد رای بالاتری درسایرمناطق کسب می کرد واحتمال حضورش دربهارستان بیشتر می شد.امادرمورد مردمی که به کسی جز نامزد بومی رای دادند نمیتوان خرده گرفت چراکه آنها براساس عقل ومصلحت اقدام کردند ومابراساس احساس وشوربومی بودن ماراتنی جدید در راه است باید گلیم خود راازآب بکشیم وبادفاع ازیکی از دونامزد به سهم خواهی بپردازیم چراکه دوردوم میزان کارهای اینده ای که قرار است برای بافق بشود توسط نماینده مجلس تعین میشود نه دور اول پس بیایید دوباره عزم صندوق کنیم ورای بدهیم تارای بافق تعین کننده نماینده بعدی باشد تانماینده هم برای کارهای بیشتردرمورد بافق دلگرم باشد ماچه بخواهیم چه نخواهیم یکی از این دو نماینده ما میشوند پس بیایید بگونه ای عمل کنیم که بتوانیم بگوییم ماهم به شمارای دادیم باآرزوی فردای بهتر

 9. رضائي.جانباز شيميايي می‌گه:

  دیروز که نتیجه اعلام شد خیلی فکر کردم.مروری کوتاه از ابتدای انقلاب شکوهمنداسلامی.مردم بافق هرزمان که رهبر فرزانه انقلاب امر فرمودند در صحنه بودند مطیع رهبر.در جبهه به هر کجا که پامیگذاشتی بافقی هابودند در عملیاتهای بزرگ شجاعانه شرکت میکردند هرکجا نگاه میکردی اهدایی مردم بافق بود که بعضی وقتها دیگر شهرها بافق را پاک میکردند ونام شهر خودشان را مینوشتند.در تمام انتخابات بیشترین حضور راداشتند بیشترین شهید بیشترین جانباز واسیر تقدیم انقلاب شد.بدون چون وچرا مطیع رهبرند.حقشان این نیست که پس از ۳۳سال هنوز برای یک دوره هم نماینده ای از خودنداشته باشند نمیدانم مشکل چیست ولی میدانم مسئولین باید جوابگو باشند باید به درد دل این مردم رسیدگی کنند.باید فکری بکنند با این وضعیت در دور بعد.از این هم بد تر میشود رای ما در مقابل رای مردم یزد پشیزی هم ارزش ندارد آنها خود میبرند وخود میدوزند و به حال مامیخندند. همینطور که تاکنون چنین بوده.ما فقط چون رهبرامر میفرمایند شرکت میکنیم ولی مردم یزد نماینده خودشان را میفرستندحتی از این به بعد با رای ما هم کاری ندارند

 10. دلدار می‌گه:

  دقیقا حرف آقای پورفلاح درست ومنطقی است چون که تعدادرای دهنده ماکم است پس بیایید درست بیندیشیم وهمگی دردوردوم به آقای فرهمند که حداقل شناخت ازاوداریم رای دهیم

 11. بافقی می‌گه:

  سلام
  علت شکست آقای صباغیان به نظر بنده به چند دلیل است که اشاره می کنم
  ۱- اعتماد به بهابادیها که بزرگترین اشتباه بود
  ۲-خیانت بعضی از از مردم در بافق که خود را بالاتر از دیگران می دانند و فکر می کنند که خیلی میفهمند و هر کدام با غرضی باعث این فاجعه برای بافق شدند
  ۳- عدم تبلیغ وبرنامه ریزی در دیگر شهرها که اگر سرمایه گذاری بیشتری در شهرهای دیگر میشد مطمئنن آقای صباغیان رای می آورد
  در پایان از مردم فهیم و غیرتمندی که با اتحاد به کاندیدای شهر خود رای دادند و دچار غرض ورزی و سیاست زدگی الکی نشدند تشکر می کنیم .

 12. حمید می‌گه:

  با سلام
  اینکه ما به کسی رای بدهیم که رای می اورد یک تفکر برده بودن است.ما به آقای محصل ۹۰۰ رای دادیم و هنوز هم افتخار می کنیم.این مشکل ازحوزه انتخابیه است. چون بافقی ها تمام تلاش خود را انجام دادند. پس چه خوب است ما که نماینده ای در مجلس نداریم لااقل نماینده مردمی در دولت داشته باشیم که پیگیر مسایل مردم باشد(قابل توجه مسئولین کشوری).

 13. مهریزی می‌گه:

  سلام به نظر من به عنوان یک غیر بومی بافقی ها باید به حضور پر شور و ۹۰ درصدی خود در انتخابات که یک اصل اساسی است بنازند.نماینده ای هم که انتخاب می شود فارغ از بومی یا غیر بومی باید قدردان تمامی مردم باشد که انشاءالله چنین است.به نظر این حقیر فرهمند نماینده فعلی نیز بر خلاف افراد سابق تلاش خود را برای باالسویه بودن کار و حضور در حوزه انتخابیه به کار گرفت که باید از ایشان نیز تقدیر کنیم

 14. بچه بافقی می‌گه:

  چرا ما نباید دنبال این باشیم که فرمانداری مون رو به فرمانداری کل ارتقا بدیم اینجوری لااقل هرکی هم نماینده شد مجبوره برای بافق کار کنه تا بافق زیر مجموعه یزد باشه وضع همینه هرکار بخواهیم بکنیم یزدیها نمی گذارند خصوصا اگه دور بعد مجبور باشیم با یزد یک حوزه انتخابیه بشیم

 15. دیم دیم می‌گه:

  سلام
  میدونید چیه؟تواین دوران که حوزه های دیگه طعم شیرینی نماینده بومی داشتن راچشیده اندهنوز عده ای از همشهریان عزیز به دنبال اثبات حقیقت اندکه بایدحتما اصلح باشدبومی یا غیر بومی فرق نمی کند.دوستان عزیز اینها اگر اصلح نبودندکه اصلاتایید نمی شدن پس همشون خوبندپس چه خوب بود که دست به دست هم بدیم ویک اصلح بومی به مجلس برود این دفعه معنی اتحاد وهمبستگی را به طور کلی احساس میکردیم.دیگه تمام شد .از دور بعدی فانوس بردارید وبه دنبال یک نفر اصلح بگردید.تا صبح امیدتان بدمداونایی که میگیدنبایدحتمابومی باشه فقط باید اصلح باشه…………………….