پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۵۱:۲۰ بعد از ظهر

تازه ترین اخبار از تحولات اخیر در طبس /الحاق و انتزاع

کد خبر: 16895
تعداد بازدیدکننده: 613
تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۱

 

یزدفردا :از صبح امروز اخباری مبنی برابلاغ  انتزاع طبس از یزد در شهر طبس به صورت گسترده انتشار یافته است .

هنوز هیچ مقام مسئولی در این رابطه رسما اظهار نظر ننموده و قرار است ساعت  ۱۰:۴۵ معاونت سیاسی امنیتی استانداری یزد طی نشست رسانه ای پیرامون مسائل طرح شده شفاف سازی نمایند و در همین زمینه نیز ساعت ۱۱ صبح امروز دکتر عبدالله زاده نماینده مردم طبس نیز در طبس میزبان نمایندگان اصحاب رسانه خواهد بود تا رسما موضع گیری خود نسبت به موضوع را اعلام نماید .

چند روز مانده به عید نوروز مردم طبس با شوک بزرگی روبرو هستند که بعید است بدون مدیریت بحران کام مردم منطقه را شیرین بماند .

باید منتظر بود و دید دولت مردان چه برنامه ای در جهت خواست مردم انجام خواهند داد

تازه ترین گزارش رسیده به یزدفردا یکی از مقامات ارشد استان در مراسم شهدای امداد گر استان دقایقی قبل خبر انتزاع طبس از یزد را رسما تایید کرد و باید منتظر اخبار دقیق تر از این اتفاق حیاتی برای مردم شهرستان طبس باشیم

……………………………

با موافقت دولت، شهرستان طبس از استان یزد منتزع می شود و وزارت کشور مکلف به ایجاد فرمانداری ویژه در این شهرستان شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی و ماده (۱۳) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری-مصوب ۱۳۶۲- تصویب کرد؛ شهرستان طبس از استان یزد منتزع و به استان خراسان جنوبی الحاق می شود.

همچنین وزارت کشور مکلف است در شهرستان طبس برای دایر کردن فرمانداری ویژه اقدام کند.

این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

………………………………..

محمد علی عبدالله زاده نماینده مردم طبس در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) پارلمان در تذکری آیین نامه‌ای نسبت به مصوبه اخیر هئیت دولت مبنی بر انتزاع طبس از یزد و الحاق آن به خراسان جنوبی به شدت انتقاد کرد.

وی گفت: اقدام غیر معمول و غیر متعارف دولت در آستانه سال نو و دو انتخابات پیش رو و در شرایط حساس کشور، شهروندان طبس را متحیر و متعجب کرد.

عبدالله زاده گفت: مصوبه عجیب انتزاع طبس از استان یزد و الحاق آن به خراسان جنوبی، نسنجیده است و بدون اطلاع بنده و مسئولین انجام شده است و مورد تایید نیست.

نماینده طبس همچنین یاد آور شد: این موضوع اختلافات و تنش به بار می‌اورد درحالیکه کشور نیازمند آرامش و وحدت است و همه ما می‌دانیم که امروز وحدت بیش از هر زمان دیگری برای ما لازم است.

وی در خاتمه از دولت خواست تا این مصوبه را لغو کند تا موجب اختلاف نشود.

……………………………

سئوالی که امروز برای اکثر طبسی ها مطرح است این است که چرا باید طبس از یزد جدا شود؟؟؟

البته همه اتحاد تمام مسئولین شهرستان طبس در سال گذشته را به خاطر دارند و همچنین جانفشانی جناب عابدی نماینده اسبق طبس و فرماندار محترم وقت را که تمام شهرستان را برای انتزاع بسیج نموده بودند.

البته مردم با رای بالای خود به دکتر عبدالله زاده در یک رفراندوم آزاد و قانونی نه بزرگ خود را به اجماع شکل گرفته اعلام نمودند و با عدم رای اعتماد به نماینده سابق طبس نشان دادند که علی رغم جو روانی و رسانه ای ایجاد شده در آن زمان مردم موافق اینگونه حرکتها نبوده و نیستند.

یکی از مدارکی که ثابت می کند علت اصلی تصمیم امروز دولت چیست، نامه ای است که نماینده سابق مردم شریف طبس به معاون پارلمانی ریاست جمهوری در دقایق نمود نوشته است و خواستار انتزاع طبس از یزد شده بود.

خبرهای شنیده شده از گوشه و کنار حاکی از آن است که دوستان مسبب سعی در وارونه جلوه دادن موضوع داشته و مسبب را مسئولین استان یزد می دانند و علی رغم همراهی همیشگی مسئولین استان با مردم و مسئولین شهرستان طبس قصد تحریف موضوع را دارند.

یزدفردا در این راستا اسناد مستند زیادی از مکاتبات و صورتجلسه های مسببین موضوع را جهت نیاز به انتشار در اختیار دارد که در صورت پافشاری بعضی از جریان سازان آنها را منتشر خواهد کرد.

به هر حال در جهت تنویر افکار عمومی سند شماره یک الحاق و انتزاع را در تصویر زیر منتشر می نماییم :

file_22335

………………………

محمدعلی عبداله‌زاده دقایقی پیش در نشست خبری تلفنی با خبرنگاران شهرستان طبس که درپی مصوبه دولت مبنی بر الحاق طبس به استان خراسان جنوبی برگزار شد، با بیان اینکه این مصوبه دولت بدون اطلاع من صورت گرفته است، اظهار داشت: اقدام غیرمعمول و غیرمتعارف دولت در الحاق طبس به استان خراسان جنوبی دارای تبعات اجتماعی است.

وی ادامه داد: مسئولان دولت قول داده بودند تا موضوع الحاق و انتزاع طبس در شرایط آرام و باثبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و با درنظر گرفتن خواست مردم انجام شود، اما متأسفانه شاهدیم که این اقدام در شرایط نابسامان اقتصادی، و در آستانه عید و دو انتخابات مهم که کشور نیاز به آرامش دارد انجام و موجب تحیر و تعجب مردم و مسئولان طبس شد.

نماینده مردم شهرستان‌های طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این اقدام در شرایط فعلی به مصلحت نظام، انقلاب و منطقه نیست، یادآور شد: معمولاً دولت‌ها در شش ماه پایانی عمر خود وارد موضوع‌هایی مانند تقسیمات کشوری نمی‌شوند چراکه چنین اقدامی نیاز به شرایط آرام و باثبات دارد که بر این اساس این اقدام به هیچ وجه مورد تأیید من، مسئولان و مردم طبس نیست.

وی خاطرنشان کرد: اخیراً در دل و جان مردم و مسئولان طبس با شعار وحدت بر محور ولایت بارقه‌ای از امید و اتحاد ایجاد و خدمات خوبی انجام شد، اما قطعاً با این مصوبه غیرمنطقی دولت دوباره زمینه اختلاف و شکاف در بین مردم طبس به وجود خواهد آمد.

عبداله‌زاده با اشاره به اینکه دولت باید به خواست مردم توجه کند، افزود: این اقدام دولت آن هم در بدترین زمان ممکن، توهین به شعور و آگاهی مردم بوده و در شأن خدمتگذاری به مردم نیست.

نماینده مردم طبس با دعوت از مردم به آرامش و حفظ قوانین کشور گفت: به محض اطلاع از این مصوبه، به مسئولان دولت و مجلس اطلاع‌رسانی کرده و تذکر دادم و از دولت هم مصراً می‌خواهم که به شکل عاجل و فوری و پیش از آنکه اختلافات مردمی در طبس ایجاد شود نسبت به لغو این مصوبه اقدام کند.

………………..

غلامحسین دشتی ظهر امروز سه شنبه  در جمع خبرنگاران با اعلام  این خبر افزود:با توجه به انکه فاصله طبس تا خراسان جنوبی ۲۷۰ کیلومتر و تا استان یزد بیش از ۳۵۰ کیلومتر بود لذا بدلیل کم شدن هزینه ها و طبق نظر مردم و خواص و مسئولان این شهرستان  ،با انتزاع طبس از یزد و الحاق آن به خراسان جنوبی موافقت شده است.

وی ادامه داد: علاقه همیشگی مردم طبس به امام رضا ع و درخواست زیادی که برای دریافت فرمانداری ویژه داشتند باعث شد تا مسئولان کشور با توجه به نامه  مورخ سیزدهم اردیبهشت ماه ۹۱ وزارت کشور و مصوبه موزخ ۲۲ دیماه ۹۱ هیئت محترم دولت  با این درخواست مردم موافقت نمایند .

معاون سیاسی استاندار یزد گفت: در این مصوبه  دو مورد تصویب و اعلام شده : اول اینکه شهرستان طبس از استان یزد منتزع و به خراسان جنوبی ملحق شود  – دوم اینکه وزارت کشور مکلف است در شهرستان طبس فرمانداری ویژه دایر نماید.

دشتی ادامه داد: با توجه به اینکه شهرستان طبس یکی از بزرگترین شهرستانهای کشور از لحاظ جغرافیایی است لذا درخواست مردم این شهرستان همواره دریافت فرمانداری ویژه بوده که با این مصوبه انجام شده است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد در بخش دیگری ازسخنان خود گفت:در دولت های نهم و دهم بیش از ۶۳۴ پروژه در شهرستان طبس اجرا شده که بیش از ۹۵ درصد این پروژه ها صد در صد اجرایی شده و بقیه نیز از ۷۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت کار دارد.

وی افزود: از زمانی که شهرستان طبس به یزد ملحق شد مسئولان استان کمال توجه را به این شهرستان داشتند و کمک های زیادی انجام شد و اکنون نیز بعد از ابلاغ از طرف وزارت کشور تمام اقدامات لازم  برای انتزاع  طبس ازیزد و الحاق  به خراسان جنوبی طبق خواست مردم و مصوبه هیئت دولت انجام خواهد شد.

۴ نظر

 1. حسيني می‌گه:

  خوش بحال طبسیها ای کاش اردکان هم جدا می شد بافق را هم به کرمان الحاق می کردند تا از یوغ …راحت می شدیم.

 2. عظیم می‌گه:

  خداوند ازتقصیرآنها که این جنایت رادرحق مردم طبس کردند نگذرد باالحاق طبس به خراسان جنوبی حداقل سی سالعقب افتادیم.خدا عزاب شانرا مضاعف گرداند .

 3. ناشناس می‌گه:

  خدا ازهمه تقصیرات ریاست طلبا بگذرد

 4. ناشناس می‌گه:

  طبس جزو افغانستان است نه خراسان جنوبر /مردم طبس دلشان به این خوش نباشد.