سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۲۵:۲۱ بعد از ظهر

پول ما و کام دیگران

کد خبر: 17039
تعداد بازدیدکننده: 134
تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۱

دوستی نکته ای را مطرح کرد که مرا به فکر واداشت و البته تلنگری شد تا چندسطری بنویسم. این دوست بیان کرد؛ بافقی ها بخش قابل توجهی از درآمدشان را برای خرید در مرکز استان و دیگر شهرها خرج می کنند؟! و این  در حالیست که مردم برخی شهرستان های استان که فاصله کمتری با مرکز استان دارند کمتر تن به اینکار می دهند؟!

 البته شاید این گفته فقط یک برداشت شخصی و خیلی هم صحیح نباشد، ولیکن حاوی نکته بسیار مهمی است، حتما شما هم در بین دوستان و آشنایان افرادی را سراغ دارید که برای خرید اجناس و خدمات مختلف؛ ریز و درشت به مرکز استان و دیگر شهرهای دورتر مراجعه می کنند و صد البته هرکدام  هم دلایل زیادی برای انجام اینکار دارند و خیلی هم بر رد و تائید آن اصرار ندارم، حتی داستان جایی جالبتر می شود که برای خرید فاصله بیش از صد کیلومتری تا مرکزاستان را پیموده و هزینه هایی از جمله؛ بنزین و استهلاک و از همه مهمتر “وقت” را از دست می دهیم!! «البته فورا بگویم بسیاری برای انجام کارهای اداری و درمانی خاص به مرکز استان می روند و شاید خریدی هم بکنند و صد البته محرومیت شهرمان در نداشتن بسیاری از خدمات و امکانات در این موضوع بسیار موثر است»، بگذریم. خب شاید بگویید هرکسی در آمد حلال حاصل زحمتش را (که در شهر من معمولا با کار در معادن و زیرمجموعه هایش هست) را هرگونه بخواهد می تواند خرج کند.

بله دزست است اما تصورکنید؛ اگر از جمعیت چند ده هزارنفری شهرستان ماهیانه ۵ هزارنفر و نفری ۳۰ هزارتومان ناقابل بیرون شهرستان خرید کنند ماهیانه مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان پول از  بازار شهرستان خارج می شود.

البته غرض از این مطلب یادآوری یک نکته و طرح ۳ سوال است؛ اول اینکه تا کی به اینکار ادامه می دهیم، مگر نباید احتیاج های اولیه شهروندان در شهرستان و از سوی کسبه و بازاریان و سایر دست اندرکاران شهرستان برای همشهریان تامین شود پس بهتر نیست با خرید حداکثری نیازهایمان تا آنجا که در شهرستان وجود دارد ولو با تنوعی محدودتر، مشوق توسعه و گسترش کسب و کارهای جدید و فعلی شویم.

و اما سوال اول؛ آیا خریدهایی که از دیگر شهرها انجام می دهیم و برای خدمات جانبی و پس از فروش و غیره مجبور به قبول زحمت می شویم نسبت به قیمت شهرستان قابل مقایسه و مقرون به صرفه است؟

و سوال دوم؛ آیا کیفیت تمام کالاهایی که از برخی شهرهای دور و نزدیک تهیه می کنیم با جمیع ملاحضات از کالای شهرستان بهتر است؟

سوال سوم؛ آیا بهتر نیست در جاهایی که بدلایلی بخش خصوصی توان یا صرفه توزیع کالایی را ندارد با مشارکت شهروندان نسبت به تشکیل شرکت تعاونی هایی برای توزیع و فروش کالاهای مورد نیاز اقدام و به خودمان و دیگران کمک کنیم؟

 البته باید یادآوری کنم؛ نقش فعالان تجاری و اصناف نیز در این مهم برای راهنمایی علاقه مندان شروع کسب و کارهای جدید بسیار تاثیر گذار است تا از ایجاد کارهای قدیمی و موازی کاری جلوگیری گردد و هم زمینه ساز رفاه بیشتر همشهریان شود.

سید علیرضا ناظری

۱۲ نظر

 1. رضا می‌گه:

  حرف دل ما را زدید من هم یک کاسبم این قضیه مثل خروج ارز می ماند در سطح پایین تر از شهر مان و نیاز به فرهنگ سازی دارد تا مردم بافق درک کنند که با این کار چه ضربه ای در اصل به اقتصاد شهر خود وارد می کنند.

 2. علي می‌گه:

  این حرف رامن هم قبول دارم چون هردفعه میخواهم وسیله یااجناس موردنیازخود رابخرم یادرسطح بافق نیست یااینکه دارای تنوع نیست بناچار بایدبه یزدبرم حتی این سری من شنیدم که شرکت سنگ آهن برای تهیه شیرینی به سراغ مغازه شیرینی فروشی رفتند تا۷۰۰۰جعبه شیرینی به صورت سنتی ازآنهاتهیه کند که آنهاگفته اند درتوان آنهانیست وشیرینی به همان شکل همیشگی پخت می کنیم چرابایدازاین فرصتهاسرباززد؟

 3. شهروند می‌گه:

  اگر در بافق همه چیز باشد وبا قیمت مناسب که مطمئنا مردم مجبور نمی شوند به یزد بروند برای خرید.این یک امر طبیعی است که شهر بزرگ اجناس بیشتر با تنوع بیشتردارد وگاهی اوقات شما مجبور می شوید که به یزد برای خرید بروید.الان هیچ کس نمی رود از لبنیاتی در یزد خرید کند وبیاید ولی برای خرید پوشاک وکفش و..یزد می رود.

 4. بافقي می‌گه:

  خودم یکی ازمغازه دارها هستم درجلسه ای که بازاریان بامدیرعامل شرکت سنگ آهن آقای عسکری دراوایل سال داشتندقرارشدکه تمام خریدهای امکان پذیردربافق انجام شود که تاکنون نیز طبق گفته کارپردازی آنهاانجام شده ودرجلسه قراربرانجام آن به شرط اینکه مغازه دارهاتاآخرسال تغییردردکوراسیون وتکمیل اجناس خودبدهند تامبلمان شهری نیز زیبا باشد ولی اکثرمغازه دارها کوتاهی کردنددرصورتیکه به نفع خودشان نیزهست وحتی مشتری آنهابیشترازقبل می شود.اما من واقعااین کارراکردم چه کنم که همه متحدنیستیم

 5. علی می‌گه:

  ما هم دوست داریم همینجا خرید کنیم اما وقتی اختلاف قیمتها از یزد تا بافق باعث میشه من و دیگران حاضر باشیم وقت و هزینه هم بکنیم بریم یزد خرید شما قیمت میوه توی میدون یزد با بافق گاهی اوقات ۵۰ درصد اختلاف داره شما توی یزد می تونید جنس خوب با قیمت مناسب پیدا کنید و از همه مهمتر تنوع کالاست که اینجا مثلا فقط از یک برند میتونی خرید کنی چون برای مغازه دار بیشتر میصرفه امااونجا برندهای مختلفی است هرچند شاید بعضی از اونها برای مغازه دار سودی نداره اما مغازه دار بخاطر رضایت مشتری اون جنسها رو میاره پس همه اش هم مردم مقصر نیستند خود کسبه هم مقصرند

 6. جواد می‌گه:

  از قدیم گفتند :آب در خونه تلخه

 7. علی می‌گه:

  باسلام خدمت همشهری عزیزکه این مطلب را پیشنهادداده است .
  همشهری عزیز وقتی ماخودمان نخواهیم برای شهرومردمان آن که همگی همسایه هستیم ارزش قائل باشیم چرانرویم ازشهرهای دورخرید کنیم بنده رفتم پارچه بخرم که فروشنده بایک اخلاق تند با ما رفتارکردکه میخواستیم فرارکنیم وبعدهم قیمتی گفت که ازاینجا تایزدکه فاصله ۱۲۰کیلومتری است واقعآ۱۲۰کیلومترهم فاصله داشت که همین پارچه رادریزد خیلی ،خیلی کمترخرید کردم وفروشنده هم خیلی خوش برخورد بود بعدهم می گیم چراازشهردورخرید می کنیم .

 8. علی می‌گه:

  بابا مسولین هم به فکر کاسب کارها نیستند ما مغازه داران خیابان مسجد جامع هستیم بابا ملک ما را به زور گرفتند و تخریب و یا دارند میکنند این هم خدمت به مردم نتیجه اش همینه.بخدا از بافق بری بیرون بهتره.شورای شهر و شهردار بخاطر اینکه دوباره رای بیاورند خیابا ن را به هر طریقی در می کنند.ما راضی نداریم

 9. م می‌گه:

  این طوری که شما می گویید نیست

 10. سعيد می‌گه:

  جواب سوال
  ۱-وقتی مجبوریم پول بدهیم پس چه بهتر که از جایی خرید کنیم که تنوع جنس و قیمت وجود داشته باشد که چنین تنوعی نیست.
  ۲-قیمت اجناس یکسان در بافق به مراتب بالاتر میباشد.خصوصا وسایل منزل و پوشاک
  ۳-خارج شدن از بافق حتی اگر صرفا به یزد باشد هم فال است و هم تماشا و هم خرید که فکر نمیکنم در این موارد نیاز باشد خیلی حساب کتاب کنیم.
  قابل توجه نویسنده:بنده از یزد یکعدد میز تلویزیون خریداری کردم به قیمت ۱۸۰۰۰۰ تومان همان میز دربافق ۳۰۰۰۰۰ تومان قیمت زده شده بود.لطفا به فروشندگان بافق بفرمایید به سود کم قانع باشند تا مشتری گریزی نکنند

 11. ماشالله شمس الديني می‌گه:

  سلام
  فرمایش شما خیلی بجا ودرسته کمک میکنه به ترقی وآبادانی شهرمون البته به شرطی که بازاریان نیز هوای مصرف کننده های بینوارا نیز داشته باشن چه کاری از این بهتر که در شهر خودمون خرید کنیم.

 12. ttt می‌گه:

  سلام همسرم پرستار بیمارستان بافق هست با گلایه می گه مردم بافق تا بیمه درمانی سنگ آهن و دفترچه بیمه بدون فرانشیز دارن برای کلاس بیشتر خانم هاشون رو برای زایمان به بیمارستان های خصوصی یزد می برن تازه خانومها هم بدلیل چشم و هم چشمی و کلاس بیشتر آقایون را به این کار تشویق می کنن قبول دارم در مواقع خطرناک اعزام لازمه ولی نه در همه ی شرایط…