جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۲۹:۳۵ بعد از ظهر

استان یزد دومین استان کم بارش کشور اعلام شد

کد خبر: 17053
تعداد بازدیدکننده: 83
تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۱

یزد- استان یزد با بارش ۷۴میلیمتر از ابتدای امسال تاکنون و با وجود ۳۷درصد افزایش نسبت به سال گذشته ،دومین استان کم بارش کشور شد .

به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، سیستان و بلوچستان کم بارش ترین استان کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون گزارش شده است.

حجم بارش های استان سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، ۶۴ میلیمتر ثبت شده که این میزان بارش در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، ۷۸ درصد افزایش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۱۸درصد کاهش نشان می دهد.

پس از این استان، یزد با ۷۴ میلیمتر و کرمان با ۸۱ میلیمتر بارندگی از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، دیگر استان های کم بارش کشور گزارش شده اند.

میزان بارش استان یزد در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۷درصد و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۱۶درصد افزایش نشان می دهد.

بر اساس این گزارش، میزان بارش استان کرمان نیز در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۷ درصد افزایش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله هشت درصد کاهش نشان می دهد.

بر پایه این گزارش ، همچنین از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان و چهارمحال و بختیاری استان های پر بارش کشور استان های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون گزارش شده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد با ۵۱۵ میلیمتر بارش از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، عنوان پربارش ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است.

میزان بارش استان کهگیلویه و بویر احمد در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، ۱۰درصد افزایش و در قیاس با دوره درازمدت بدون تغییر باقی مانده است.

از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در استان گیلان ۵۰۱ میلیمتر بارش رخ داده که این میزان بارش در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، ۳۱ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۱۱ درصد کاهش نشان می دهد.

همچنین از ابتدای مهرماه سال جاری تاکنون، در استان چهارمحال و بختیاری ۴۵۲ میلیمتر بارندگی صورت گرفته است که میزان بارش این استان نیز در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۲درصد افزایش یافته و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله یک درصد کاهش نشان می دهد .ک/۱

۱ نظر

  1. ر می‌گه:

    ان شاالله امسال بارندگی خوبی خواهیم داشت