شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۵۶:۱۰ قبل از ظهر

حداث جاده سیروس آباد با موافقت مسئولان انرژی اتمی/ جاده گزوئیه فقط ترمیم می‌شود

کد خبر: 17147
تعداد بازدیدکننده: 202
تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۱

بافق – خبرگزاری مهر” رئیس اداره محیط زیست بافق با اشاره به روند رسیدگی به جاده گزوئیه بافق گفت: برای تعریض و آسفالت این جاده مجوزی نداریم اما برای رفاه مردم، جاده سیروس آباد با رضایت مردم و موافقت مسئولان انرژی اتمی احداث می شود.

688

سید جلال موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: طی جلسه ای که با بخشدار بخش مرکزی بافق و مسئولان انرژی اتمی برگزار شده است، موافقت اولیه با احداث جاده از مسیر سیروس آباد گرفته شده و در این راستا موافقت و همراهی مردم و رضایت اهالی سبزدشت در اولویت است.

موسوی با بیان اینکه به زودی تجهیزات مربوط به احداث این جاده از سوی سازمان محیط زیست و دستگاه های مربوط به این منطقه اعزام می شوند، افزود: احداث جاده گزوئیه فقط در حد بهسازی است و هیچ گونه مجوزی برای تعریض یا آسفالت آن مصوب نشده و این قضیه در سال گذشته مصوب شد و موضوع جدیدی نیست.

رئیس اداره محیط زیست بافق گفت: طبق صورت جلسه ای که با حضور استاندار و مسئولان محیط زیست تنظیم شده است، فقط مجوز بهسازی جاده گزوئیه به تصویب رسیده است.

موسوی عنوان کرد: این جاده در حد خاکی و توریستی به عنوان یک جاده روستایی بهسازی می شود.

وی  حمایت و همراهی مردم را برای حفاظت از محیط زیست مهم عنوان کرد و بیان داشت: هدف اصلی محیط زیست احداث جاده ای خوب و مناسب برای مردم است تا هم منطقه حفاظت شده کوه بافق در امان باشد و هم مردم به خواسته خود برسند.

موسوی گفت: اعتمادسازی و ارتباط با مردم برای همفکری در حفاظت از محیط زیست در دستور کار این اداره است.

رئیس اداره محیط زیست بافق افزود: کوه بافق که گردنه گزوئیه در آن واقع شده است، سالهاست که مورد حفاظت محیط زیست قرار گرفته و با احداث این جاده، متاسفانه منطقه بکر و زیبای این مکان عملا نابود می شود.

وی نقش مردم را در نگهداری این منطقه بسیار حیاتی و ارزشمند عنوان و اظهار امیدواری کرد: با همت و همراهی مردم منطقه سبزدشت گام های بلندی در حفاظت از این منطقه انجام شود.

مردم منطقه سبزدشت به گزینه جاده گزوئیه تاکید دارند

جمعی از اهالی منطقه سبزدشت در گفتگو با مهر به احداث جاده گزوئیه تاکید کردند.

آنان عنوان می کنند احداث این جاده مسیر ۹۲ کیلومتری سبزدشت – بافق را بیش از ۴۰ کیلومتر نزدیک تر می کنند که این موضوع هم صرفه اقتصادی دارد و هم برای ماندگاری جمعیت در روستاها مفید است.

سالها است که جاده گزوئیه خواسته مهم مردم و مسئولان منطقه سبزدشت است که اخیرا هم با پیگیری های مردم منطقه کار بهسازی آن به صورت کارشناسی شده در حال انجام است.

از آنجا که این جاده از میان یکی از مهمترین زیستگاه های یوزپلنگ ایرانی می گذرد و عبور و مرور خودروها سبب برخورد این گونه نادر و تلف شدن آنها می شود، محیط زیست به رغم خواسته های مردمی، از عدم تعریض این جاده خبر داده است.

این موضوع از سال گذشته در دستور کار محیط زیست قرار گرفته و حتی رئیس این سازمان در چهارم دی ماه سال گذشته در نشستی خبری در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در این زمینه اظهار داشت: جاده گزوئیه فقط ترمیم می شود و برنامه ای برای تعریض آن نیست.

در حال حاضر بیش از ۷کیلومتر این مسیر از  طرف جاده بافق -شادکام زیرسازی و اماده آسفالت شده است .

۱۰ نظر

 1. محسن می‌گه:

  محیط زیست از جاده مهمتر است. جادهای که برای روستاهای خالی از سکنه احداث شود به چه دردی می خورد

 2. عبدالله می‌گه:

  جاده سیروس آباد هم خوبه .

 3. علی می‌گه:

  ایا خطر اشعه برای مردم از اهمیت کمتری برخودار است که جاده سیروس اباد را احداث منمایید

 4. احسان می‌گه:

  مسلما حفظ گونه های حیوانی وگیاهی دردرازمدت رشد جهانی رادربرداشته ومرمت وتعریض جاده موجود بافق-کوهبنان عاقلانه ترین را به نظر می رسد.

 5. ناشناس می‌گه:

  این حرفهای آقای موسوی همش کذب محض میخواد با زدن این حرفها جاده گزوئیه را تعطیل کنه

 6. داود می‌گه:

  نگهداری و مواظبت از جاده قدیمی معقول تر است تا هزینه دو چندان کردن برای جاده ای که به محیط زیست آسیب میرساند و هزینه گزافی را به دولت تحمیل میکند.نباید به خاطر ۳۰ کیلومتر راه، جاده قدیم وتمام روستاهای مسیر از توجه و حمایت خارج شوند

 7. ستایش می‌گه:

  جاده گزوئیه حتما باید ترمیم شود.

 8. یک محیط زیستی می‌گه:

  وای به حال مملکتی که مسولان آن با محیط زیستشان اینگونه برخورد می کنند… !
  وقتی مسوولان اینگونه حرف بزنند از مردم انتظار بیشتری نمی رود!!!!

 9. مردم می‌گه:

  مردم با ساخت جاده گزو مخالف هستند؟؟
  این جاده خطرناکه امکان ریزش وجود داره…
  در ضمن به مخلوق خدا رحم کن تا خدا بهت رحم کنه…
  یوز پلنگ ها مهمترن.

 10. حسینی سید محمد می‌گه:

  بااحداث محور گزوئیه سوخت خودروها از بافق به شیطور حتما به کمتر از نصف تقلیل میابد این یعنی صرفه اقتصادی
  افزایش ماندگاری جمعیت در روستاهای سبزدشت
  امنیت بیشتر محیط زیست منطقه از دست شکارچیان به لحاظ وجود خودروها در محور