پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۰۹:۲۸ قبل از ظهر

عملکرد اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق در سال ۹۱

کد خبر: 17673
تعداد بازدیدکننده: 165
تاریخ: ۱۱ فروردین ۱۳۹۲

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق عملکرد یکساله این اداره را در سالی که گذشت شرح داد.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق، عملکرد یکساله این اداره را در سالی که گذشت شرح داد: در بخش جنگل، پروژه مراقبت و نگهداری از جنگلکاریهای سنواتی، پارکها و فضای سبز شهرستان بافق در سطح دو هکتار انجام گردید.
وی با اشاره به تهیه طرح جامع احداث پارک جنگلی بیشه در به مساحت ۵۰ هکتار افزود: وسعت جنگل طبیعی در سطح شهرستان ۷۳۶ هکتار می باشد که از این مقدار، ۲۴۰ هکتار ذخیره گاه ارس باجگان که قسمت اعظم آن را درختان بادام کوهی و بندرت بنه تشکیل می دهند، اختصاص می یابد و به منظور افزایش سرانه فضای سبز و ایجاد تفرجگاه، اقدام به احداث پارک جنگلی از جمله پارک بیشه در، قطرم، برکوییه، دولت آباد و ورودی بافق به وسعت ۴۰ هکتار و ۳۲ هکتارفضای سبز جنگلی بیشه در شده است، همچنین در راستای عملیات بیابانزدایی در سنوات گذشته با کاشت گونه های گز و تاغ، جنگلهای دست کاشت به وسعت سه هزار هکتار ایجاد شده است.
خسروانی بیان کرد: با توجه به وسعت ۲۴۵ هزار هکتاری مراتع ممیزی شده شهرستان بافق، پروژهای اجرایی در این بخش شامل احداث و مرمت دو دستگاه آب انبار، تهیه طرح برای ۱۶ هزار و ۷۲۰ هکتار از مراتع شهرستان بافق، تأمین آب شرب دام برای ۱۶ فقره مرتع، فعالسازی طرح های تهیه شده راکد در سطح ۱۷۸ هزار و ۳۲ هکتار، نظارت بر اجرای طرح های مرتعداری در سطح ۲۶ هزار و ۹۸۴ هکتار، کنترل پروانه چرا در سطح ۱۱۳ هزار و ۲۰ هکتار، بیمه کردن مراتع در سطح ۵۱ هزار و ۶۶۷ هکتار، پرداخت خسارت بیمه به مرتعداران به مبلغ ۱۳۰ میلیون ریال، رقومی سازی نقشه های مراتع، تسطیح راه دسترسی بین مراتع و حفاظت و قرق از دیگر فعالیت های اجرایی در سال ۹۱ بوده است.
رییس اداره منابع طبیعی بافق از پیشرفت چشم گیر عملیات بیابانزدایی خبر داد و گفت: در بخش بیابانزدایی اقدام به اجرای عملیات بیابانزدایی و تثبیت شن های روان در کانون های بحرانی بافق در سطح ۷۵ هکتار و آبیاری کشت های سنواتی شده است همچنین تخلیه ماسه از کانال های کشت، حصارکشی با سیم خاردار اطراف منطقه کشت و راه دسترسی از دیگر فعالیت های اجرایی بوده است.
وی اضافه کرد: عملیات بیابانزدایی از سال ۸۷ تا کنون در سطح ۴۶۰ هکتار و با کشت گونه های سیاه تاغ، اسکنبیل و بره تاغ در منطقه گودگوار و در جوار روستای رضاییه انجام شده است.
خسروانی افزود: در بخش آبخیزداری، پروژه سیل بند حفاظتی روستای حسن آباد، احداث دیوار ساحلی و تثبیت بستر فیروزآباد، مرمت پخش سیلاب های دشت قطرم شادکام از دیگر پروژه های انجام شده در سال ۹۱ بوده است، همچنین در بخش حفاظت، تأمین تجهیزات و بکارگیری نیروی نظامی و یگان حفاظت، گشت و مراقبت و اطلاع رسانی در سطح بیش از ۸۵۰ هزار و ۶۰۷ هکتار از عرصه های منابع طبیعی، اجرای عملیات کنترل آفات و بیمار یهای جنگلی و مرتعی در سطح هزار و ۲۰۰هکتار و پروژه ی ایجاد کمربند حفاظتی با حجم هزار و ۱۷۶ مترمکعب انجام گردیده است.
رییس اداره منابع طبیعی بافق ضرورت پروژه کمربند حفاظتی یا جدا کننده اراضی ملی- دولتی از مستثنیات مردمی را یادآور شد و افزود: اولویت اجرای پروژه ی مذکور در شهرستان بافق، منطقه گودگوار تعیین شده است. در این منطقه از یک سو انگیزه تجاوز به اراضی ملی و دولتی به دلیل نزدیکی به شهر و ارزش افزوده قابل توجه زمین بیش از مناطق دیگر بوده و از سوی دیگر به دلیل تراکم بالای مستثنیات اولیه و اراضی واگذاری کشاورزی و مجاورت آن با جنگلهای دست کاشت ( ایستگاه بیابانزدایی شهید سید مصطفی خمینی) شناسایی تجاوزات و تصرفات انجام شده که معمولاً بصورت تدریجی در مقیاس های کوچک انجام می شود به سرعت و سهولت قابل انجام نیست.
خسروانی اجرای پروژه کمربند حفاظتی را در کاهش تصرف آگاهانه و غیر آگاهانه مردم مؤثر دانست و افزود: تا کنون این پروژه با حجم ۱۹۸ هزار و ۶۶ مترمکعب انجام شده است.
وی با اشاره به برنامه های اجرایی در هفته منابع طبیعی تصریح کرد: در این هفته بیش از ۵۰ هزار اصله نهال از انواع کاج، سرو، زیتون، ارغوان، سنجد تلخ و شیرین بین عموم مردم و بطور رایگان توزیع گردید.
وی بر ضرورت توجه هر چه بیشتر مسئولین تأکید کرد و افزود: برای رسیدن به اهداف منابع طبیعی، کاهش خسارت های ناشی از طوفان و افزایش فضای سبز نیاز به توجه مسئولین به این امر و تأمین اعتبار مورد نیاز می باشد.
همچنین وی مشارکت مردم را در حفظ عرصه های منابع طبیعی و اطلاع رسانی یادآوری کرد و گفت: در صورت مشاهده هر گونه تخلف اعم از چرای غیر مجاز، برداشت غیر مجاز شن و ماسه، قطع بی رویه درختان جنگلی، بوته کنی و … این اداره را مطلع نمایند و خود محافظین افتخاری عرصه های ملی باشند.
در پایان محمد خسروانی از تلاش های ارزشمند و ثمربخش کلیه مسئولین استان و شهرستان و همچنین مردم در تحقق اهداف بخش منابع طبیعی و آبخیزداری قدردانی و تشکر کرد