چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۳۵:۱۷ قبل از ظهر

۵۰۰ هزار نفر از بناهای تاریخی مهریز بازدید کردند

کد خبر: 17981
تعداد بازدیدکننده: 135
تاریخ: ۱۷ فروردین ۱۳۹۲

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری مهریز گفت: ۵۰۰ هزار نفر در ایام تعطیلات نوروز از بناهای تاریخی و گردشگری مهریز بازدید کردند.

علی‌اصغر صمدیانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مهریز با بیان اینکه شرایط خاص جغرافیایی و آب و هوای معتدل کوهستانی این شهرستان در حاشیه کویر و قابلیت‌های تفریحی و گردشگری مهریز اظهار داشت: از ۲۵ اسفند ماه سال گذشته همزمان با آغاز سفرهای نوروزی تا پایان ۱۳ فروردین ماه، ۵۱۴ هزار و ۸۲۶ نفر از مناطق و آثار دیدنی، تفریحی و تاریخی و گردشگری شهرستان مهریز بازدید کردند.

وی از جمله بناها و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان به چشمه زیبای غربالبیز، منطقه تفریحی کوه‌ریگ و آثار باشکوه تاریخی خشتی اشاره کرد و افزود: جاذبه این آثار سبب شد تا امسال نیز همچون سال‌های گذشته، شهرستان مهریز، باغ شهر استان یزد، پذیرای تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی باشد.

صمدیانی تصریح کرد: یکی از تفرجگاه‌های تاریخی و طبیعی مهریز، چشمه زیبا و محوطه باستانی غربالبیز  است که با دارا بودن مناظر زیبا، امسال در ایام تعطیلات نوروز بالاترین آمار گردشگر و مسافر نوروزی را در این شهرستان به خود اختصاص داد به طوری که در روز ۱۳ فروردین ۴۵ هزار نفر و در مجموع تعطیلات، ۱۲۱ هزار و ۴۲۰ نفر از این تفرجگاه زیبا دیدن کردند.

وی عنوان کرد: محوطه باستانی غربالبیز شهرستان مهریز، متعلق به ۳ هزار و ۵۰۰ سال قبل از میلاد است که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی مهریز با بیان اینکه کوه‌ریگ یکی از اماکن طبیعی گردشگری این شهرستان در طول سال میزبان مسافران زیادی است که برای تفریح و ورزش به این منطقه زیبا سفر می‌کنند، افزود: امسال در سیزدهمین روز از فروردین ماه، کوه‌ریگ میزبان ۲۸ هزار و ۵۰۰ بازدیدکننده بود و در مجموع ۵۴ هزار و ۱۶۰ نفر در کل ایام تعطیلات امسال این اثر طبیعی و کم نظیر را که طی هزاران سال بر اثر وزش باد و جمع شدن توده‌های عظیم ریگ کنار یک کوه به وجود آمده است، دیدن کردند.

صمدیانی همچنین از بازدید ۷ هزار و ۲۳۴ نفر در سیزدهم فروردین و ۲۷ هزار و ۳۸۵ نفر در کل تعطیلات نوروز از باغ تاریخی و جهانی پهلوان‌پور که در نوع خود در کل منطقه کم‌نظیر است، خبر داد و افزود: این باغ زیبا و دلگشا در ایام تعطیل نوروز تفرجگاه بسیاری از خانواده‌ها و مسافران نوروزی بود.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری مهریز همچنین از بازدید ۸ هزار و ۲۵۰ نفر از روستای تاریخی و گردشگری سریزد و ۴۶ هزار و ۵۰۰ نفر از روستاهای توابع مهریز در سیزدهمین روز فروردین ماه خبر داد.