پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۴۸:۲۲ بعد از ظهر

پرورش ماهی در دل کویر/ جهادی از جنس آب

کد خبر: 18422
تعداد بازدیدکننده: 244
تاریخ: ۲۵ فروردین ۱۳۹۲

 در مقوله کارآفرینی، نام کویر که به میان می آید، هر شغل و کسبی ممکن است به ذهن خطور کند به جز پرورش ماهی اما در سرزمین آفتاب، آنجا که خورشید با تیغ سوزانش بر پیکر کویر خراشی از خشکی ایجاد می کند، جوانانی دست به پرورش ماهی زده اند. این اقدام به جهاد شبیه است، جهادی از جنس آب جهادی که علاوه بر تولید، اشتغالزایی قابل توجهی در بافق ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دو جوان بافقی به نام های هاشم افضلی و محمدمهدی فلاح، جوانان ۳۵ و ۳۸ ساله بافقی با بهره گیری از فرهنگ اسلامی و پیروی از شیوه ائمه معصومین که در دوران زندگی خود همواره به فعالیت مشغول بودند، کار و تلاش را آغاز کردند و اکنون در دل کویر به پرورش ماهی مشغولند.

این دو جوان کارآفرین توانسته اند یک سایت پرورش ماهی راکد را که ۱۵ سال به حال خود رها شده بود را احیا و پرورش ماهی در آن به راه بیاندازند.

خلاقیت این دو جوان بافقی و عشق آنها به کارهای تولیدی در کنار هم فکری و تعامل با کارشناسان آبزی‌ پروری اکنون توانسته موفقیتی بزرگ نصیب آنها کند به نحوی که میزان ماهیان پرورش داده شده توسط این دو، بیش از ظرفیت سایت شده و آنها اکنون به سوددهی رسیده اند.

این دو جوان با مدیریت زمان که یکی دیگر از ویژگی های کارآفرینی است، توانستند در دو فصل زمستان و تابستان به پرورش ماهی های سرد آبی و گرمابی بپردازند به نحوی که در زمستان ماهی قزل آلا و در تابستان ماهی تیلاپیا پرورش دادند و اکنون مشغول برداشت قزل آلا از استخر خود هستند.

هاشم افضلی یکی از پرورش دهندگان ماهی در شهرستان بافق به خبرنگار مهر گفت: با رها سازی هزار قطعه بچه ماهی با وزن ۲۰ تا ۲۵ گرم در آبان ماه، اکنون توانستیم شش تن ماهی به وزن میانگین هر کدام ۵۰۰ تا ۶۰۰ گرم برداشت کنیم.

وی راز موفقیت در این کار را، فعالیت گروهی و عمل به برنامه ریزی دانست و افزود: این قبیل کارها، در صورتی به موفقیت می رسد که پشتوانه آن، کار گروهی و برنامه ریزی کارشناسی شده باشد.

افضلی در مورد سرمایه گذاری خود در این استخر پرورش ماهی اظهار داشت: سرمایه اولیه ما، ۱۳۰ میلیون تومان بود که با این رقم هم برای خود و هم برای پنج نفر به طور مستقیم و ۵۰ نفر به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد کردیم.

با توجه به اینکه کارآفرینی فلسفه زندگی است و روحیه تولید در این افراد بالاست،جوانان بافقی بیکار ننشستند و در حالی که اقتصاد مقاومتی مورد تاکید است، برای خود و شهرشان قدمی بزرگ برداشتند و در دل کویر با تلاشهای خستگی ناپذیر و استیلا بر شرایط بد اقلیمی، کاری عظیم در راستای تولید انجام دادند.

این پرورش دهندگان ماهی از سختی های کار خود نیز سخن به میان آوردند.

هاشم افضلی به مهر گفت: شرایط طاقت فرسای جوی و فیزیکی کویر که در زمستان سرد و خشک و در تابستان گرم و سوزان است، کم آبی و بسیاری موارد دیگر، هرگز نتوانست بر ما غلبه کند و عشق ما به کار باعث پیشرفتمان در این زمینه شد.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم کشوری توسعه‌ یافته داشته باشیم، دولت ومسئولان باید با حمایت خود زمینه رشد و پیشرفت جوانان جویای کار تولید را فراهم کنند و با همکاری با تولیدکنندگان بتوانند زمینه تنوع بیشتر در تولید را فراهم کنند.

افضلی، بسته بندی و بازاریابی را نیز یکی دیگر از نیازهای کارهای تولیدی دانست و بر تفکر جدی در این زمینه تاکید کرد.

محمد مهدی فلاح نیز در این گفتگو اظهار داشت: امیدواریم با حمایت دولت و مسئولان، بتوانیم استخرها را از حالت سنتی و خاکی بیرون آوریم زیرا در استخرهای خاکی، هدر رفت آب زیاد است و این امر کار را با مشکل مواجه می کند.

فلاح به جوانان جویای کارهم توصیه کرد: خودشان را معطل نکنند و به دنبال کارهای پشت میز نشینی نباشند و کارهای گروهی و تولیدی را آغاز کنند، به کارهایی که علاقه دارند بپردازند زیرا به طور قطع، موفقیت، رشد و پیشرفت در تولید بیشتر از پشت میز نشینی است.

در سالهای اخیر، کشاورزی رونق ویژه ای به شهرستان بافق داده و کشاورزانی که دارای منابع آبی هستند می‌توانند در کنار کشاورزی و دامپروری در استخرهای ذخیره آب تولید ماهی داشته باشند و با پرورش ماهی در استخرهای کشاورزی علاوه بر سوددهی لازم به تولیدکنندگان، می توان شاهد کاهش مصرف کودهای شیمیایی برای زمین‌های کشاورزی بود.

امید می رود در سالهای آینده پرورش ماهی در استخرهای دو منظوره رونق بیشتری داشته باشد.

بر اساس آمار شرکت آب منطقه‌ای شهرستان بافق، در حال حاضر ۱۳۶حلقه چاه کشاورزی در شهرستان بافق وجود دارد که این خود یک امتیاز ویژه برای پرورش ماهی است.

——————
گزارش: محمدعلی عبداللهی
عکس: آذر مرادی زاده