یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۴۷:۱۹ قبل از ظهر

۶۷ سال پیش در چنین روزی…

کد خبر: 18568
تعداد بازدیدکننده: 51
تاریخ: ۲۶ فروردین ۱۳۹۲

رحلت عالم بزرگوار و فقیه مجاهد آیت اللَّه «شیخ محمد تقی بافقی» (۱۳۲۵ ش)
آیت‌اللَّه شیخ محمد تقی بافقی در حدود سال ۱۲۵۳ ش (۱۲۹۲ ق) در بافق به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات مقدماتی در یزد، راهی نجف اشرف گردید و از محضر درس آخوند خراسانی، سید محمد کاظم یزدی و سید احمد کربلایی استفاده‌ای وافر برد.

آیت‌اللَّه بافقی پس از اقامت ۱۹ ساله در نجف، در قم اقامت گزید و به درس و بحث پرداخت. این فقیه مبارز در جهت جلوگیری از منکرات از هیچ مصیبتی نمی‌هراسید به طوری که بر اثر مخالفت علنی با جریان کشف حجاب و ورود خانواده بی‌شرم و بی‌حجاب پهلوی به حرم حضرت معصومه (س)، در دوم فروردین ۱۳۰۶، توسط شخص رضاخان مورد ضرب و شتم قرار گرفت.سپس سال‌ها در شهر ری در تبعید بود.

آیت‌اللَّه بافقی پس از شنیدن واقعه خونین مسجد گوهرشاد مشهد توسط عمال پهلوی در تیرماه ۱۳۱۴، دچار سکته قلبی شد و برخی از اعضای بدنش آسیب دید. وی پس از فرار و اخراج پهلوی اول به قم بازگشت و سرانجام در ۲۶ فروردین سال ۱۳۲۵ ش برابر با ۱۲ جمادی‌الاول ۱۳۶۵ قدر ۷۲ سالگی درگذشت و در حرم حضرت معصومه (س) مدفون گردید.

……………………………..

بافق فردا:از بین این همه ارگان دولتی و خصوصیِ  فرهنگی ،آیا نهادی در بافق برای این مبارز نستوه سالگرد ارتحال برگزار می کند؟