دوشنبه ۱ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۳۷:۱۵ بعد از ظهر

سخنی با مسئولان آموزش و پرورش

کد خبر: 18762
تعداد بازدیدکننده: 160
تاریخ: ۳۱ فروردین ۱۳۹۲

بسم الله الرحمن الرحیم

امیرالمومنین علیه السلام در نامه ۳۸ نهج البلاغه که به فرزند عزیزش امام حسن مجتبی علیه السلام نگاشته است می فرماید: إِنَّمَا قَلْبُ‏ الْحَدَثِ‏ کَالْأَرْضِ الْخَالِیَهِ مَا أُلْقِیَ فِیهَا مِنْ شَیْ‏ءٍ قَبِلَتْه‏ یعنی  فرزندم قلب و دل نوجوانان مانند یک زمین خالی و آماده بذر است که هر بذری در آن بریزند قبول می کند.

این نکته بسیار مهم در تربیت فرزندان عزیزمان است که باید در خوراک روحی و معنوی آنان و اندوخته های ذهنی آنان دقت فراوانی کرد تا مبادا اعتقادات غلط و دانشی اشتباه را بیاموزند و آینده آنها در معرض خطر قرار گیرد

متاسفانه چندی است در آموزش و پرورش و مدارس آن با مواردی روبرو می شویم که دور از اعتقادات مسلمانان و خصوصا شیعه می باشد و متاسفانه فرزندان و دلبندان عزیزمان در تیررس شبهات و دشمنان واقع شده اند و به نوعی با اعتقادات آنها بازی می شود ولی هیچ گونه جبهه گیری در مقابل این ترفندهای دشمنان از ناحیه معلمان عزیز و مسئولان دلسوز آموزش و پرورش مشاهده نمی شود.

این در حالی است که پدران و مادران با اعتمادی که به آموزش و پرورش دارند دلبندان خود را جهت تربیت و پرورش دینی و اسلامی به آنجا سپرده و خیالشان از بابت تربیت راحت است.

اما جالب است بدانید مدتی قبل فرزند یکی از آشنایان، جمله ای را از دوست خود بر زبان جاری کرد که همه ما را به شگفتی واداشت. دختر بچه ای که در سال دوم یا سوم ابتدایی است و هنوز ذهن پاکش آمادگی دریافت بسیاری از مطالب را ندارد.

از مدرسه برگشته بود و گویا آن روز امتحان داشت. به محض برگشت به خانه به مادرش گفته بود یکی از دوستان من بعد از امتحان گفت اگر می خواهی امتحانت بیست (۲۰)شود باید  قرآن را روی زمین گذاشته و روی آن پا بگذاری؟؟!!

این جمله شاید در وهله اول ساده انگاشته شود و آن را از بی خبری بچه ها تلقی کرد اما جا دارد برای این حرف گریست و ناله ها زد که چگونه شیطان پرستان در شهرستان بافق و در مدارس ابتدایی ما جای خود را باز کرده اند و در شهری که قصبه طیبه اش می خواندند با اعتقادات فرزندان ما از کودکی بازی می کنند و توهین به مقدسات را به آنها می آموزند.

و نکته دیگری که امسال متاسفانه در آموزش و پروش رخ داده بود و شاید برخی افراد هم متوجه این جریان شده باشند مساله خلافت ابوبکر بعد از رسول خدا صلی الله علیه وآله است.

در پیک نوروزی کلاس پنجم ابتدایی امسال که توسط آموزش و پرورش استان یزد تهیه شده بود جدولی را تهیه کرده بودند که یکی از سوالات آن خلیفه اول بعد از رسول خدا صلی الله علیه وآله بود.

در حالی که از نظر شیعه، جناب ابوبکر اصلا به عنوان خلیفه پیامبر قلمداد نشده بلکه غاصب خلافت معرفی می گردد ولی متاسفانه با درج این گونه سوالات در ذهن کودکان ما اینگونه وارد می کنند که ابوبکر خلیفه اول است.

شاید برخی به این مساله اشکال کنند که شما چقدر سخت می گیرید!؟ مگر نه این است که بین شیعه و سنی وحدت وجود دارد و ما نباید با مطرح کردن اینگونه موارد آتش اختلاف را شعله ور کنیم و ثانیا این مطالب جزء کتاب های تاریخ آنهاست و نقل تاریخ هم که اشکال ندارد!!

در جواب باید گفت درست است که بین شیعه و سنی وحدت وجود دارد اما وحدت به معنای این نیست که اعتقادات آنها را هم بپذیریم و در ذهن فرزندانمان بگنجانیم بلکه وحدت به معنای احترام گذاشتن به اعتقادات طرفین و دوری کردن از توهین به همدیگر است ثانیا درست است که در تاریخ اینگونه اتفاق افتاد که ابوبکر بعد از رسول خدا صلی الله علیه و آله در راس کار قرار گرفت اما همانگونه که اشاره شد به معنی پذیرفتن خلافت او از ناحیه شیعه نیست و با طرح اینگونه سوالات در پیک های نوروزی کودکان ما نباید حتی این مساله را در ذهن کودک وارد کرد که از کودکی در ذهن او نقش نبندد.

امیدوارم آموزش و پرورش که امید همه پدران و مادران مسلمان است به گونه قدم بردارد که آموزه های شیعه در جان و دل فرزندان ما با خون انها عجین شود.

۳ نظر

 1. منتقد می‌گه:

  باتشکر از اقای حسینی.
  حرف شما درست ولی بدبختی ما از جای دیگری اب می خورد که همه می دانند.
  فقط کسی جرات حرف زدن ندارد.
  شماکه مصونیت دارید ومی توانید حرف بزنید کمی هم از خرافاتی بگویید که دست و پای مردم را گرفته.
  خودم شنیدم که یکی از روحانیون می گفت:اگر کسی پول نداشته باشد واز جلوی مغازه ای رد شود و اه بکشد خداوند برایش در بهشت میوه های بهشتی قرار می دهد.
  ایا این حرف را شما می پذیرید.
  اگر کسی در جامعه فقیر است به این علت است که یک عده تا خرخره می خورندو بیت المال را مال شخصی خودمی دانند.و بیشتر ان ها هم مجیز گوی وضع موجود هستند وتاکسی حرف می زند همین اقایان سیر ,انگ منافق وبدخواه به ادم می زنند.

 2. سعید می‌گه:

  آقای حسینی هجمه فرهنگی با جبهه گیری حل نمی شود باید کار فرهنگی کرد خصوصا شما روحانیون و نباید در منابر عوامانه حرف زد

 3. حسن می‌گه:

  سلام شما نوشتید برای بیست گرفتن ولی دروغ محض گفتید به همین خاطر کسی به شما توجه نمی کند