چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۱۸:۵۴ بعد از ظهر

برگزاری دومین جلسه کارگاه آموزشی مهارت های زندگی وی‍ژه همسران طلاب بافقی مقیم شهر مقدس قم

کد خبر: 19002
تعداد بازدیدکننده: 301
تاریخ: ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

دومین جلسه کارگاه آموزشی مهارت های زندگی وی‍ژه همسران طلاب بافقی مقیم شهر مقدس قم با حضور سرکار خانم خلعتی  برگزار گردید.

10

در این جلسه سرکار خانم خلعتی به وظایف زن و مرد در خانواده پرداخت و با اشاره به جایگاه نیت در میزان تاثیر گذاری بر  تقرب الی الله افزود: ملاک مومنان در زندگی و انجام اعمال و رفتار خود چیزی جز تقرب الی الله نیست و این مساله جز با انجام وظایف میسر نمی شود بنابراین هر کدام از زن و مرد در خانواده باید به دنبال شناخت وظیفه خود نسبت به همسر و انجام آن وظایف باشند و کوتاهی کردن همسر در بر ابر حقوق همسرش را نمی توان بهانه ای برای ترک وظیفه دانست. حال  اگر خانمی در زندگی خود به وظایفش عمل کرد ولی در مقابل، از همسرش بی رغبتی و کم توجهی را مشاهده نمود نباید نسبت به وظایف محوله به خود کوتاهی کند فقط به این دلیل که همسرم به وظایف خود عمل نمی کند چرا که هر کس در مقابل اعمال خود مسئول است در برابر خداوند باید پاسخگو باشد.

رفتار زنان در خانه به سه گروه تقسیم می شود

این کارشناس مسائل خانواده با اشاره به آیه ” وَ لَا تَسْتَوِى الحَْسَنَهُ وَ لَا السَّیِّئَهُ  ادْفَعْ بِالَّتىِ هِىَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِى بَیْنَکَ وَ بَیْنَهُ عَدَاوَهٌ کَأَنَّهُ وَلىٌِّ حَمِیم ” (فصلت ۳۴) [۱] بیان داشت زنان و مردان در خانه نباید به دنبال انتقام گیری از همدیگر بوده و در مقابل باید با رفتارهای مثبت و با روش های سازنده، اخلاق طرف مقابل خود را کنترل کنند.

وی افزود: زنان خانواده در چگونگی تعامل خود با همسر به سه گروه تقسیم می شوند؛

گروهی از همان اول زندگی خود، شمشیر را از رو بسته و به تعبیر خود می خواهند گربه را دم حجله بکشند

گروهی هم از همان ابتدای زندگی خود با تغافل و مدارای کامل زندگی خود را شروع می کنند و تا آخر هیچگونه حرفی در زندگی نزده و هیچ اظهار نظری نمی کند.

اما گروه سوم که حد وسط این دو گروه است آنهایی هستند که گاهی مدارا کرده و گاهی هم اظهار نظر کرده و بر نظر خود تاکید و اصرار می کند.

ایشان با اشاره به اینکه محل زندگی ما را خانه می نامند نه توپخانه و اساس زندگی ما را تغافل و مدار تشکیل می دهد افزود:  البته تغافل و مدارا هم محدود و مقید است به این معنی که نباید کاملا مدارا کرد و یا برعکس کاملا شمشیر را از رو بست بلکه گاهی زن باید نظر خود را نیز در مورد مسائل مختلف خانه با همسر خود در میان بگذارد البته مشروط به  اینکه نظر خود را با محبت و مهربانی مطرح کند تا منجر به ایجاد اختلاف نشود و اگر با مخالفت جدی همسرش مواجه گردید بر آن اصرار نورزد.

9

زنان باید قدرت عقلانی استدلالی خود را تقویت کنند

سرکار خانم خلعتی با مطرح کردن ویژگی های عقلانی استدلالی مردان و فراوانی احساسات در زنان به یکی از ویژگی های خانواده متعادل اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین روش های زندگی روش استدلال است و خانواده متعادل خانواده ای است که برای هر کار خود دلیل و استدلال دارد و هر خانمی که در امور خانه کمتر از احساسات خود استفاده کرده و جنبه عقلانی و استدلالی خود را بالا ببرد قطعا همسرش در کارها با او مشورت کرده و از او نظر خواهی می کند چرا که مردان بیشتر جنبه استدلالی را در نظر می گیرند.

اختلافات جزئی در خانواده ها طبیعی است

این استاد حوزه و دانشگاه با طرح این سوال که آیا اختلاف بین زن و شوهر در خانه باید باشد یا خیر در مقام پاسخ به آن بر  آمد و بیان داشت با توجه به اختلافات خانوادگی و فرهنگ های متفاوت وجود اختلاف نظر بین زن و شوهر طبیعی است و قطعا مرد و زن بعد از ازدواج با اختلاف نظرهای همدیگر روبرو خواهند شد و اختلاف در هر خانه ای به صورت شدت و ضعف وجود دارد و گاهی زن و شوهر با درک شرائط همدیگر از اختلافات خود می کاهند و سطح توقعات خود را پایین می آورند.

آثار مخرب اختلافات زیاد در خانواده

وی افزود اختلاف زیاد در خانواده ها تاثیرات منفی در جسم و روح خانواده و افراد آن می گذارد که برخی از آنها عبارتند از:

  1. از بین رفتن شادابی و نشاط
  2. ضعیف شدن مدیریت در خانواده
  3. بی اشتهایی به غذا به گونه ای که خانم بعد از غذا پختن میلی به خوردن آن ندارد
  4. بروز بیماری های جسمی در زن ، مرد و یا فرزندان
  5. بی خوابی و کم حوصلگی
  6. پرخاشگری در خود یا فرزندان
  7. ایجاد افت تحصیلی در فرزندان
  8. رفاقت با دوستانی که اهل آرامش باشند هرچند مقید به شرع نباشند
  9. از همه مهمتر اینکه اختلافات در خانواده، انسان را از پیشرفت در امور معنوی و مسائل سیر و سلوک باز می دارد و ایجاد کینه ها و کدورت ها انسان را از نام و یاد خدا فاصله انداخته و از ارتقاء معنوی او جلوگیری می کند و گاهی اختلافات پدر  و مادر و خصوصا رفتار سوء پدر باعث فاصله گرفتن فرزندان از نماز و عبادت می شود .

البته باید توجه داشت که این گونه موارد کلی نیست و اینگونه نیست که هرکس دچار مسائل فوق شده باشد پس بین او و همسرش اختلاف وجود دارد بلکه اختلاف در خانواده، یکی از عوامل مبتلا شدن به موارد فوق محسوب می شود.

11

اقتدار  پدر و مادر در خانه باید حفظ شود

ایشان با بیان اینکه اقتدار پدر و مادر باید در مقابل فرزندان محفوظ بماند و این نکته را هردو باید مد نظر داشته باشند افزود: هیچکدام از پدر و مادر نباید در مقابل فرزندان خود از دیگری بد گویی کرده و اقتدار او را زیر سوال ببرد و حتی اگر گاهی بین  پدر یا مادر با فرزندان خود اختلافی رخ می دهد طرف مقابل نباید جلوی فرزندان در مقابل او جبهه گیری کرده و شخصیت او را خرد کند بلکه در عین حالی که برای اقتدار و شخصیت او احترام قایل می شود باید با روشی بسیار ظریف از ادامه اختلاف جلوگیری کند و حتی اگر اشتباهی هم از آنها رخ داده باشد فرزندان نباید به این اشتباه پی ببرند بلکه باید در تنهایی و دور از چشم بچه ها تذکر داده شود.

رابطه صمیمانه با فرزندان، آنها را از انحراف دور می سازد

سرکار خانم خلعتی در پایان این جلسه با اشاره به وجود ارتباط صمیمانه بین والدین و فرزندان، آن را از دیگر ویژگی های خانواده متعادل از نظر اسلام برشمرد و گفت:  خانواده متعادل خانواده ای است که رابطه بین فرزندان و والدین صمیمانه باشد و فرزندان بتوانند به راحتی مسائل خود را با آنها در میان بگذارند.

ایشان توضیح داد البته منظور از ارتباط صمیمانه قطعا این نیست که حریم ها شکسته شود و جایگاه والدین تنزل پیدا کند  بلکه در عین حفظ حریم ها، باید رابطه ها هم صمیمی شود تا فرزندان ما در آینده به انحراف کشیده نشوند.


[۱] . ترجمه: خوبى و بدى برابر نیستند. همواره به نیکوترین وجهى پاسخ ده، تا کسى که میان تو و او دشمنى است چون دوست مهربان تو گرد