شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۳۲:۴۹ بعد از ظهر

اردوی خانوادگی مجمع طلاب بافقی مقیم قم

کد خبر: 19121
تعداد بازدیدکننده: 386
تاریخ: ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

مجمع طلاب بافقی مقیم شهر مقدس قم به همراه خانواده ، اردوی دو روزه  ای به روستای گرکان برگزار کرد.
2
روستای گرکان از توابع استان مرکزی و در هشت کیلومتری شهر آشتیان و ۱۰۶ کیلومتری شهر مقدس قم قرار دارد.
طلاب بافقی مقیم قم صبح روز پنجشنبه با حضور در اردوگاه حضرت امام صادق علیه السلام در این روستا اردوی خود را آغاز کرده و تا عصر روز جمعه برنامه های متعددی در آن مکان برگزار کردند که از جمله می توان به قرائت دعای ملکوتی کمیل و عزاداری اهل بیت علیهم السلام و انجام برخی فعالیت های ورزشی و… اشاره کرد.
3
این روستا محل تولد پدر علم زمین شناسی ایران مرحوم عبدالکریم قریب ، بنیانگذار ادبیات نوین فارسی مرحوم عبدالعظیم قریب و بنیانگذار علم طب کودکان در ایران مرحوم دکتر محمد قریب است که خانه تاریخی خاندان این اساتید فرزانه در آن منطقه جهت بازدید عموم به ثبت میراث فرهنگی رسیده است که در مجاورت اردوگاه قرار داشت.
از جمله مکان هایی که محل بازدید طلاب و خانوداه های آنها قرار گرفت زیارتگاه حضرت فاطمه صغری سلام اللهعلیها از فرزندان امام کاظم علیه السلام  بود که در روستای سیاوشان و در ۶ کیلومتری شهر آشتیان قرار گرفته بود. امام زاده ای که سبک ساختمان آن از زیبایی بسیار چشمگیری برخوردار بود.
5
نکته قابل توجه این که تمام هزینه تعمیر و بازسازی این حرم را یک خانواده آشتیانی در سال ۱۳۸۲ با هزینه ای بالغ بر ۱۵۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان پرداخت کرده است.
موزه ای نیز در بازار سنتی شهر آشتیان وجود داشت که موزه مردم شناسی معرفی شده و مکان آن نیز خانه دکتر مصدق است که علاوه بر صنایع دستی مردم آن منطقه، تعدادی از قرآن و کتب ادعیه خطی نیز در آنجا به معرض عموم گذاشته شده است.
6
بازدید از سد زیبای گرکان نیز از دیگر برنامه های مجمع طلاب بافقی بود . سدّی که برای رفتن به کنار آن می بایست از جاده های باریک و گردنه هایی هیجان انگیز عبور کرد. سدی خاکی که در کنار فضای سبز و دلنشین آن روستا، حال و هوای خاصی به بازدید کنندگان می دهد.