جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۵۷:۱۱ بعد از ظهر

دیدنی های ایران زمین ۱ گرمابه ی ( حمام ) وکیل

کد خبر: 19350
تعداد بازدیدکننده: 918
تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲

8

به فرمان کریم خان شاه عادل زند ، این گرمابه خزینه ای زیبا ، در شیراز ساخته شد . بنای حمام از آجر ، سنگ ، ساروج و آهک است با زیربنای ، ۱۳۵۰ متر مربع . گرمابه ی تاریخی شهر شیراز ، در خیابان طالقانی ، کنار مسجد وکیل قرار دارد . حمام یک هشتی دارد با رختکنی بزرگ که میان آن ، یک حوض هشت ضلعی است . سقف تالار را هشت ستون سنگی نگه داشته با نورگیرهای شیشه ای که حمام را روشن می کند . در سقف رختکن ، نگاره های فرهاد و شیرین ، بیژن و منیژه ، سلطان سنجر و پیرزن ، به چاه افتادن یوسف و ….. قرار دارد . پس از تالار بزرگ رختکن ، گرم خانه جای دارد .

3

گرم خانه ، کف و بدنه مرمرین دارد . چهار ستون سنگی ، سقف را نگه داشته و در شرق آن ، حوض بزرگی وجود دارد که جای شستن بدن بوده است . به راه آب میان گرم خانه ، گربه رو می گویند که محل تخلیه آب و عبور دود تون حمام بوده و این راه آب ، موجب گرم شدن حمام می شده است .

7

در خزینه‌ی گرمابه ، حوضچه‌ی آب گرم ، حوضچه‌ی آب سرد و ولرم، وجود داشته است . حوضچه‌ی میانی با دیگ مسی بزرگ ، محل گرم شدن آب بوده و دو حوضچه‌ی کناری ، یکی برای آب سرد و دیگری برای آب ولرم استفاده می شده است. در بخش بیرونی این تالار و در پشت دیوار استخر آب گرم، جایگاه افروختن آتش(تون گرمابه) بوده است .

4

این گرمابه اکنون ، به موزه مردم شناسی تبدیل شده است . در این موزه ، تندیس فردی در ورودی گرمابه مسوول گرفتن پول و در کنار آن درویشی نشسته است . از همان سر در ورودی ، زیبایی‌های چشم‌نوازی دیده می‌شود . تندیس‌های مومی که در جای جای گرمابه هستند، هر کدام گوشه‌ای از فرهنگ پربار نیاکان را برای بازدید‌کننده روایت می‌کند . گرمابه‌ی وکیل ، با شماره‌ی ۹۱۷ در سیاهه‌ی یادمان‌های ملی به ثبت رسیده است .

2

نگهداشت میراث گذشتگان ، نشان باروری فکر و اندیشه سالم است . آنچه باید در پی آن باشیم ، استفاده درست از چیزهایی است که برایمان مانده و می تواند هویت ما را بازشناساند .

 عالیه نقیب الذاکرین بافقی

۲ نظر

  1. حسین مسرت می‌گه:

    کاش ایشان دیدنی های بافق را بنویسند

  2. مهرگان می‌گه:

    پند استاد به گوش جان خواهم سپرد