شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۰۹:۲۵ قبل از ظهر

آسیب شناسی سرد مزاجی در همسران

کد خبر: 19975
تعداد بازدیدکننده: 112
تاریخ: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

سومین جلسه کارگاه آموزش مهارت های زندگی ویژه همسران طلاب بافقی مقیم قم با حضور خانم خلعتی برگزار گردید.

در این مراسم که در روز اول ماه مبارک رجب برگزار شد سرکار خانم خلعتی ضمن تبریک ولادت با سعادت امام باقر علیه السلام به برخی اعمال این ماه اشاره کرد و افزود:‌امام کاظم علیه السلام می فرماید: رَجَبٌ‏ شَهْرٌ عَظِیمٌ‏ یُضَاعِفُ اللَّهُ فِیهِ الْحَسَنَاتِ وَ یَمْحُو فِیهِ السَّیِّئَاتِ مَنْ صَامَ یَوْماً مِنْ رَجَبٍ تَبَاعَدَتْ عَنْهُ النَّارُ مَسِیرَهَ سَنَهٍ وَ مَنْ صَامَ ثَلَاثَهَ أَیَّامٍ وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّهُ. (من لا یحضره الفقیه / ج‏۲ / ۹۲)

ماه رجب ماه بزرگی است که اعمال خیر در آن ماه چند برابر شده و گناهان ما می ریزد و هر کس یک روز از این ماه را روزه بدارد آتش دوزخ به فاصله یکسال از او دور شده و هر کس سه روز از آن را روزه بدارد بهشت بر او واجب می گردد.‏

وی همچنین به مساله تکرار  استغفار و ذکر لا اله الا الله در این ماه اشاره کرد و گفت بهترین وسیله برای آماده شده جهت ورود به میهمانی خداوند در ماه مبارک رمضان ، توسل و تضرع در درگاه الهی در این دو ماه رجب و شعبان است که مقدمه ای برای ورود به آن ماه محسوب می شود.

خلعتی با بیان اینکه مراتب و جایگاه میهمان متفاوت است افزود خوشا به حال کسانی که در طول سال در مسیر خود سازی و تضرع الی الله قرار دارند و ماه میهمانی خداوند آنها را به اوج کمال می رساند اما افراد عادی نیز که نتوانسته اند در طول سال مهیای ضیافت شوند می توانند با عبادت در این دو ماه خود را به قافله میهمانان الهی نزدیک کنند.

انجام مستحبات نباید به واجبات ضربه بزند

وی افزود البته برای زنان و خانم هایی که ازدواج کرده اند منوط به این است که مزاحمتی برای ادای وظایف خود نسبت به همسرداری و تربیت فرزند نداشته باشد وگرنه اگر انجام این عبادات مستحبی موجب تضییع حقوق همسر و فرزندان شود هیچ ارزشی برای آنها نداشته و نه تنها ثواب که گناه نیز در پرونده آنان ثبت می شود هرچند همسرش در ظاهر هیچگونه مخالفتی با او نداشته باشد.

خوشرویی انسان را به خدا نزدیک می کند

خلعتی در ادامه مباحث خود با جایگاه خوشرویی همسران نسبت به همدیگر اشاره کرد و گفت: زن و مرد باید در برخورد های خود با چهره ای شاد و رویی گشاده روبرو شده و از تند خویی و خشونت در رفتار پرهیز کنند چرا که امام باقر علیه السلام می فرمایند: الْبِشْرُ الْحَسَنُ‏ وَ طَلَاقَهُ الْوَجْهِ مَکْسَبَهٌ لِلْمَحَبَّهِ وَ قُرْبَهٌ مِنَ اللَّهِ وَ عُبُوسُ الْوَجْهِ وَ سُوءُ الْبِشْرِ مَکْسَبَهٌ لِلْمَقْتِ وَ بُعْدٌ مِنَ اللَّهِ. ( تحف العقول /۲۹۶ )

خوشرویی و چهره گشاده داشتن موجب محبت شده و آدمی را به خداوند نزدیک می کند و در مقابل، بد اخلاقی و تند خویی موجب کینه و اختلاف شده و آدمی را از خداوند دور می سازد.

این کارشناس مسائل خانواده همچنین به تاثیر نوع پوشش زن و مرد در جذب همدیگر پرداخت و افزود حتی لباس های زن و شوهر در ایجاد محبت همدیگر تاثیر دارد و تنوع در پوشیدن لباس و نوع و دوخت آن ها تاثیر بسزایی در محبت بین طرفین دارد ولی متاسفانه مشاهده می شود زن یا مرد در خانه به این مساله و جایگاه آن بی توجه بوده و گاهی یک هفته یا چند روز با یک لباس در مقابل همسر ظاهر می شود که آثار بسیار منفی در نگرش همسر به او در پی خواهد داشت.

آسیب شناسی سرد مزاجی در همسران

خلعتی در مورد آثار مثبت رابطه زناشویی در خانواده مسائلی را مطرح کرد و بیان داشت مهمترین اثر را می توان ایجاد محبت عمیق در دل همسران دانست به گونه ای که می توان این رابطه را دامی برای محبت طرف مقابل قلمداد کرد چرا که با انجام این عمل، هر یک از زن و شوهر احساس می کنند دیگری در زندگی خود به او وابسته شده و در کار ها به او تکیه دارد که این مساله تاثیر بسیار مثبتی در ایجاد روحیه برای ادامه زندگی در همسر دارد.

وی ادامه داد: اما در این میان برخی از همسران از ابراز محبت نسبت به دیگری سر باز زده و کمتر نسبت به رابطه زناشویی اظهار علاقه می کنند که این مساله نیز باید آسیب شناسی شود چرا که سرد مزاجی در زن یا مرد عوامل متعددی می تواند داشته باشد که برخی از آنها عبارت است از:

 1. آب و هوا، بدین صورت که زن و شوهر باید از یک منطقه آب و هوایی باشند زیرا افرادی که در مناطق گرمسیر رشد کرده باشند نسبت به افراد مناطق سرد سیر بیشتر به این رابطه نیازمند بوده و اگر همسر آنان از افراد سردسیر باشد رغبت کمتری به این مساله دارد و همین نکته باعث اختلاف بین زن و شوهر می شود.
 2. تغذیه و نوع غذا
 3. غرور؛ در توضیح این نکته باید گفت برخی از همسران نسبت به غروری که در خود دارند کمتر به طرف مقابل اظهار علاقه و نیاز می کنند.
 4. انواع بیماری ها مانند کمر درد، مشکلات معده، دیابت، تیروئید و … که رغبت انساان را نسبت به مساله زناشویی کم می کند
 5. اختلافات بین زن و شوهر
 6. برخی رذایل اخلاقی مثل حسادت، دروغ و …
 7. اضطراب و ترس
 8. ازدواج اجباری یا اجبار به رابطه زناشویی
 9. داروهایی مانند داروی دیابت، تیروئید، داروی معده و …
 10. ۱۰٫  نداشتن تفریحات سالم با همدیگر
 11. ۱۱٫  و …

دختران باید قبل از ازدواج مهارت های لازم را بیاموزند

سخنران جلسه با بیان اینکه دختران ما باید قبل از ازدواج، مسائل خانه داری و آشپزی و روش زندگی را بیاموزند به این نکته مهم اشاره کرد که اگر دختری بخواهد بعد از ازدواج به آموزش مسائل خانه داری و … بپردازد قطعا در زندگی دچار مشکل شده و امکان دارد این مساله به جدایی او از همسرش کشیده شود که متاسفانه آمار این مساله هم کم نیست.

او افزود: آشپزی کردن زن در خانه نشانه عشق و محبت به شوهر و فرزندان است و از طرف دیگر اگر خانمی در آشپزی مهارت لازم را نداشته باشد علاوه بر همسر، فرزندان او نیز نسبت به مهارت های مادر دچار تردید شده و او را بی عرضه تلقی می کنند.