دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۳۳:۳۴ قبل از ظهر

اعتراض مردم بافق به مسکن مهر/ مسکنی که به درد اقشار کم درآمد نخورد

کد خبر: 20027
تعداد بازدیدکننده: 54
تاریخ: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲

مهر گزارش می‌دهد/
اعتراض مردم بافق به مسکن مهر/ مسکنی که به درد اقشار کم درآمد نخورد
بافق – خبرگزاری مهر: با فرا رسیدن زمان تحویل واحدهای مسکن مهر در شهرستان بافق، انتقاد و اعتراض مردم به نحوه واگذاری‌ و قیمت‌گذاری‌ها شدت گرفته تا جایی که امروز عده‌ای از متقاضیان مسکن مهر نارضایتی خود را از این موضوع اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از سالها انتظار، مدیرعامل مسکن مهر بافق با تماس تلفنی به برخی از اعضا، از تحویل واحدهای مسکن به آنان اطلاع داده و خواستار مراجعه به دفتر تعاونی و تحویل واحدها به آنها شد.

این تماس تلفنی، خرسندی مردم را به دنبال داشت اما این خوشحالی دیری نپایید و تبدیل به اعتراض و گردهمایی آنها در مقابل فرمانداری شد.

هنگامی که متقاضیان مسکن مهر به دفتر تعاونی مسکن مهر مراجعه کردند، به آنان گفته شد مبلغ ۹ میلیون دیگر باید برای تحویل واحدها پرداخت کنند.

چند نفر از اعضای تعونی مسکن مهر بافق که از این موضوع گلایه دارند در گفتگویی با خبرنگار مهر، اعتراض خود را نسبت به بی توجهی و عدم توانایی مسئولان در اداره ساخت و ساز مسکن مهر بافق اعلام کردند.

بیگی، یکی از اعضا گفت: چندی پیش اعلام کردند که قرار است بلوک های یک و دو را تحویل دهند اما حالا زنگ زدند که ۹ میلیون تومان به حساب واریز کنید، چهار میلیون نقد و پنج میلیون نیز چک باید پرداخت کنیم تا واحدها را تحویل بگیریم.

وی تصریح کرد: “به خدا ما صبرمان تمام شده و کسانی که واحدهای خود را با پارکینگ تحویل گرفتند، ۱۵میلیون پرداخت کردند اما ما اکنون بدون پارکینگ باید ۲۰ میلیون پرداخت کنیم.

مسکن مهر برای اقشار کم درآمد بود اما درخواستها برای واریزهای جدید چیز دیگری می‌گوید

بیگی افزود: ما بیش از این پول نداریم، مسکن مهر برای اقشار کم درآمد بود، اما با این وجود اجازه هم نمی دهیم واحدهای ما را به افراد دیگری واگذار کنند.

وی عنوان کرد: ما بی درآمد نیستیم، اما شرایط زندگی و تورم توان پس انداز به ما نداده که در عرض یک سال بتوانیم چهار میلیون پس انداز کنیم که اکنون بخواهیم چهار میلیون نقدا پرداخت کنیم.

در پی این اعتراض، اعضا به دفتر فرماندار رفته و نشستی کوتاه با وی داشتند.

یک از اعضا در رابطه با این نشست گفت: جلسه ای با فرماندار هم برگزار شد که فرماندار گفت باید با فتاحی مدیرعامل مسکن مهر بافق، امام جمعه و نوری رئیس اداره کار، رفاه و امور اجتماعی جلسه ای برگزار شود و با هم تصمیم خواهند گرفت.

صاحبان این واحدها اعتقاد دارند که ۹میلیون، پول واقعا زوری است که باید بدهند.

یکی دیگر از اعضا گفت: از سال ۸۷ تا الان ۱۵ میلیون پول نقد دادیم به امید یک واحد مسکن مهر ولی تاکنون هنوز تحویل ندادند و تماس گرفتند که ۹میلیون نقد به حساب بریزید بعد واحد را تحویل بگیرید.

پیشرفت واحدها قابل قبول نبوده است

وی خاطرنشان کرد: این واحدها تاکنون پیشرفت قابل قبولی هم نداشته اند و مصالح در محل حیف و میل می‌شود و کار انجام شده مورد رضایت نیست.

این عضو تصریح کرد: واحدی هم که قرار است تحویل دهند، اصلا مناسب نیست، پنجره های غیر استاندارد، بدون آب و برق و با مشکلات بسیار می‌خواهند این واحدها را تحویل دهند.

وی افزود: تاکنون دوبار فاکتور فاضلاب برای ما آوردند ما بضاعت پرداخت نداریم، اگر می‌دانستیم این مسکن به درد قشر کم درآمد نمی‌خورد، اصلا ثبت نام نمی کردیم.

وی ادامه داد: اکنون هم با این همه امیدواری که با خانواده های خود داده ایم، چگونه کناره گیری کنیم،‌ از طرفی، توان پرداخت ۹ میلیون دیگر را نداریم.

عضو دیگری گفت: قرار بود ۳٫۵ میلیون اولی که برای فاضلاب بگیرند، دیگر پولی نگیرند و قول هم دادند اگر اضافه شد تا حد ۵۰۰ هزار تا یک میلون تومان اضافه شود، اما نشد.

وی افزود: این واحدها آسانسور هم ندارد در حالی که پول آن را از مالکان دریافت کردند.

یکی دیگر از اعضا نیز به خبرنگار مهر گفت: پولی که از سال ۸۷ دایم با سودش برگردانند، واحدها را نمی خواهیم زیرا مدیریت کافی برای این پروژه وجود ندارد.

به عقیده برخی از پیمانکاران که به تازگی در مسکن مهر فعالیت دارند، بی برنامگی و عدم نظارت کافی بر اجرای پروژه باعث بروز این مشکل شده است.

پول آسانسور گرفتند اما ساختمان آسانسور ندارد

فتاحی، مدیرعامل مسکن مهر بافق نیز با رد همه این ادعاها در تماس تلفنی خبرنگار مهر گفت: مبلغ اعلام شده برای واریز هزینه‌هایی چون آسانسور، فاضلاب و کار ایی است که تاکنون برای آماده سازی انجام شده است.

وی تصریح کرد: تورم مهمترین عامل افزایش قیمت مسکن مهر بافق است و کارهایی که اکنون انجام شده، چندین برابر نسبت به سالهای گذشته تفاوت قیمت دارد و قیمت دستمزدها نیز چند برابر شده است.

فتاحی عدم همکاری بانک مسکن در پرداخت بدهی و وام مورد نظررا در افرایش قیمت مسکن مهر بافق نیز مهم عنوان کرد و گفت: از مبلغ ۶۰۰ میلیون بدهی بانک مسکن به شرکت تعاونی مسکن مهر بافق، تا امروز فقط ۱۶۰ میلیون پرداخت شده است.

مدیرعامل مسکن مهر بافق، افزایش وام مسکن را در شهرستان از ۲۵ میلیون به ۳۰ میلیون تومان را بهترین راه حل برای رفع این مشکل دانست.

وی گفت: در حال حاضر ۲۸ واحد در قالب دو بلوک آماده تحویل است و در صورتی که این ۹میلیون از طرف اعضا پرداخت شود، این واحدها هم تحویل داده می شود.

شرکت تعاونی مسکن مهر بافق از سال ۸۸ آغاز به کار کرده و ۲۵۶ عضو نیز دارد. این شرکت تعاونی هنوز نتوانسته واحدی را تحویل اعضا دهد.

اعضای مسکن مهر بافق بارها با از نحوه اجرا و روند پیشرفت پروژه مسکن مهر بافق گلایه داشته اند.

پیمانکار مسکن مهر بافق نیز توسط فرماندار وقت نیز تهدید به خلع ید شده بود.