دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۵۵:۰۵ بعد از ظهر

استعداد بافق برای پرورش زیتون بسیار خوب است

کد خبر: 20537
تعداد بازدیدکننده: 233
تاریخ: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

در سفر دو روزه دکتر سید احمد بلند نظر در شهرستان بافق که به دعوت مرکزرشد علم وفناوری بافق صورت گرفت پیرامون مباحث کشاورزی در بخش زیتون کاری تبادل نظر گردید .

رئیس شورای ملی زیتون ایران  که در حال حاضر  دارای۱۲۰ هکتار اراضی زیتون در استان قم  است با همراهی مدیر  جهاد کشاورزی بافق   ضمن بازدید از مزارع حاجی آباد و رضائیه شهرستان بافق به روش اصولی نگهداری و کاشت زیتون  اشاره نمود.

IMG_2009

وی با این عنوان که بافق استعداد کاشت زیتون را دار می باشد نوع نهال و کوددهی مناسب و نحوه کاشت آن و در نهایت حرس درخت  از اصول اساسی است که در باغات بافق رعایت نشده است .

بلند نظر که حدود ۳۰ سال است در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت است اهمیت استفاده از زیتون را در سلامت بدن را زیاد توصیف نمود و گفت: با همت بلند می توان روغن زیتون را جایگزین روغن های مصرفی نمود. او  با اشاره به اینکه سالانه در کشور میلیاردها ریال در بخش سلامت در حوزه قلب و عروق هزینه می شود گفت با جایگزینی روغن زیتون می توان تا حد زیادی این مشکل را رفع نمود.

عضو خانه کشاورزی ایران  که در دل کویر زیتون به اندازه ۹ سانتیمتر تولید می کند و در حال حاضر ۳۴ کشور دنیا از این مزرعه بازدید کرده اند می گوید با یک برنامه ریزی صحیح در انتخاب نوع نهال و کاشت و نگهداری صحیح  زیتون می توان در شهرستان بافق نیز از ثمرات آن در بخش کشاورزی و صنعت  بهره برد.

مدیر عامل شرکت  کشت وصنعت فدک با عنوان اینکه زیتون در قرآن مبارک شمرده شده و این به معنی پایداری آن است  گفت درخت زیتون عمر طولانی دارد که بعضی از درختان  در حال حاضر دارای  عمر ۸۰۰ ساله هستند.

IMG_1943

عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی ،اتاق بازرگانی صنایع ومعادن ایران در بخش دیگری از سفر خود ضمن بازدید از مرکز تحقیقات ملی آبزیان آبهای شو ر در بافق  از نحوه تکثیر و پرورش آبزیان آشنا شد. وی ضمن قدردانی  از همت خانواده کوچک در این مجموعه تحقیقاتی،  چشم انداز این مرکز را با همت اعضاء آن خوب توصیف نمود.

در روز دوم دکتر بلند نظر با همراه دکتر میرزایی  از شرکت سنگ آهن مرکزی  از روند طر حهای در حال اجرا  و  همچنین از منطقه ۳۰هکتاری جنگلی در حاشیه سنگ آهن و درختان زیتون آن بازدید نمودند.

 با توجه به اینکه این سفر جهت نگاه کارشناسی در تولید زیتون در بافق بوده است  و به لحاظ  پتانسیل شهرستان و همکاری شرکت سنگ اهن با مرکزرشد علم وفناوری  امیدواریم شاهد  توسعه زیتون کاری و فراوری آن در بخش تهیه کنسرو وروغن زیتون باشیم.