سه شنبه ۸ام فروردین ۱۳۹۶ ۰۶:۳۹:۳۶ بعد از ظهر

طرح فولاد بافق ۳۴ درصد رشد فیزیکی داشته است

کد خبر: 21318
تعداد بازدیدکننده: 102
تاریخ: ۱۳ خرداد ۱۳۹۲

وجیه‌الله جعفری در یک نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس که پرسید با توجه به افزایش قیمت برخی مصالح ساختمانی مانند تیرآهن در بازار و بحث‌های مطرح شده در مورد افزایش قیمت مسکن طی هفته‌های آینده، چه تدبیری برای تنظیم بازار مصالح ساختمانی صورت گرفته است؟ گفت: طی ماه‌های اخیر در تولید مصالح ساختمانی عمدتاً رشد داشته‌ایم و در این راستا افزایش ظرفیت تولید شمش فولاد به میزان ۳٫۵ میلیون تن طی سال جاری باعث تنظیم بازار تیرآهن در کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: این میزان شمش فولاد توسط بخش خصوصی در استان‌های فارس، اصفهان و گیلان تولید خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر این، امسال واحد فولاد ارفع نیز وارد مدار تولید خواهد شد و در این صورت در تنظیم بازار فولاد مشکلات کمتر خواهد شد.

جعفری تصریح کرد: طی سال گذشته در تولید کاشی و شیشه رشد داشته‌ایم و در تولید سنگ ساختمانی نیز حدود ۹ درصد افزایش تولید را شاهد بودیم.

به گفته وی، استخراج سنگ‌های تزئینی در سال گذشته ۱۷ درصد رشد داشته است.

* آخرین مراحل فاینانس ۷ طرح فولادی

معاون معدنی وزیر صنعت در مورد اجرای ۷ طرح فولادی نیز گفت: آخرین مرحله فاینانس چینی این طرح‌ها انجام شده و مجوزهایی در این مورد توسط کارگروه توسعه بخش معدن صادر شده که در حال جمع‌آوری امضاء هستیم.

وی با بیان اینکه طرح فولاد سبزوار و بافق ۳۴ درصد رشد فیزیکی داشته است، گفت: بخش احیای مستقیم همه طرح‌های فولاد استانی با پیشرفت ۷۰ تا ۸۰ درصدی همراه است.

* شرکت چادرملو، خصوصی است، ولی معدن نه

وی در مورد سوالی در خصوص ابهامات مطرح شده در مورد مزایده فروش سنگ آهن صادراتی چادرملو نیز گفت: شرکت چادرملو یک شرکت خصوصی است ولی معدن سنگ آهن چادرملو متعلق به دولت است.

جعفری تأکید کرد: شرکت چادرملو مشمول بحث‌های دولتی نمی‌شود ولی پروانه بهره‌برداری این معدن به نام سازمان توسعه معادن است.

به گفته وی، حق انتفاع از مواردی است که مشمول معدن می‌شود.

* تمدید پروانه بهره‌برداری معدن دهبید

وی در مورد مشکلات ایجاد شده برای معدن دهبید یزد نیز گفت: هیچ فردی بدون مجوز مقام ذی‌ربط قضایی اجازه ورود یا جلوگیری از فعالیت معدنی را ندارد و در این صورت مرتکب جرم می‌شود.

جعفری با بیان اینکه طبق قانون، ۱۹ درصد از منابع حاصل از معدن که به دولت برگردانده شده است، برای توسعه مناطق اطراف معدن صرف خواهد شد، گفت: دیوان عدالت اداری به نفع بهره‌بردار معدن دهبید رأی داد و طبق مصوبه دولت، بهره‌بردار این معدن اجازه تمدید پروانه بهره‌برداری را دارا است.

* درآمد ۸۰۰ میلیارد تومانی حاصل از حقوق دولتی معادن

معاون معدنی وزیر صنعت در ادامه با اشاره به پیش‌بینی درآمد ۸۰۰ میلیارد تومانی حاصل از حقوق دولتی در بودجه ۹۲، گفت: ۶۵ درصد این رقم به وزارت صنعت برمی‌گردد تا بابت توسعه بخش معدن هزینه شود.

وی همچنین از اختصاص بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به بخش معدن خبر داد.