شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۵۴:۴۵ قبل از ظهر

استاندار ازتصویب ایجاد بندر خشک استان یزد توسط هیأت دولت خبرداد

کد خبر: 21370
تعداد بازدیدکننده: 44
تاریخ: ۱۴ خرداد ۱۳۹۲

یزدفردا:استاندار از تصویب مجوزهای ایجاد و بهره برداری  بندر خشک استان یزد توسط هیأت دولت خبر داد و در تشریح اقدامات صورت گرفته در این راستا گفت: در جریان سومین سفر هیأت دولت به استان یزد ، ایجاد بارانداز و دپوی کالای مرکزی ایران توسط بخش خصوصی مورد تصویب هیأت دولت قرار گرفت.

“محمد رضا فلاح زاده” در این رابطه  اظهار داشت: در این راستا شرکت مشترک یشگامان کویر ، موسسه کوثر یزد و شرکت همرس راه اندازی گردید که پیگیریهای لازم را در خصوص کسب مجوزهای قانونی دنبال کردند و نهایتا با پیگیریهای چند ساله استانداری مجوزهای لازم از سوی وزارتخانه های” راه وشهر سازی” و “صنعت ، معدن و تجارت” صادر شد.

وی افزود: مجوز صادر شده برای بندر خشک باید به تصویب هیأت دولت می رسید بنابراین طرح ، توسط استان پس از پیگیری چندین ساله و جلسات متعدد کارشناسی و مدیریتی ، این موضوع مورد تأیید راه آهن جمهوری اسلامی  و وزیر راه و شهرسازی قرار گرفت که موافقت وزارتخانه های “اقتصاد” و”صنعت،معدن و تجارت “و پیشنهاد وزارت “راه و شهرسازی” در تاریخ ۸آبان ۹۱ به دبیرخانه دولت ارسال شد.

فلاح زاده ادامه داد: با قرار گرفتن موضوع در دستور کار هیأت دولت، در جلسه مورخ ۲۵/ ۲/ ۹۲ به تصویب هیأت دولت رسید و ابلاغ شد.

عالی ترین مقام اجرایی استان  به مزایای ایجاد بندر خشک برای کشور اشاره کرد و موقعیت ممتاز یزد و قرار گرفتن در کریدور شمالی- جنوبی و شرقی- غربی، برخورداری از دو راه آهن طولی و یک راه آهن عرضی، قرار داشتن حدود ۱۸درصد راه آهن کشور در یزد، ضریب امنیتی بالا به دلیل قرار گرفتن در مرکز کشور و آب و هوای مناسب برای نگهداری و توزیع کالا را از مزایای و محاسن کشوری این پروژه برشمرد.

تسریع در توزیع بالای کالاهای بنادر جنوب(بندرعباس و چابهار)، کاهش هزینه های ناشی از معطلی کشتیها در تخلیه بار، کاهش خسارات ناشی از شرجی هوا در بنادر و کاهش حوادث ترافیکی در جاده ها از دیگر مزایای کشوری ایجاد بندر خشک در یزد است که مورد اشاره استاندار قرار گرفت.

فلاح زاده سرمایه گزاری حدود ۵۰۰ میلیارد تومان در استان، ایجاد اشتغال به صورت مستقیم برای بیش از ۵۵۰ نفر، رونق بخشهای تجارت خارجی  ،IT، خدمات ،گمرک و حمل و نقل استان، بالا بردن سطح درآمد اقتصادی استان و درگیر شدن پنجره واحد اقتصادی  را از مزیتهای استانی ایجاد بندر خشک  برشمرد.

استاندار تصریح کرد: همچنانکه آب برای استان یک مزیت محسوب می شود، بندرخشک نیز برای استان و همچنین ایران اسلامی مزایای خوبی دارد.

وی همچنین از واگذاری ۷۰۰ هکتار زمین توسط کمیسیون ماده ۱۳ و ۳۲ استانداری به این پروژه مهم در حدفاصل یزد و مهریز خبر داد و گفت: آب این پروژه تأمین شده ، عملیات زیرسازی جاده های دورتا دور این بندر تقریبا اتمام یافته و کار عملیات برق رسانی این پروژه به پیمانکار واگذار شده است.

وی  ایجاد این بندر را نوید بخش آینده استان یزد و ایران اسلامی دانست و گفت: انشالله در آینده نزدیک مراسم رسمی عملیات اجرایی  بندر خشک استان یزد برگزار خواهد شد.

۳ نظر

 1. شمع بي زبان می‌گه:

  با سلام
  چرا طرح فولاد بافق که حدود صد میلیارد تومان از پول بیت المال در ان خرج شده در حال حاضر تعطیل شده است و کسی جواب گوی ان نیست
  با سپاس

 2. محمد می‌گه:

  چراآقای استاندار محترم برای کارخانه تعمیرات اساس لکوموتیو بافق کاری نکرد ونمی کند؟

 3. مهدی می‌گه:

  بندر خشک بافق