سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۴۰:۳۵ قبل از ظهر

نجات یک فرد روستایی از ارتفاعات باجگان

کد خبر: 21401
تعداد بازدیدکننده: 105
تاریخ: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲

132e67_2015
چهارشنبه راس ساعت ۱۵ باتماس تلفنی خبر کوه گرفتگی یک فردروستایی در بلند ترین نقطه کوه باجگان شهرستان بافق تیم امدادکوهستان هلال احمر بافق راهی منطقه شده وبا۶ساعت کوه پیمایی وکوه نوردی فردآسیب دیده رانجات داده واقدامات اولیه راانجام و سپس وی را برای مداوا به بیمارستان منتقل کرد.

ابوالفضل طالبی بافقی مربی تیم امدادکوهستان شهرستان  در خصوص علت سانحه بیان داشت که فرد اسیب دیده به دلیل هم هوانشدن با کوه وداشتن سابقه بیماری تنگی نفس در کوه گرفتار شده است و از شهروندان عزیز خواست که هنگام کوهنوردی در ارتفاعات زیاد، خودرا با کوه هم هوا کنند تا دچار ارتفاع زدگی نشوند

۴ نظر

 1. بیکار می‌گه:

  ببخشین ماچطورخودمون روبا کوه هم هوا کنیم تا دچار ارتفاع زدگی نشویم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 2. سید مهدی می‌گه:

  باسلام
  با عرض خسته نباشید به بچه های هلال احمر امیدوارم که همیشه سالم و تندرست باشید.

 3. امدادگردل سوز می‌گه:

  باسلام خدمت دوستان بافق فردا:هم هوایی درکوه یعنی اینکه هرفرد ی که به کوه میرود باید هر۱۰دقیقه ۲دقیقه استراحت کرده واز ارتفاع ۲۰۰۰متربه بالا باید فرد کوه نورد چه باتجربه یابی تجربه باید هر چند صدمتری ایستاده وباهوای آن ارتفاع هم هواشد چون اکسیژن درارتفاعات کم ترهست وکوه نورد باید خودرابااکسیژن آن ارتفاع مچ کند تادچار ارتفاع زدگی نشود.
  قبل از رفتن به برنامه حتما سطح آهن خون خود را چک کنید و در صورت مناسب نبودن آن را به کمک پزشک اصلاح کنید. اصلاح فقر آهن گاه می تواند ۳ تا ۶ ماه زمان ببرد. زنان و افراد گیاه خوار در ریسک بالاتری برای فقر آهن قرار دارند. مناسب بودن سطح آهن خون نقش بسیار مهمی در روند صعود و هم هوایی دارد.خصوصا زمانی که مدت فعالیت طولانی تر می شود. با افزایش ارتفاع شما با کاهش اکسیژن و تطابق های پیچیده فیزیولژیک رو به رو می شوید. اشتها و ادراک طعم کاهش پیدا می کند.برای رفتن به ارتفاع بالا، انسان نیاز به صعود در چند مرحله دارد تا فرایند هم هوایی در بدن انسان کار کند و بنابراین از استفاده دارو در کوهستان باید خودداری کرد ولی کسانی که به مناطقی با ارتفاع بالا پرواز می کنند یا برای ماموریت های امداد و نجات در ارتفاع بالا (در این دو مثال و در شرایط دیگری که امکان هم هوایی وجود ندارد) استفاده از دایامکس (diamox 125 mg bid) ممکن است مفید باشد به شرطی که سابقه ای از حساسیت به این دارو وجود نداشته باشید.
  باتشکر ابوالفضل طالبی بافقی مربی تیم کوه نوردی هلال احمر

 4. masoudperspolisi می‌گه:

  ایول به هلال احمر که همیشه سر صحنه حادثه حاضراست