دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۵۳:۱۹ قبل از ظهر

۱۰ آکواریوم باورنکردنی دنیا +عکس

کد خبر: 22347
تعداد بازدیدکننده: 128
تاریخ: ۰۴ تیر ۱۳۹۲

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، آکواریوم ها یکی از مهمترین نقاط توریستی هستند که با رسیدگی درست می توانند سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب کنند. در سراسر دنیا آکواریوم های متفاوتی وجود دارد که هر کدام دارای عناصر جالب توجه خود هستند. یکی از مهمترین عناصر جذب توریست از طریق آکواریوم اندازه و میزان آبی است که در آن قرار دارد زیرا این ویژگی باعث می شود تا گونه های مختلفی از ماهی ها در یک نقطه با هم دیده شوند.

اقیانوس شانگهای

یکی از بزرگترین آکواریوم های آسیا را می توانید در شانگهای پیدا کنید. این آکواریوم که گنجایشی نزدیک به ۹۰۰ هزار گالون آب دارد از ۹ حیات مختلف جانوری پر شده است. در این آکواریوم می توان ماهی های مربوط به مناطقی مانند: استرالیا، قطب جنوب، منطقه حفاظت شده چین و … را مشاهده کرد. در میان آکواریوم یک تونل ۱۵۵ متری طراحی شده است که به بازدیدکنندگان اجازه می دهد از میان دریا زندگی ماهی ها را ببینند.

آکواریوم مونترای بای

این آکواریوم در منطقه باستانی زندگی ساردین ها در مونترای واقع در ایالت کالیفرنیا قرار دارد و به عنوان یکی از بزرگترین آکواریوم های امریکا شناخته میشود. این آکواریوم از دو بخش تشکیل شده است که در بخش اول یک تانک با گنجایش ۱٫۳ میلیون گالون آب با ۱۰ متر ارتفاع، زیستگاهی برای جانوارن بومی آمریکا و جانورانی ساده شده است. بخش دوم این آکواریوم که ۱٫۲ میلیون گالون گنجایش دارد زیستگاهی خاص برای موجودات کمیاب از نقاط مختلف دنیا است.

آکواریوم غرب استرالیا

این آکواریوم که از نوع تونلی است در زیر دریاها قرار دارد و از سال ۱۹۸۸ کار خودش را آغاز کرده است. این آکواریوم به تماشاگران اجازه می دهد تا نگاهی نزدیک تر به زندگی ماهی ها داشته باشند. در این آکواریوم نزدیک به ۴۰۰ گونه از ماهی های مختلف زندگی می کنند.

آکواریوم یوشاکا

این آکواریوم که بزرگترین آکواریوم آفریقا است در بندر دوربان در آفریقای جنوبی قرار دارد و به عنوان پنجمین آکواریوم بزرگ دنیا شناخته می شود. این آکواریوم دارای گونه های بسیار زیادی از موجودات است و در آن از اسب آبی تا کوسه پیدا می شود. طراحی این آکواریوم به سبک کشتی های غرق شده است. این آکواریوم سالانه نزدیک به یک میلیون بازدیدکننده را به خود جذب می کند.

آکواریوم دام

این آکواریوم به عنوان بزرگترین آکواریوم سیلندری دنیا شناخته می شود و در هتل رادیسون برلین قرار دارد. ارتفاع آن در حدود ۲۵ متر است و می تواند ۲۶۰ هزار گالن آب را در خودش نگه داری کند. در این آکواریوم نزدیک به ۲۵۰۰ ماهی از ۵۶ گونه متفاوت قرار دارد و گردشگران وقتی از آسانسور این مجموعه استفاده می کنند نمای بسیار زیبایی را از آکواریوم مشاهده می کنند.

آکواریوم جورجیا

آکواریوم جورجیا واقع شده درایالت آتلانتا در آمریکا بزرگترین آکواریوم آبی دنیا است و از جاذبه های توریستی ایالت آتلانتا به حساب می آید. ظرفیت این آکواریوم بیش از ۸٫۵ میلیون گالن آب می‌باشد که زیستگاه بیش از ۱۲۰ هزارجانداراز ۵۰۰ گونه ونژادمختلف است. این آکواریوم برای اولین باردرسال ۲۰۰۵ برای بازدید عموم افتتاح شد و تا سال ۲۰۰۹ بیش از ۱۰ میلیون بازدیدکننده داشته است. آکواریوم جورجیا حیوانات نادری راکه تنهادر چند آکواریوم جهان وجود دارند به نمایش میگذارد.

این آکواریوم ازپنج گالری تشکیل شده است که شامل گالری جورجیا، گالری رودخانه، گالری آبهای سرد، گالری اقیانوس وگالری استوایی میباشد. یکی ازجاذبه های این آکواریوم تونل ۳۰ متری گالری اقیانوس است. درسال ۲۰۰۸ مسئولان این آکواریوم طرحی رابه نام “شنا با غولهای زیر آب” اجراکردند که در آن در هر نوبت ۸ نفرمی‌توانستند به کمک غواصان خبره با نهنگ‌ها و کوسه‌های عظیم‌الجثه شناکنند. این طرح به شدت مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.

آکواریوم مرکز خرید دبی

دبی مال یا مرکز خرید دبی، یکی از برگترین مرکز خریدهای جهان، بخشی از مجموعه‌ی ۲۰ میلیارد دلاری برج دبی است. بخش میانی این مرکز خرید، آکواریوم عظیم آن باظرفیت نگهداری ۱۰ میلیون لیتر (۲٫۶۴میلیون گالن) آب قرار دارد. این آکواریوم دارای بیش از۳۳۰۰۰حیوان زنده از جمله بیش از ۴۰۰ کوسه و سفره‌ماهی است و همچنین رکورد جهانی گینس را برای “بزرگترین پانل اکریلیک” جهان به دست آورده است. اندازه این پانل ۸٫۳ در ۳۲٫۸۸ مترو ضخامت آن ۷۵ سانتیمتر است.

آکواریوم اوکیناوا چورامی

این آکواریوم در پارک اوشن اکسپو در ژاپن واقع شده و در سال ۲۰۰۲ افتتاح شده است. تانک اصلی آکواریوم، به نام دریای کوروشیو، محتوی ۷،۵ میلیون لیترآب( ۱٫۹۸میلیون گالن) و دارای ویژگیهای یک پانل شیشه ای آکریلکی با اندازه‌های ۸٫۲ در۲۲٫۵ مترو باضخامت ۶۰ سانتیمتر است.

اوشنوگرافیک

مجتمع دریایی اوشنوگرافیک که درآن زیستگاه‌های مختلف دریایی نشان داده است. این آکواریوم داخل یک مجموعه شناخته شده به عنوان شهر هنر و علوم درشهر والنسیای اسپانیا قرار دارد. اوشنوگرافیک دارای بزرگترین مخزن آکواریوم دراروپااست و بیش از ۴۵۰۰۰موجود دریایی را در خود جای داده است. این آکواریوم با ۷ میلیون لیتر (۱٫۸۵میلیون گالن) آب پرشده است.

آکواریوم پکن

آکواریوم پکن که در حال حاضر بزرگترین آکواریوم دور از دریا در جهان می باشد، در کرانه شمالی رود چانگ و در باغ وحش پکن قرار گرفته است. مساحت زمین این آکواریوم۱۲۰۰۰۰ متر مربع و بنای آن۴۲۰۰۰ متر مربع می باشد و مجموعه کاملی از موجودات دریایــی جهت بازدید عموم و فعالیت های تحقیقاتی را داراست. شکل معماری خارجی این مجموعه منحصر به فرد به شکل یک صدف عظیم می باشد.

آکواریوم پکن نشان AAAA را در جاذبه های ملی چین و همچنین یازدهمین نشان جام شهر ممنوعه را به عنوان یکی از نقاط عطف مدرن و جاذب توریست از شهرداری و اداره توریست و گردشگری پکن دریافت نموده است. از ابتدای افتتاح آن در مارس ۱۹۹۹ تا کنون بیش از ۱۲ میلیون توریست از سر تا سر دنیا از این مجموعه دیدن نموده اند.

آکواریوم پکن همچنین به یک مرکز آموزشی برای بسیاری از امور مربوط به اکوسیستم دریاها تبدیل گردیده است و بسیاری از موسسات دانشگاهی جهت تحقیقات خود بر روی موجودات دریایی و یا یافتن روش های تکثیر مصنوعی آن‌ها از این مجموعه استفاده نموده و سالانه بیش از ۲۰۰ طرح تحقیقاتی در این مجموعه به انجام می‌رسد.