پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۱۱:۴۰ بعد از ظهر

موسم آرایش نخل‌های سر به فلک کشیده/ نخلداران بافق پرتلاش و امیدوار

کد خبر: 22411
تعداد بازدیدکننده: 69
تاریخ: ۰۵ تیر ۱۳۹۲

موسم آرایش نخل‌های سر به فلک کشیده/ نخلداران بافق پرتلاش و امیدوار
 موسم تنک کردن خوشه های خرما در بافق فرا رسیده و این روزها خرماکاران بافقی پرتلاش و امیدوار سخت مشغول تنک کردن خوشه های درختان خرما هستند و گویی درختان سر به فلک کشیده نخل نیز این روزها به آرایش گیسوان خود پرداخته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، مهمترین مرحله بعد از گرده افشانی در نخیلات، آرایش و اصلاح خوشه ها یا تنک کردن خرما است که معمولا از اوایل خرداد شروع می شود و تا پایان خرداد و نیمه های تیرماه ادامه دارد.

خرماکاران در این روش به ازای هر ۱۰ برگ خرما، یک برگ نگه می دارند همچنین یک سوم خوشه خرما را از پایین اصلاح می کنند.

این کار علاوه بر مرغوبیت خرما، موجب می شود که درختان خرما نیز هر ساله به بار بنشیند و به اصطلاح “سال آور” شوند.

آرایش و اصلاح خوشه های خرما بستگی به شرایط آب و هوایی هم دارد و هر چه هوا زودتر گرم شود، این کار زودتر انجام می شود در غیر این صورت کار اصلاح خوشه های خرما معمولا با تاخیر انجام می شود.

کارشناس زراعت و باغبانی جهاد کشاورزی بافق در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به ازای هر ۱۰ برگ خرما معمولا یک برگ نگه داشته می شود و و بقیه اصلاح می شود.

فلاح همچنین تصریح کرد: برای آرایش نیز باید یک سوم خوشه های خرما از پایین آن اصلاح شود تا عارضه خشکیدگی خرما کمتر شده و کنه گرد آلود نیز از بین برود.

سطح زیر کشت نخیلات در بافق حدود دو هزار هکتار است که از این سطح بیش از ۵۰۰هکتار نخیلات اصلاح شده اند.

در زمینه نخیلات بومی نیز میزان برداشت خرما در این نخیلات سه تن در هکتار است  و بیش از دو هزار و ۳۰۰ نفر  بهره بردار در کشت کار نخیلات در بافق به فعالیت مشغول هستند.

همچنین ارقام خرما در این شهرستان بیشتر از نوع کبکاب، زاهدی، پیارم و بومی است.

اکرمی مقدم، یکی از نخل کاران بافقی نیز به خبرنگار مهر گفت: سطح زیر کشت نخیلات در مزرعه وی ۵۰هکتار است که در حال حاضر ۴۰هکتار آن بارور هستند و مابقی تا سال آینده به بار می نشیند.

وی به گونه های مختلف خرما در بافق اشاره کرد و افزود: گونه کبکاب در حال حاضر بیشترین سطح کشت را در مزرعه او به خود اختصاص داده است و در این سطح حدود پنج تا هفت تن خرمای کبکاب برداشت می شود.

این  خرما کار بافقی بیان کرد: هم اکنون کار آرایش و اصلاح خوشه های خرما در سطح نخیلات مزرعه خود را توسط کارگران مجرب آغاز کرده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با تنک کردن خوشه های خرما و اصلاح آن هم خرمای مرغوبی برداشت کند و هم اینکه درختان خرما در سال آینده نیز به بار بنشینند.

————

گزارش و عکس: محمدعلی عبداللهی