پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۵۲:۰۵ بعد از ظهر

حریم مهربانی در بافق سایه گسترد/ کتابخوانی؛ سهم بافق از هفته فرهنگ رضوی شد

کد خبر: 23147
تعداد بازدیدکننده: 77
تاریخ: ۱۹ تیر ۱۳۹۲

بافق – خبرگزاری مهر: هفته فرهنگ رضوی، از چند روز پیش در استان یزد آغاز شده و افتتاحیه آن با موضوع شعر و نمایش در ابرکوه برگزار شد و حال با عنوان حریم مهربانی، با موضوع کتابخوانی در بافق ادامه یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، صدای زنگ تلفنم به صدا درآمد و مرا به مراسمی برای تهیه خبر دعوت کرد، موضوع را پیگیری کردم و به محل برگزاری مراسم رفتم، پارچه نوشته ای که در محل نصب کرده بودند چشم مرا خیره کرد، چشمانم بیشتر با کلمات فرهنگ رضوی و حریم مهربانی  و کتاب بازی می کرد، فهمیدم موضوع مربوط به امام رضا (ع) و کتاب خوانی است و خوشحال از اینکه گرچه از مشهد دوریم ولی حس و حال ضریحش همه جا هست.

آری حریم مهربانی سرزمینی که آقا ! «مشهد» تو شد، سوگند به خاکی که چون پذیرای تو گشت، «ارض اقدس» شد منزلگاه بهشتیان. سوگند به سرزمین خورشید، به آن هنگام که در آن درخشید و سوگند به حریم مهربانی ….

و کتاب؛ تو عجب حرمتی داری همه راه کمال را از تو آموخته اند راستی چه رمزی است که معجزه پیامبر هم کتاب است.

حریم مهربانی عنوان مراسمی بود که با حضور معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد، معاون فرماندار بافق و جمعی از مسئولان این شهرستان در آن از برگزیدگان مسابقه کتابخوانی فرهنگ رضوی تجلیل شد.

یک برنامه؛ سهم هر شهرستان استان در هفته رضوی

محمدرضا ورشویی، معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار مهر در بافق با بیان اینکه برای نخستین بار است که هفته فرهنگ رضوی در استان یزد برگ‍زار می شود، اظهار داشت: در راستای این هفته در هر شهرستان یک برنامه اجرا شده است.

وی با اشاره به اهداف برگزاری هفته فرهنگ رضوی در یزد افزود: توسعه و ترویج هرچه بیشتر فرهنگ غنی رضوی در سطح استان و آشنایی بیشتر با این فرهنگ از سوی مردم مهمترین هدف برگزاری مسابقات فرهنگ رضوی است.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد همچنین با بیان اینکه در شهرستان بافق مسابقه کتابخوانی برگزار شده است، خاطرنشان کرد: با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این مسابقه در بافق برگزار شد که  با استقبال بی نظیر بافقی ها روبرو شد.

ورشویی با تقدیر از رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بافق بیان داشت: اقدامات انجام شده از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بافق در زمینه برگزاری این مسابقه از جمله چاپ بروشور و ارسال به سراسر استان، قابل تقدیر است.

توجه بافقی ها به فرهنگ مطالعه

وی شرکت کودکان و نوجوانان را در این مسابقه نشان از توجه بافقی‌ها به فرهنگ مطالعه و یک اتفاق مبارک دانست و تصریح کرد: سرمایه گذاری برای نسل نوجوان و نوپای انقلاب تضمین آینده‌ای روشن و پویا برای این نظام است چرا که این نوجوانان آینده‌ساز کشور هستند.

معاون فرماندار بافق نیز در این نشست با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری مسابقه کتابخوانی فرهنگ رضوی در بافق گفت: اگر لطف و عنایت حضرت امام رضا (ع) نبود، بی‌شک حضور در این مراسم نیز شامل حال کسی نمی شد.

علی اصغر رنجبر با بیان اینکه افتخار ایرانیان به وجود مقدس حضرت علی بن موسی الرضا (ع) است، خاطرنشان کرد: شهروندان بافقی ارادت خاصی به آن حضرت دارند و برگزاری این مسابقه و استقبال از آن بیانگر این موضوع است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بافق نیز با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای برگزاری مسابقه فرهنگ رضوی در بافق گفت: بیش از ۷۰۰ نفر در مسابقه کتابخوانی فرهنگ رضوی در بافق شرکت کرده‌اند.

عذرا کریمی بیان داشت: از این تعداد بالغ بر ۵۰۰ نفر پرسش نامه های این مسابقه را به طور صحیح پر کرده اند  که از این تعداد هشت نقر به نیت امام هشتم(ع) به قید قرعه برگزیده و در این مراسم تجلیل شدند.

معرفی نفرات برتر کتابخوانی در بافق

وی اظهار امیدواری کرد: در سالهای آینده این مسابقه به طور گسترده و میدانی در سطح شهرستان با شکوه خاصی برگزار شود.

در این مراسم اسامی از علیرضا کارگران، معصومه امیرزاده، عبدالرضا عسکر، احمد فخارزاده، فریبا حسینی پور، محمدمهدی زینلی، امیرحسین روحانی و فاطمه رضا پور فضل آباد ذیل به عنوان برندگان مسابقه کتابخوانی فرهنگ رضوی با اهدای لوح سپاس تجلیل شد.

جشنواره فرهنگ رضوی  از تاریخ ۱۵ لغایت ۲۰تیرماه، در استان یزد در حال برگزاری است که ادامه جشنواره در بهاباد با عنوان سرود و قصه گویی و شعر در تفت و اختتامیه آن با موضوع نقاشی رضوی در صدوق برگزار می شود.

——————

گزارش و عکس: محمدعلی عبداللهی