جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۵۲:۱۲ قبل از ظهر

جدی شدن بحران آب در یزد/ احتمال جیره‌بندی آب در چند روز آینده

کد خبر: 23507
تعداد بازدیدکننده: 108
تاریخ: ۲۸ تیر ۱۳۹۲

مشکل آب در استان کویری و خشک یزد، موضوع تازه ای نیست و مردم این استان همواره با مشکلات کوچک و بزرگی در این زمینه مواجه بوده اند اما این روزها وضعیت آب به شکلی جدی و متفاوت‌ از گذشته بحرانی شده تا حدی که آب در برخی مناطق جیره بندی شده و به احتمال زیاد این روند در سراسر استان طی چند روز آینده اتفاق خواهد افتاد.

به گزارش خبرنگار مهر از یزد، گرچه مسئولان استانی و کشوری بارها و بارها در مصاحبه های خود، مردم استان یزد را صرفه جو ترین مردم در مصرف آب معرفی کرده اند اما این روزها افزایش بی سابقه دمای هوا، میزان مصرف آب مردم یزد را به مصرف کنندگان کشوری رسانده است.

مردم یزد که سرانه مصرف آب آنها در شبانه روز به ازای هر نفر به ۱۴۲ لیتر می رسید در حالی که میانگین مصرف آب در شبانه روز به ازای هر نفر ۱۵۰ لیتر بود، این روزها به ۲۰۰ لیتر به ازای هر نفر رسیده است.

گرچه افزایش مصرف در تابستانها تا حد زیادی طبیعی است و به طور معمول از افزایش ۶۰ درصدی نسبت به سایر اوقات سال برخوردار است، اما این روند استان یزد را دچار بحران آب کرده است.

خشکسالی های پی در پی در سالهای گذشته، کمبود منابع آبی، بارندگی زیر حد نرمال، تبخیر بالای آب و هدر رفتن روان آبها از دلایل عمده بحران آب در استان یزد است تا جایی که حتی آب انتقالی نیز نتوانسته مشکلات مردم را برطرف کند.

این روزها مسئولان استان یزد به شدت نسبت به مسئله بحران آب در یزد ابراز نگرانی می کنند و در حالی که از جیره بندی آب در بسیاری از مناطق خبر داده اند، احتمال جیره بندی آب در تمام استان ظرف چند روز آینده را نیز داده اند.

نگرانی مسئولان از کمبود شدید منابع آبی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: هم اکنون در استان یزد ۲۰۰ مترمکعب در ثانیه آب مصرف می شود که این میزان حجم بسیار قابل توجهی است.

علی اسلامی افزود: با وجود اینکه بسیاری از چاه های حفر شده برای مواقع اضطراری وارد مدار بهره برداری شده و از آب انتقالی نیز استفاده می شود، باز هم برای روزهای آینده که دمای هوا افزایش خواهد یافت، نگرانیم.

وی عنوان کرد: گرچه مردم یزد مردمی قانع و صرفه جو هستند و تعداد مشترکان پرمصرف بسیار محدود است اما لازم است در این شرایط همراهی بیشتری با مسئولان آبفا و آبفار داشته باشند.

مردم فقط ۱۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند

اسلامی با بیان اینکه اگر روال به همین ترتیب ادامه یابد، ناچار به جیره بندی آب هستیم، افزود: اگر مردم فقط ۱۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد و به مرحله جیره بندی در کل استان نخواهیم رسید.

وی بیان کرد: شرایط استان ما به لحاظ منابع آبی بسیار ویژه است و مردم ما خوشبختانه تاکنون این موضوع را به خوبی درک کرده اند اما لازم است در فصل تابستان به ویژه امسال که دمای هوا به شدت افزایش یافته و ناخودآگاه مصرف آب را افزایش می دهد، همراهی بیشتری انجام دهند.

اسلامی تصریح کرد: ماه مبارک رمضان با تابستان و گرمای هوا مصادف شده و به هیچ وجه راضی نیستیم مردم روزه دار را با بحران آب و جیره بندی آن مواجه ببینیم.

وی ضمن قدردانی از همراهی همیشگی مردم یزد، از مردم خواست: اندکی بیشتر از گذشته در مصرف آب صرفه جویی کنند.

برداشت آب از منابع زیرزمینی یزد بسیار بیشتر از ورودی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد با بیان اینکه ورودی آب به سفره های زیرزمینی، یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب است، عنوان کرد: اما برداشت آب ۱٫۵ میلیارد مترمکعب است که این امر سبب شده سطح برداشت هر سال عمیق تر و از کیفیت آب کاسته شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از چاه هایی که روزی آب شرب شیرین داشت، اکنون شور شده و بسیاری از آنها نیز از مدار بهره برداری خارج شده است.

چاه های یزد در عمق ۱۸۰ متری به آب می رسند

اسلامی یادآور شد: در حال حاضر چاه های استان یزد در عمق ۱۸۰ متری تازه به آب می رسند که این وضعیت خطرناکی است.

وی با بیان اینکه اکنون بحران گذراست و با گذر از فصل تابستان، اوضاع به حالت عادی باز می گردد، تصریح کرد: مشکل اصلی از پنج سال دیگر در یزد آغاز می شود.

اسلامی خاطرنشان کرد: برداشتهای مکرر آب از منابع آب زیرزمینی، استان یزد را در پنج سال آینده با بحران جدی آب مواجه می کند.

در حالی که مسئولان به شدت از وضعیت آب ابراز نگرانی می کنند، وضعیت بسیاری از روستاهای استان اکنون بحرانی است و مردم به شدت در مضیقه هستند.

بحران جدی در روستاهای استان یزد

بیش از ۱۰۰ روستای شهرستان تفت، روستاهای بافق از جمله بشکان، روستاهای مهریز و برخی روستاهای ابرکوه به شدت از کم آبی رنج می برند و حتی آبرسانی سیار نیز به دلیل مشکلات بودجه ای، به درستی و مرتب انجام نمی شود.

این امر سبب شده تا بسیاری از مردم روستا، برای گذران فصل تابستان به شهر سفر کنند و این بیم می رود که برای همیشه در شهرها ساکن شوند.

این روند طی سالهای گذشته سبب شده تا بسیاری از روستاهای استان یزد از جمله روستاهای تفت خالی از سکنه شوند.

مشکلات و تبعاتی که کم آبی به دنبال دارد، در بسیاری موارد جبران ناپذیر است و لازم است مسئولان فکری جدی به حال موضوع آب کنند.

اگر طرح های آب انتقالی با سرعت بیشتری اجرایی شود، بسیاری از مشکلات حداقل در آینده بروز نخواهد کرد و مردم یزد همچنان امیدوارند این طرحها با جدیت بیشتری از سوی مسئولان استانی و کشوری پیگیری و اجرایی شود.

————–

گزارش: نیره شفیعی پور