دوشنبه ۱ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۴۰:۵۱ بعد از ظهر

مارهای بافق (قسمت اول)

کد خبر: 24486
تعداد بازدیدکننده: 751
تاریخ: ۱۱ مرداد ۱۳۹۲

مارهای بافق (قسمت اول)

سالها قبل هنگام کار درمزرعه پدر. موردحمله یک مار خوش خط وخال قرار گرفتم  کنجکاویم مزید علت شد تا قسمتی از انگشتم در دهان مار قرار گیرد.با زحمت دستم را آزاد کرده ومار زبان بسته را کشتم .خونهای دستم را شسته و .پس از اتمام کار در مزرعه به بافق آمدم .برای اینکه خیالم راحت شود با اورژانس تماس گرفته وموضوع را توضیح دادم .تماس من چنان باعث شگفتی  پرستاران شد که گوشی در دست یک یک حاضران چرخید تا هرکسی خود ماجرا را گوش کند ونهایتا دکتر کشیک  برایم توضیح داد که باید سریع به بیمارستان بروم.

چون ساعتها از این ماجرا گذشته بود واتفاقی برایم نیفتاده بود کم کم بی خیال ماجرا شدم.

مطمئنا اگر این اتفاق در حال حاضر برای کسی تکرارشود. پرسنل زحمتکش بیمارستان واورژانس اطلاعات کاملی از مارها داشته و کارهای ضروری را بخوبی انجام میدهند.

این ماجرا تلنگری شد تا شروع به تحقیق در باره مارهای بافق کنم ودر طول نزدیک به بیست وپنج سال گذشته مارهایی که به تعداد زیاد در بافق وجود دارند راشناسایی کرده واطلاعات تقریبا کاملی از آنها جمع آوری کنم.با توجه به اینکه سایت وزین بافق فردا تمام اخبار و اطلاعات بافق را جمع آوری نموده ودر شبکه مجازی به اطلاع همشهریان میرساند برآن شدم تا اطلاعات خود را به همشهریان وعلاقه مندان انتقال دهم .جادارد از دست اندرکاران این سایت تشکر ویژه نمایم.

نام مار همیشه همراه با افسانه. و برای بعضیها همراه با ترس وحشت بوده است اما نباید فراموش کنیم که  خداوند هیچ موجودی را بدون حکمت نیافریده است.

index.php100000000.jpg2000

در جهان مارهای گوناگونی وجود دارند که هرکدام مشخصات خاص خود را دارند .تقریبا سی درصد مارها. سمی وهفتاد درصدغیرسمی هستند .جادارد خدمت دوستان عرض کنم که این نسبت اصلا در شهر ما صادق نیست چون بیست درصد غیر سمی و هشتاد درصد سمی هستند.

البته من در مورد مارهایی صحبت میکنم که در طول تحقیق. بیش از دو بار آنها را دیده ام. والا مارهای کمیابی مثل مار خالدار و کک مار هم یک باردر بافق دیده ام ولی چون بسیار کمیاب هستند نیازی به معرفی ندارند.

مارها به دو دسته کلی تقسیم میشوند .

–          سمی

–          غیر سمی

مارهای سمی به چهار گروه تقسیم میشوند..مارهای مرجانی.افعی ها.مارهای آبی ومارهای نیمه سمی

مشخصات عمومی مارهای سمی

در گروه افعیها سر مثلثى شکل یا گوشه دار و از پولک هاى کوچک پوشیده شده است ، مردمک چشم عمودى و دم کوتاه است و داراى گردن مشخص هستند .افعیهااصولا تنبل هستند وخیلی ساکت وآرام درگوشه ای منتظر شکار میمانند.بین چشم وبینی یک حفره کوچک وجود دارد. به همین دلیل به آنها مارهای حفره دارهم میگویندافعیها بصورت حلقه حلقه یا به عبارتی از پهلو حرکت میکنند . گروه مارهای مرجانی معمولا سر مار به اندازه بدن و در امتداد آن قرار دارد و از پولک هاى مشخص یا قرینه که با شکل پولک هاى بدن متفاوت است پوشیده مى باشد. در حالت طبیعى ناحیه گردن کاملا مشخص نیست . مردمک چشم گرد یا بیضى و دم نستا بلند است.پس با این مشخصات تا در مورد یک مار به اطمینان نرسیدید به اونزدیک نشوید مارهارا بیشتر منطقه ای میشناسیم مثلا اگر در استان خراسان یک مار با مشخصات مارهای غیر سمی بافق دیدید شاید خطرناکترین مار سمی خراسان باشد یا اگریک مار در بافق با مشخصات مار غیرسمی دیدید و به آن دست زدید ومورد حمله مار قرار گرفته متوجه شدید مارسمی بوده به من خرده نگیرید چون مارهای نیمه سمی مشخصات مارهای غیرسمی رادارندمثل تیر مار.ممیز مار.آلوسرو…….

مارهای سمی بافق شامل گروه افعی ها ومارهای نیمه سمی هستند که از گروه افعی ها سه نمونه ومارهای نیمه سمی یک نمونه به وفور در بافق یافت میشوند .

افعیهای بافق شامل گرزه مار.مار شاخدار ومارجعفری میباشد.

                                                                                       محمد رضا رضایی بافقی

۹ نظر

 1. مریم می‌گه:

  ممنون از زحمات شمامشتاقانه منتظر قسمتهای بعد آن میمانم

 2. آزیتا می‌گه:

  خیلی جالب بود ادامه بده

 3. محمد جواد می‌گه:

  ممنون برادر رضایی.خیلی خوب بود

 4. احمد می‌گه:

  همیشه میگفتن مارهای کویر سمی هستنداما جالبه مارهای بافق هشتاد درصدشون سمی؟

 5. یاس می‌گه:

  با تشکر از اقای رضایی،مطلب مفیدی بود.اگرمعرفی مارها همراه تصویری ازآنها با شدخیلی مفیدتروبهتر است.

 6. عباس می‌گه:

  عالی است لطفآ اقدامات درمانی و کمکهای اولیه مار گزیدگی نیز ارائه شود با تشکر

 7. محمدعلی می‌گه:

  ممنون مطالب خوبی بود

 8. علمدار می‌گه:

  سلام اخوی بسیارعالی بود

 9. مارگزیده می‌گه:

  خیلی جالب بود. تشکر .