پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۵۱:۵۲ بعد از ظهر

صداقت و درستی کاسب های قدیمی/میهمان نوازی بافقی ها

کد خبر: 24559
تعداد بازدیدکننده: 204
تاریخ: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲

19

آنچه مرا واداشت چند جمله ای بنویسم خاطره ای که از یک کاسب کهنسال و متقی و حلال کار شهرمان در ذهنم بود. او در شب قدر ۲۳ رمضان امسال پس از نود ویک سال زندگی بین ما پر کشید ورفت و اگر چه اباء واجدادش بافقی نبودند ولی این شهر زیبا و دوست داشتنی را برای زندگی انتخاب نموده بودند و باید گفت او یک کاسب وبازاری بافقی بود.

امیدوارم، یادآوری این خاطره زیبا کلاس درسی برای اهالی کوچه کسب وکار و بازاریان محترم و شریف مخصوصا در این دورانی که اقتصاد بازار در بیماری وحشتناکی گرفتار شده، باشد. البته آن اخلاق کریمه یک اصل و واجب شرعی وقانونی در اقتصاد اسلامی است که فکر می کنم کمتر کسی بدان عمل می کند.
مرحوم حاج سید صمد فیض آبادی بافقی معروف به ” صمد آقا ” که مغازه شان در مسیر مدرسه دوران کودکی ما بود و تنقلات کودکی خیلی از ماها رادرکنار دیگر جنس ها می فروخت.

می گویند روزگاری با توجه به نوسان بازار جنسی گران می شود ولی مرحوم صمد آقا آنرا به همان قیمت قبلی می فروشد و در اعتراض به همکاری که چرا بازار را خراب می کنید می گوید: من آنرا قبلا خریده ام و تا از خرید قبلیم داشته باشم به همان قیمت قبلی می دهم هروقت آنها تمام شد و جدیدا سفارش دادم به قیمت جدید خواهم داد!!!
در نظر نگارنده چنین اخلاق و مرامی و نیز قرائتهای دلنشین قرآنش و نمازهای جماعتش سبب گردید تا خداوند عزیز او را در عزیزترین شب سال مهمان سفره افطار رحمت واسعه اش گرداند.
مهاجرت اجداد آن مرحوم به بافق را بهانه کردم تا نگاهی گذرا بدان داشته باشیم:
شهر بافق همیشه پذیرای مهاجرینی از نقاطی از ایران بوده و البته مهاجرینش نیز در بعض سالها شهر از رونق زندگی انداخته است. آن مرجوم از بخش فیض آباد خراسان بین بجستان و تربت حیدریه بود. انگیزه سکونت در بافق را نتوانستم از زبانشان بیابم ولی می گفتند دو مرتبه مسیر بافق به فیض آباد را در جوانی برای یافتن کتیرا پیاده پیموده بودند!!!.باکمال اطمینان می توان گفت اشتغال بیشرین دلیل برای سکنی گزیدن دائمی مهاجرین در بافق بوده است ولی عامل مهمتر خوی انسانی و اخلاق و مرام کریمه مردم بافق است که مهاجرین را نمکگیر مرامشان کرده و انها را مقیم درگاه دوستان می کند.آنچه ذهن بنده یاری می کند افرادی از شهرها و مناطق زیر در بافق حضور داشته ودارند:
فیض آباد؛ سرایان تربت جام؛سبزوار یزد,تفت,میبد,اردکان,فهرج؛قفقاز,کرمان,سیریز,زرند,نوق,رفسنجان,انار,کوهبنان,سیرجان ,رشت ,آلاشت, مازندران,تبریز,اردبیل,کرمانشاه,خرم آباد,کاشان,شیراز,جهرم,ساغند,طیس,زابل,مشهد,تهران,بهاباد,زارکوییه,درند,کوشک, سیدآباد,بویی آباد,شیطور,خوسف,احمدآباد,همسک,دهنو,سنجدک,اسفندک,موری آباد,خودیون,سبزدشت,جلگه,آریز,باقرآباد,صادق آباد,حسن آباد,باجگان,ده علی,بساب.
البته اجداد نگارنده نیز به امامزاده محسن از نوادگان امام سجاد(ع) در همدان می رسد ولی اولین نفر سکنی گزیده در بافق از کدام شهر بوده نمی دانم.البته ارتباط نزدیکی در مهاجرت دو طرفه بین بافق وخراسان وجود داشته است.خاندانهای سبزواری,طباطبایی,سرایانی ,حکیمی منسوب به خراسانند.
جالب است که بافقیها در شهرهای زیر حضور داشته یا دارند چرا؟؟؟
یزد,اردکان,میبد,تفت,طزرجان,مهریز,فهرج,هرات ومروست,انار,رفسنجان,نوق,بهرمان, زرند,زارکوییه زرند کوهبنان,ساقی آبادانار,رباط پشت بادام, ساری,تهران,کرج,قم,کاشان,کرمان,سیرجان,شیراز, سمیرم ,اردبیل,قشم,کیش,تربت حیدریه, نیشابور, بندرگز,مشهد,زنچان,اصفهان,ابرکوه,کازرون,تنکابن,
مدینه النبی,
زینبیه دمشق,لندن,پاریس,سیدنی,هامبورگ,کالیفرنیا,بوستون,لس آنجلس,کربلا,نجف,اردن,امارات متحده,کویت و….
از خداوند بزرگ برای او غقران و بهشت برین و نیز صبر جمیل برای بازماندگان محترمشان خواستارم.
سید محمد میرسلیمانی بافقی

۹ نظر

 1. سهیل می‌گه:

  باسلام خدمت اقای میرسلیمانی و با تشکر فراوان
  امیدوارم همیشه در صحت و سلامتی فراوان باشید و ما جوانان که به تازگی با شما و بافقمان به واقع اشنا شده ایم بتوانیم درجهت شناخت بیشتر بافق به این مرز و بوم تلاش بیشترى نماییم.

 2. ساسان می‌گه:

  یاد آر ز شمع مرده یاد آر
  ای مرغ سحر! چو این شب تار / بگذاشت ز سر سیاهکاری،
  وز نفحه ی روح بخش اسحار / رفت از سر خفتگان خماری،
  بگشود گره ز زلف زرتار / محبوبه ی نیلگون عماری،
  یزدان به کمال شد پدیدار / و اهریمن زشتخو حصاری ،
  یاد آر ز شمع مرده یاد آر

 3. شمع بي زبان می‌گه:

  با سلام و تشکر
  خیلی بجا است اگر از مرحوم مهندس دهستانی هم یادی بشود

 4. شمع بي زبان می‌گه:

  سلام
  در مورد حضرت حجت الاسلام اقای شیخ محمد تقی سریانی هم بنویسید

  از اقای سید محمد میرغنیزاده هم یاد کنید

 5. فخری می‌گه:

  باسلام .هرگز یادم نمیره که حاجی صمداقا چطوری با کاغد باطله ها وکتابهای قدیمی قیف برای بسته بندی داروها درست میکرد .خدا رحمتش کند

 6. رنجبر می‌گه:

  سلام
  خدا حاج صمد آقا را بیامرزد
  به شما هم طول عمر با عزت عنایت فرماید که این چنین در جهت بالا بردن افکار عمومی فعال هستید

 7. امیدوار می‌گه:

  الگوهای عملی پاکی و دینداری منحصر به تحصیلات عالیه حوزوی و دانشگاهی نیست.زندگی بسیاری از افراد ساده و بی آلایش با سواد پایین نیز سرشار از درسهای پاکی و دیانت است که به یک نمونه از آنها آقای میرسلیمانی اشاره کرده اند.بنده به سهم خود از این دقت نظر و ریزبینی ایشان در این دنیایی که ظواهر و هیاهوهای متعدد ذهنها را به خود مشغول ساخته،صمیمانه تشکر می کنم.

 8. ط.ط می‌گه:

  خدا رحمت کند پدر بزرگ رااز کودکی صدای تلاوت قران و دعای زیارت عاشورای ایشان فضای خانه ما را عطر اگین می کرد هر انچه از قران و زیارت عاشورا و دعای جوشن کبیر آموختیم ازبرکت حضورشان در جمع ما بود روحشان قرین شادی و آرامش

 9. حامد می‌گه:

  خدا رحمت کند صمد اقا را انشائ الله شماکه از ایشان تنقلات می خریدید وما لااقل نماز جماعت ان مرحوم را یا بگیریم