سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۳۷:۵۹ قبل از ظهر

حفظ جمهوری اسلامی ، یک واجب عینی است

کد خبر: 2496
تعداد بازدیدکننده: 193
تاریخ: ۱۱ فروردین ۱۳۹۱

مقام معظم رهبری ، امام خمینی (ره) را امام هدایت خوانده اند و فرموده اند : وقتی در سیره و عملکرد این مرد بزرگ و جانشین پیامبر دقت می‌کنیم، خصوصیات امام هدایت را در زندگی و سیره و تعالیم او به‌وضوح می‌یابیم. آنچه که امروز برای همه ما بسیار اهمیت دارد، این است که با راه و رسم و تعالیم امام که در واقع تشکیل دهنده حقیقی شخصیت اوست آشنا شویم، اگرچه ملت ما بحمدالله این سرمایه معنوی را برای خود حفظ کرده است…

از طرفی شهید مطهری می فرماید : فرق رهبر ما با دیگر رهبران اینست که او آنچه را که می‏ گوید همان را عمل می کند اما رهبران دیگر، اول باغ سبز و سرخ نشان می دهند و بعد هم‏ منکر همه ادعاهای قبلی می شوند.

حال این بنیان گذار ایران اسلامی در اهمیت حفظ جمهوری اسلامی که خون بهای شهدای گرانقدر نهضت اسلامی است می فرماید :مسئله حفظ نظام جمهوری اسلامی در این عصر و با وضعی که در دنیا مشاهده می شود و با این نشانه گیریهایی که از چپ و راست و دور و نزدیک نسبت به این مولود شریف می شود ؛ از اهّم واجبات عقلی و شرعی است  ….. حفظ جمهوری اسلامی ، یک واجب عینی است …. از نماز اهمیتش بیشتر است .( صحیفه نور جلد ۱۰ صفحه ۲۲) .

شهید بزرگوار آیت الله مطهری  که امام راحل همه آثارش را بدون استثنا تایید کرده و ارزشمند خوانده اند، عنوان کرده است: من اعلام می کنم که در جمهوری اسلامی‏ هیچ محدودیتی برای افکار وجود ندارد و از باصطلاح کانالیزه کردن اندیشه ها، خبر و اثر نخواهد بود همه باید آزاد باشند که حاصل اندیشه ها و تفکرات‏ اصیلشان را عرضه کنند البته تذکر میدهم که این امر سوای توطئه و ریاکاری‏ است توطئه ممنوع است اما عرضه اندیشه های اصیل، آزاد.

از مطالعه در آثار شهید استاد مطهری مهمترین مبانی حاکم نظام سیاسی جمهوری اسلامی که نظام حکومتی مطلوب ایشان نیز است از قبیل : عدالت، آزادی ، ولایت و رهبری، اصولگرایی ، مردم سالاری دینی ، استقلال مکتبی ، مشروعیت ، ترابط عقل ودین ، ارتباط دین و سیاست است.با نگاهی به مباحث آسیب‌شناسانه در آثار استاد ، عواملی چون: عدم اجرای عدالت در جامعه، استحاله استقلال مکتبی ، عدم احترام به آزادی‌ها به شکل معقول، تضعیف جایگاه و استقلال روحانیت، ابهام طرحهای آینده، استحاله معنوی ، سکولاریسم ، عدم پیشگیری و مقابله با آفات انقلاب(جنگ نرم)، بعنوان مهمترین چالش های فراروی نظام جمهوری اسلامی دربررسی و تحلیل پیشگیرانه و آینده نگرانه ایشان در تداوم انقلاب اسلامی مطرح شده است.

محمد مهدی علیزاده فلاح