سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۱۴:۰۵ قبل از ظهر

بافق باز در حسرت باران باقی ماند

کد خبر: 2516
تعداد بازدیدکننده: 224
تاریخ: ۱۲ فروردین ۱۳۹۱

صدای اذان صبح مراازخواب بیدارکرد وضوساختم ودورکعت نماز صبح رابجا آوردم . تا طلوع آفتاب به فکرفرو رفتم . فکرهای متفاوتی ذهنم رابه خود مشغول کرده بود . ونگاهم ازپشت شیشه های پنجره به آسمان دوخته شده بود . تمام افکارم رایک قطعه ابرکه درآسمان جولان می داد وباد او رابه هرسوی می برد به خود جلب نمود چند روز پیش سازمان هواشناسی اعلام کرده بود که تمام ایران بارندگی است اما باز بافق در حسرت باران باقی ماند راستی چرا باران نیامد . بدنبال علت می گشتم گاهی ازنظر دانشمندان تجزیه و تحلیل میکردم که می گویند به خاطر مسائل جوی وگرم شدن زمین وذوب شدن یخچالها دراقیانوسها علت نیامدن باران است گاهی ازنظر علماء وشرع مقدس اسلام تجزیه میکردم . تا این که موقع بیرون رفتن ازمنزل شد وباهمان افکار درطول روز این سوال فکرم رابه خود مشغول کرده بود . که ناگهان یادم آمد که درقرآن کریم جواب کل این سوالها آمده است ومن راه خود راگم کرده ام. درسوره الذاریات ( و فی اموالهم حق * للسائل و المحروم) آیه ۲۰و دراموالشان برای سائل ومحروم حقی معین بود خداوند کریم وقادر میفرماید ای انسان من حقی راازمحرومان درهرسال دراموال شما قرار میدهم که شما به آنها بدهید . خداوند کشاورزان وزمین داران ومالکان را توصیه میکند .که شما یک عدد گندم بکارید .ازآبی که من آفریدم وخورشیدی که من آفریدم وکلیه نعمتهای من بطوررایگان وبدون منت استفاده کنید . من هم یک دانه گندم شما رابه ۱۰۰دانه تبدیل میکنم اما بدانید که این ۱۰۰دانه متعلق به تویک نفرنیست ۲۰دانه آن مربوطه به نماینده مخصوص من است که بایدبدون منت به آن برسانی ودرآن راه که من به او دستورداده ام استفاده کند . وقتی با افرادی که خمس می‌دهند صحبت می‌کنی، پرداخت خمس را مایه برکت مال خود می‌دانند، مثل درختی که وقتی هرس می‌شود پربارتر می‌شود. و واقعا هم همینطور هست. وقتی صحبت از خمس می‌شود بعضی می‌گویند مالیات می‌دهیم. اما آیا واقعا مالیات جای خمس را می‌گیرد؟ نه. مالیات چیزی جدا از خمس است و کارکرد متفاوتی دارد.

وقتی رحمت الهی (باران ) قطع شود و چشمه ها و قنات ها بخشکد و کمبود آب پدید آید، برای نزول رحمت الهی و آمدن باران ، نمازمی خوانند. نام این نماز، نماز استسقاء یا نماز باران است . این نیز، یک درس توحیدی و توجّه دادن به قدرت و رحمت الهی است ، زیرا در خشکسالی و قحطی و بی آبی ، از دست هیچکس ، کاری برنمی آید، تنها خداست که می تواند با فرستادن ابرهای باران زا ، رحمت خویش را بر سر مردم بگسترد . خداوند می فرماید:
(قل اّرایتم ان اّصبح مائکم غوراّ فمن یاّتیکم بماء معین)
بگو: اگر آب شما بخشکد، چه کسی برای شما آب گورا می آورد?
بی آبی یک منطقه و نیامدن باران ، نشانه قهر خدا و گاهی به سبب گناهانی است که مردم جامعه انجام می دهند. پس توجّه به خدا و گریه و التماس و توبه و تضرع، سبب می شود خداوند عنایت کند و کم آبی را بر طرف سازد. نماز باران برای جلب رحمت خداوند است .
گاهی بی بارانی ، نتیجه معاصی ما و نوعی عقوبت و تنبیه الهی است.

محمد پورسلطانی .

۳ نظر

  1. مهدی می‌گه:

    جسارتا اگه به جای ناشکری، دو رکعت نماز شکر بخوانید مطمئن باشید خداوند باران رحمت را از شما دریغ نخواهد کرد

  2. علیرضا می‌گه:

    شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت نعمت از کف بیرون کند

  3. مهدی بافقی می‌گه:

    باسلام،گفته میشود:مالیاتی که از حقوق برمیدارند ربطی به خمس ندارد. لطفا کتاب ولایت فقیه امام خمینی (ره) را بخوانید(بخش احکام مالی حکومت اسلامی)