چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۰۸:۳۲ بعد از ظهر

نقش و تاثیر تلاوت قرآن در زندگی روزمره

کد خبر: 25280
تعداد بازدیدکننده: 122
تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۳۹۲

قال الله تعالی: یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْکُمْ مَوْعِظَهٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ شِفَاءٌ لِمَا فِی الصُّدُورِ وَ هُدًى وَ رَحْمَهٌ لِلْمُؤْمِنِینَ‌ (۵۷)

اى مردم ، به یقین ، براى شما از جانب پروردگارتان اندرزى ، و درمانى براى آنچه در سینه‏هاست ، و رهنمود و رحمتى براى گروندگان [ به خدا ] آمده است .﴿یونس‏، ۵۷﴾

قرآن شفا دهنده دردها

رسول خدا (ص) فرمود: جبرئیل نزد من آمد و عرض کرد یا روسل الله فتنه ها در امت تو زیاد می شود و امت تو به فتنه هایی مبتلا می شوند . گرفتاری ها و فتنه ها و ظلمت هایی به امت تو رو می آورد: ستکون فی امتک فتنه

گفتم جبرئیل چه کنند؟ راه خروجش چیست؟ گفت یا رسول الله خدای تبارک و تعالی می فقرماید کتاب الله فیه بیان ما قبلکم من خیر و خبر ما بعدکم

این قرآن است از گذشته و آینده خبر می دهد و با تمسک به قرآن می توانند این فتنه ها را دفع کنند

امیرالمومنین علی علیه السلام می قرماید فانفیه شفاء من اکبر الدائ این قرآن شفاست از دردهای بزرگ نه دردهای ساده

یعنی وقتی می گویم بزرگ ساده را زود تر درمان می کند و چونکه صد آمد نود هم پیش ماست

دردهای بزرگ چیست؟

الکفر و النفاق و الغی (گمراهی) و الضلال (انحراف)

فرمود این کتاب دردهای بزرگی مثل کفر و نفاق و ضلالت و گمراهی را شفا می دهد (نهج البلاغه / خطبه ۱۷۶)

راهکاری برای زندگی سعادتمندانه

در روایتی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله فرمود إِنْ أَرَدْتُمْ‏ عَیْشَ‏ السُّعَدَاءِ وَ مَوْتَ الشُّهَدَاءِ وَ النَّجَاهَ یَوْمَ الْحَسْرَهِ وَ الظِّلَّ یَوْمَ الْحَرُورِ وَ الْهُدَى یَوْمَ الضَّلَالَهِ فَادْرُسُوا الْقُرْآنَ فَإِنَّهُ کَلَامُ الرَّحْمَنِ وَ حِرْزٌ مِنَ الشَّیْطَانِ وَ رُجْحَانٌ فِی الْمِیزَانِ.

اگر زندگی سعادتمندانه و مرگ با شهادت و نجات در قیامت و سایه نشینی روز گرم قیامت و هدایت در روز رستاخیز را خواستارید به سراغ قران بروید که سخن خداوند رحمان و موجب دوری از شیطان و وسیله برتری میزان عمل است.

با کمی دقت در این روایت متوجه می شویم که شهادت در راه الهی که مرگی بالاتر از ان نیست و آروزی بهشتیان این است که به دنیا برگردند و با شهادت از دنیا بروند و همچنین نجات روز رستاخیز ، همه و همه در گرو تلاوت قرآن و آموزش فرامین الهی و عمل به ان است.

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود خدا را نمی توان دید ولی می توان کلامش را شنید فرمود فتجلی لهم سبحانه فی کتابه ( نهج البلاغه / خطبه ۲۰۴)

خدا در این قرآن تجلی کرده است.

هر کس فکر کند چیزی از قرآن بالاتر ایت عظم صغیرا و صغر کبیرا قرآن را کوچک شمرده و چیزهای کوچک را بزرگ شمرده است.

داستان

به این داستان توجه کنید تا پی ببرید قران حتی یک آیه اش چه نقشی در هدایت شخص دارد

بعضی از تواریخ از جمله مرحوم فیض کاشانی این را نقل می کند که جوانی در مسجد کوفه عبادت می کرد دو سه روز یک خانم جوان می آید و به او خیره خیره نگاه می کند یک روز که از مسجد بیرون آمد خانم جوان جلو آمد و گفت آقا با شما کار دارم.

گفت خانم عبادت مرا به هم نزن بگذار بندگی خدا را انجام دهم اگر کاری داری بنویس من با شما گفتگو نمی کنم ( از موضع تهمت باید گریخت) خانم برایش نامه نوشت وقتی نامه را باز کرد دید این زن عاشق اوشده و تعلق خاطر به او پیدا کرده است آن جوان زیر نامه اش این آیه را نوشت و به او داد:

وَ هُوَ الَّذِی یَتَوَفَّاکُمْ بِاللَّیْلِ وَ یَعْلَمُ مَا جَرَحْتُمْ بِالنَّهَارِ ثُمَّ یَبْعَثُکُمْ فِیهِ لِیُقْضَى أَجَلٌ مُسَمًّى ثُمَّ إِلَیْهِ مَرْجِعُکُمْ ثُمَّ یُنَبِّئُکُمْ بِمَا کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ‌ (۶۰)

و اوست کسى که شبانگاه ، روح شما را [ به هنگام خواب ] مى‏گیرد ; و آنچه را در روز به دست آورده‏اید مى‏داند ; سپس شما را در آن بیدار مى‏کند ، تا هنگامى معیّن به سر آید ; آن گاه بازگشت شما به سوى اوست ; سپس شما را به آنچه انجام مى‏داده‏اید آگاه خواهد کرد .﴿الأنعام‏، ۶۰﴾

همین که نگاه زن به این آیه افتاد لرزید و با خود گفت:این جوان چگونه از خدا می ترسد با اینکه من دنبال او رفتم اینگونه قرآن رویش اثر گذاشته است و اینچنین پاسخ می دهد چرا من اینگونه ئنباشمم.

یک نامه دیگر برای آن جوان نوشت و گفت: من تا بحال جذب سیمای تو شده بودم اما اکنون اخلاق و روش تو مرا جذب کرده است چند تا از این آیه ها برایم بنویس.

حال گاهی به یک دانشجوی مسلمان و یا آدمی که مدرک تحصیلی بالایی گرفته و هزاران اسم و فرمول را می داند به او می گویی قران بخوان بلد نیست بخواند .

این که آدم نتواند قرآن بخواند درد است و مصیبت.

عبدالحسین عسکریان