چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۴۱:۳۹ بعد از ظهر

آخرین وضعیت پرونده کارون ۳، کهریزک، بیمه ایران و فساد ۳ هزار میلیاردی

کد خبر: 25520
تعداد بازدیدکننده: 82
تاریخ: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲

 

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در پنجاهمین نشست خبری با خبرنگاران بعد از تبریک روز خبرنگار به عنوان یک حرفه سنگین با اشاره به حادثه دریاچه کارون ۳ اظهار داشت: همانطور که در جریان هستید چندی پیش در جریان کارون ۳ حادثه‌ای اتفاق افتاد و تعدادی از هموطنان ما در این حادثه از بین رفتند و طی آن ریاست قوه دستور داد که بنده این قضیه را پیگیری کنم که تا به امروز ورود قوه به این موضوع اثرات خوبی داشته است.

*تسریع پرداخت وجه علی‌الحساب به خانواده‌های آسیب‌دیده حادثه کارون ۳ با ورود قوه قضاییه

دادستان کل کشور ادامه داد: دریاچه سد کارون ۳ در سال ۸۳ آبگیری شده و قرار بوده پلی بین این دریاچه زده شود اما پل جدید احداث نشده است، بنابراین مردم با وسایلی به نام بارج رفت و آمد می‌کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: با ورود قوه قضاییه پرداخت وجه علی‌الحساب به این خانواده‌های آسیب‌دیده تسریع شد؛ ودیعه‌ای با وجود اینکه حکمی ثابت نشده دیه‌ای با مساعدت وزارت نیرو برای هر فرد به میزانی مشخص و بدون تفاوت بین زن و مرد یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تامین اعتبار کرد و شاید از فردا تحویل خانواده‌های آنها شود.

وی تصریح کرد: بارج‌ها تجهیزات ایمنی نداشتند و در ساعات عبور و مرور در یک زمان مشخصی بود و از ساعت ۸ و نیم شب امکان عبور و مرور وجود نداشت اما با اقداماتی که صورت گرفت افراد می‌توانند در تمام ساعات عبور و مرور کرده و با ایجاد روشنایی و توجه به مسائل پزشکی و ایمنی تلاش شد تا از بوجود آمدن مشکلات جلوگیری شود.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پل‌ها و راه‌های این ناحیه اظهار داشت: به گفته وزیر نیرو قرار است طرح‌هایی عملیاتی و اجرایی شود و قدم‌های بسیار خوبی برداشته شده و پرونده قضایی تشکیل شد و در این رابطه در کارشناسی اول سازمان آب و نیرو مقصر دانسته شد اما پرونده قضایی مسیر خود را طی می‌کند.

دادستان کل کشور بیان کرد: این کمترین کاری بود که در رابطه با حادثه دریاچه سد کارون ۳ می‌توانستیم انجام دهیم چرا که در طول این سال‌ها از سال ۸۳ به بعد مردم این ناحیه با مشکلاتی مواجه هستند که طبعا باید در جای خود مورد رسیدگی قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: در این پرونده دو نفر بازداشت شدند اما از افراد بیشتری تحقیق به عمل خواهد آمد.

*برای مجرمان جرایم خشن خبری از مرخصی و عفو نخواهد بود

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در ارتباط با کسانی که مرتکب جرایم خشن شدند گفت: کسانی که مرتکب جرایم خشن از جمله تجاوز به عنف، سرقت‌های مسلحانه و آدم‌ربایی می‌شوند به شدت اعمال مجازات شده و از مرخصی و عفو، خبری نخواهد بود.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به سه مورد تجاوز به عنفی که در کرج صورت گرفت اظهار داشت: به مجرمین و کسانی که این قبیل جرایم را انجام می‌دهند هشدار می‌دهیم بدانند هیچ اغماضی صورت نخواهد گرفت و به این پرونده‌ها رسیدگی خواهد شد.

*پرونده کهریزک در انتظار نظر دیوان عالی کشور

دادستان کل کشور در ارتباط با پرونده کهریزک تصریح کرد: متهمین این پرونده در مرحله تجدید نظرخواهی بودند و پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع شد و ما منتظریم دیوان عالی کشور نظر خود را اعلام کند.

*به زودی حکم پرونده بیمه انشاء و ابلاغ خواهد شد

وی در خصوص پرونده بیمه بیان کرد: دیوان عالی در این زمینه زحمات فراوانی انجام داده و بنده دیروز متوجه شدم پرونده هنوز به پایان نرسیده اما به زودی حکم انشاء و ابلاغ خواهد شد.

*قانون جدید دیوان عدالت اداری لازم‌الاجرا است

حجت‌الاسلام‌و المسلمین محسنی‌ اژه‌ای در ارتباط با قانون جدید دیوان عدالت اداری گفت: قانون جدید دیوان عدالت اداری در مجلس شورای اسلامی تثبیت شد و شورای نگهبان به بعضی از موارد آن ایراداتی گرفت، بنابراین این قانون به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شده و تصویب شد و لازم‌الاجرا است.

سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با ویژگی‌های قانون جدید دیوان عدالت اداری اظهار داشت: در این قانون ویژگی‌هایی وجود دارد که در قانون قبلی به آن توجه نشده بود، در این مرحله قانون تجدیدنظرخواهی پیش بینی شده و همینطور دایره صلاحیت دیوان اداری وسیع‌تر شده و سازمان‌هایی از جمله، سازمان ثبت زندان‌ها و پزشکی قانونی به عنوان سازمان‌های ذیربط در صلاحیت رسیدگی دیوان عدالت اداری است.

دادستان کل کشور ادامه داد: در این قانون یک کمیسیون تخصصی پیش‌بینی شده که مسئله را کارشناسی کرده و بعد از اظهارنظر این هیات متخصص موضوع در هیات عمومی مطرح می‌شود.

وی افزود: چنانچه دیوان عدالت اداری موردی را تشخیص،‌تذکر و رای دهد و سازمان ذیربط به آن اعتنا نکند دیوان خودش وارد عمل خواهد شد و به صورت ماهیتی به موضوع رسیدگی خواهد کرد.

حجت‌الاسلام‌و المسلمین محسنی‌اژه‌ای افزود: قانون مجازات جدید اسلامی اخیرا ابلاغ و لازم‌الاجرا شده است اما صحبت از ویژگی‌ها و نقاط مثبت این قانون را به زمان دیگری موکول می‌کنیم.

*تمام کسانی که نام‌شان در پرونده سه هزار میلیاردی عنوان شده لزوما متهم نیستند

سخنگوی دستگاه قضا گفت: لزوما همه کسانی که نام‌شان در جریان رسیدگی به پرونده سه هزار میلیاردی از سوی متهمان دیگر اعلام شده است، مجرم نیستند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران مبنی بر اینکه در جلسات دادگاه فساد سه هزار میلیارد تومانی نام افرادی خاص که صاحب مسئولیت بودند عنوان شده است که با توجه به واکنش‌های مسئولان ارشد دولت دهم پرونده و یا کیفرخواستی برای این افراد صادر نشد، آیا دستگاه قضا تصمیمی برای رسیدگی به اتهامات این افراد ندارد، اظهارداشت: لزوما همه کسانی که نام‌شان در دادگاه مطرح می‌شود، متهم نیستند ولی با این وجود همه کسانی که در این پرونده متهم بودند تحت تعقیب قرار گرفتند، عده‌ای محکوم شدند و پرونده آنها در مرحله تجدیدنظرخواهی قرار دارد برخی هم رسیدگی به اتهامات‌شان در نوبت تعیین وقت دادگاه است.

دادستان کل کشور افزود: حتی برخی افراد متهم در پرونده سه هزار میلیاردی دارای  دو کیفرخواست یا بیشتر از دو کیفرخواست صادر شده است، بعضی از این افراد برخی از عناوین اتهاماتی‌شان مورد رسیدگی نهایی قرار گرفته و حتی حکم قطعی در آن بخش از اتهامات‌شان صادر شده،‌ مثلا افرادی که در جریان رسیدگی در دسته‌بندی ۳۹ نفر بخش اول قرار داشتند در پرونده بانک آریا نیز مقصر شناخته شده بودند که به اتهامات این افراد در آن بانک نیز رسیدگی شده و یا افرادی اتهامات‌شان در بانک‌های ملی و صادرات در حال رسیدگی است.

وی تصریح کرد: در یکی از سایت‌ها عنوان شده که ۴۵۰ نفر متهمان پرونده سه هزار میلیاردی هستند در صورتی که اینگونه نیست چرا که برخی از افراد بیش از دو کیفرخواست داشته‌اند.

*مجرم شناخته شدن افراد حادثه رودخانه دز بستگی به اثبات آن دارد

سخنگوی دستگاه قضا درباره اتفاق رودخانه دز گفت: پرونده‌ای درباره این حادثه تشکیل شده است ولی مجرم شناخته‌ شدن افراد بستگی به اثبات آن دارد.

*پرونده حادثه نوشهر تشکیل شده است

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای همچنین درباره پرونده حادثه نوشهر نیز افزود: در این خصوص نیز پرونده‌ای تشکیل شده است ولی هنوز اتهامات قطعی و یا تعداد بازداشتی‌ها مشخص نیست.

* گزینه‌هایی برای تصدی پست ریاست سازمان بازرسی کل کشور مطرح شده‌اند

دادستان کل کشور در خصوص رئیس جدید سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: از آنجایی که آقای پورمحمدی به عنوان وزیر دادگستری انتخاب شده است، قوه قضاییه در فکر انتخاب جایگزینی برای وی در سازمان بازرسی کل کشور است؛ تاکنون گزینه‌هایی برای تصدی این پست مطرح شده‌اند ولی هنوز ابلاغ رسمی صورت نگرفته است و احتمالا در این هفته رئیس جدید سازمان بازرسی مشخص می‌شود.

*پرونده “پالیزدار” شاکی دارد

وی درباره پرونده موسوم به پالیزدار گفت: این پرونده تشکیل شده است و شاکی هم دارد ولی درباره احضار متهم آن اطلاعی ندارم.

*برای تصدی قطعی اشخاص در پست‌های حساس استعلام‌های لازم صورت می‌گیرد

سخنگوی دستگاه قضا درباره مطرح شدن نام ولی‌الله سیف به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی با وجود سابقه اتهامش در پرونده فاضل خداداد بیان داشت: ب که قوه قضاییه اطلاعات خواسته شده را به دستگاه مورد نظر ارائه می‌دهد ولی گاهی بحث‌ها شخصی است و برخی مشاوره‌های لازم در خصوص اشخاص در صورت درخواست آن داده می‌شود.

*از صدور حکم یازده نفر خریدار هواپیما که مرتکب جرم شدند، اطلاعی ندارم

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در خصوص یازده نفری که با خرید ۱۱ هواپیما مرتکب جرم شدند، تصریح کرد: اطلاعی از صدور حکم آنها ندارم ولی این پرونده در حال رسیدگی است.

*گاهی اوقات بدون دعوت به مجلس می‌روم

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سوال که چرا به دعوت کمیسیون حقوقی مجلس پاسخ ندادید و در جلسه خواسته شده آنها شرکت نکردید، اظهار داشت: ارتباط ما با مجلس خوب است، گاهی اوقات حتی بدون دعوت به آنجا می‌رویم ولی در خصوص جلسه مذکور به خاطر همزمانی با جلسه دیگر نتوانستم در آن شرکت کنم.

*جوانفکر محکوم است و باید محکومیت‌اش را تحمل کند

سخنگوی دستگاه قضا همچنین درباره اظهارات جوانفکر مبنی بر اینکه وی را بدون حکم دادستانی دستگیر کرده بودند، گفت: جوانفکر می‌تواند حرف‌های خود را بزند چرا که مسئولیت‌ حرف‌هایش با خودش است ولی قاضی با حکم و اختیاراتی که دارد به ضابطین‌اش دستور می‌دهد که اقدامات لازم را در خصوص متهمان انجام دهند و اگر اشتباهی هم صورت پذیرد مرکز مشخصی برای رسیدگی به اشتباهات وجود دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای درباره ادامه محکومیت یک ساله جوانفکر اذعان داشت: کسانی که برای آنها حکم صادر می‌شود یا باید دوره محکومیت خود را بگذرانند و یا باید مورد عفو قرار بگیرند تا محکومیت‌شان مختومه شود ولی در موارد خاص که شاکی خصوصی وجود داشته باشد حکم با درخواست شاکی قابل توقف است و همچنین در مواردی که فرد نتواند تحمل کیفر کند و مشکلات جسمی برایش وجود دارد براساس قانون درباره او تصمیم‌گیری می‌کند.

دادستان کل کشور ادامه داد: جوانفکر محکوم است و باید محکومیت‌اش را تحمل کند مگر اینکه شامل یکی از موارد گفته شده باشد.

*استقرار اعضای هیئت دولت سابق در ساختمان ریاست جمهوری منوط به نظر دولت یا مجلس

وی درباره استقرار اعضای هیات دولت سابق در یکی از ساختمان‌های ریاست جمهوری اظهار داشت: اگر در این خصوص مصوبه‌ای وجود داشته باشد که دولت جدید و یا مجلس آن را خلاف قانون تشخیص دهد می‌توان اجرای این مصوبه را لغو کرد و یا اینکه تصمیم‌گیری در مورد آن را به هیئت عمومی دیوان عدالت اداری ارجاع داد.

*مجرمین خارج از کشور نیز قابل تعقیب هستند

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر پرونده مجرمین خارج از کشور اظهار داشت: افرادی که مرتکب جرم می‌شوند چه در داخل و خارج از کشور و چه تبعه ایرانی باشند یا نباشند قابل تعقیب هستند و اگر به طور غیابی محکوم شوند وقتی که به کشور بازگشتند به حکم غیابی آنها رسیدگی خواهد شد.

وی ادامه داد: بعضی از قضایای بعد از فتنه که به خارج از کشور رفته‌اند درصورتی که بازگردند تحت تعقیب قرار می‌گیرند و برخی نیز به طور غیابی محکوم شدند.

*پیگیری پرونده دیپلمات مست عربستانی ادامه دارد

سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با دیپلمات عربستان که باعث کشته شدن شهروند ایرانی شده بود، اظهار داشت: برای وی پرونده تشکیل شده و وزارت امور خارجه طبق روال مراحل را پیگیری می‌کند چرا که این پرونده شاکی خصوصی دارد و باید تکلیف آن روشن شود.

*تاسیس مرکز رسانه قوه قضاییه تصویب و ساختار آن پیش‌بینی شده است

حجت‌الاسلام و‌المسلمین محسنی‌اژه‌ای در ارتباط با تأسیس مرکز رسانه قوه قضاییه تصریح کرد: اصل این موضوع تصویب و ساختار آن پیش‌بینی شده اما مسئولیت آن قطعیت پیدا نکرده اما در رابطه با فرد مسئول با چند نفر صحبت شده است.

*طولانی شدن پیگیری پرونده ستار بهشتی به نفع همه افراد پرونده است

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درباره پرونده ستار بهشتی اطاله دادرسی اتفاق افتاده است، بیان کرد: بنده در جلسه قبل توضیحات مفصلی در ارتباط با ستار بهشتی دادم و پرونده ستار بهشتی جزو پرونده‌هایی است که به نفع فرد متوفی مسئولین تلاش می‌کنند عامل آن را مشخص کنند.

وی ادامه داد: اطاله دادرسی زمانی است که یا روی پرونده‌ای کار نشود و یا کارهای غیر‌ضروری که مفید نیست انجام شود اما اگر پرونده‌ای در جهت روشن‌شدن قضیه طولانی شود (از جمله پرونده ستار بهشتی) به نفع همه افراد پرونده است.

*برای متهمین پرونده کرسنت در مراجع قضایی حکم صادر شده است

حجت‌الاسلام و‌المسلمین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در جلسه رأی اعتماد به وزرا به یکی از وزرا اتهاماتی درباره پرونده کرسنت صورت گرفت، اظهار داشت: پرونده کرسنت سال‌ها است که تشکیل شده و برای متهمین در مراجع قضایی حکم صادر شده است.

وی ادامه داد: پرونده بعضی از افراد مفتوح بوده بخصوص کسانی که طرف قرارداد بودند بنابراین یک بخش در دادگاه در حال رسیدگی است و بخش دیگر هنوز در دادسرا است.

*در مورد پرونده اورینتال صلاحیت اظهار نظر ندارم

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پرونده اورینتال کیش اظهار داشت: این پرونده مربوط به صحن مجلس است و من صلاحیت اظهار نظر ندارم.

*با کشورهایی که قرارداد استرداد مجرمین و معاهدات قضایی داشته باشیم بر طبق آن قرارداد‌ها عمل می‌شود

دادستان کل کشور در ارتباط با زندانیان ایرانی که در خارج از کشور در زندان هستند، تصریح کرد: پیگیری شهروندان ایران که در خارج از کشور دستگیر می‌شوند توسط وزارتخانه انجام می‌شود و چنانچه با کشورهایی قرارداد استرداد مجرمین و معاهدات قضایی داشته باشیم بر طبق آن قرارداد‌ها عمل می‌شود.

وی ادامه داد: در کشور‌هایی که قرارداد معاهدات قضایی نداریم وزارتخانه اقداماتی در جهت دفاع از حقوق شهروندان انجام می‌دهد و در پاره‌ای از موارد روابط بین‌الملل قوه قضاییه نیز اقداماتی انجام می دهد.

دادستان کل کشور در ادامه افزود: باید توصیه کنیم افراد به صورت قاچاق و غیر‌قانونی از کشور خارج نشوند چرا که این افراد مشکلات سنگینی را پیش‌رو دارند و چون با مشخصات غیرواقعی و گذرنامه جعلی می‌روند مشکل آنها دوبرابر می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در ارتباط با سوالی مبنی بر اینکه اگر فردی مرتکب جرم شود و از کشور خارج شود این موضوع چطور پیگیری می‌شود بیان کرد: در ارتباط با این قضیه اگر شاکی خصوصی وجود داشته باشد شما نمی‌توانید از آن بگذرید و در صورتی که شاکی خصوصی ندارد مشمول مرور زمان می‌شود که این امر با مواردی که شاکی خصوصی دارد متفاوت است.

وی ادامه داد: این مهم از طریق وزارت امور خارجه پیگیری می‌شود اما خود خانواده‌ها هم باید همکاری کرده و اطلاعاتی را در اختیار مسئولین قرار دهند.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت: نحوه برگشت مجرمین به کشور توسط قرارداد‌هایی که در زمینه انتقال محکومین با کشورها داریم مشخص می‌شود و در بعضی از کشورها مجازات‌های سنگینی در ارتباط با برخی جرایم از جمله مواد مخدر وجود دارد.

وی افزود: بنده در ارتباط با اینکه با چند کشور معاهدات قضایی داریم حضور ذهن ندارم.

دادستان کل کشور در ارتباط با بازداشت یکی از مدیران صنعت و معدن اظهار داشت: دو نفر بازداشت شده و مبلغ قابل توجهی از وجوه را که از کشور خارج شده به داخل برگشته است.

*پرونده مهدی هاشمی در مقام رفع نقص است/تبرئه فائزه هاشمی پس از اقدامات انتظامی توسط زندان انجام شد

سخنگوی  در ارتباط با پرونده مهدی هاشمی گفت: این پرونده در مقام رفع نقص است و پس از رفع نقص به دادگاه برمی‌گردد.

حجت‌الاسلام و‌المسمین محسنی‌اژه‌ای در ارتباط با پرونده فائزه هاشمی تصریح کرد: وی در زندان پرونده اخلال در نظم داشته که در ۱۶ مرداد نوبت دادگاه داشت و با توجه به اینکه اقدامات انتظامی توسط خود زندان انجام شده تبرئه شد.

*اکثر اخبار رسانه‌های خارجی در مورد اعتصاب غذای طاهری در زندان اوین صحیح نیست

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اعتصاب غذای فردی به نام طاهری در زندان اوین اظهار داشت: این اخبار در رسانه‌های مختلف خارجی مطرح می‌شود و اکثریت قریب به اتفاق آنها صحیح نیست البته من در رابطه با این شخص در جریان نیستم و اطلاعی ندارم.

سخنگوی قوه قضاییه در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از زمین‌های تأمین اجتماعی در مدیریت وقت به مسئولان داده شده خاطرنشان کرد: این مسئله در خود دولت رسیدگی می‌شود و یک بخشی را دولت مصوبه می‌دهد و لغو می‌کند، یک بخشی از آن هم مدعی‌العموم لغو می‌کند.