دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۱۲:۰۵ قبل از ظهر

نقل وانتقال سنگ آهن مرکزی و مابقی سهام وزارت صنعت ،معدن،تجارت به وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی درهاله ای از ابهام

کد خبر: 25958
تعداد بازدیدکننده: 155
تاریخ: ۰۵ شهریور ۱۳۹۲

 hr_ranjbar

دولت درتصویبنامه مورخ ۲۲/۷/۹۱ به شماره ه ۱۴۱۵۹۸/ت۴۵۳۵۲ هـ صندوق بازنشستگان صنایع فولاد را به وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی منتقل کرد .در این انتقال ۵/۱۷ درصد سهام شرکت تولید اتومبیل سایپا به ارزش ۶۸۵ میلیارد تومان ،۵۵ درصد شرکت دخانیات ایران به ارزش ۱۴۰۰ میلیارد تومان ،۵/۱۹ درصد شرکت آلومینیوم ایران به ارزش ۷۰میلیارد تومان ،۵/۷۱ درصد شرکت سنگ آهن مرکزی ایران به ارزش ۸۳۰ میلیارد تومان ۵۳ درصد سهام شرکت ذوب آهن اصفهان به ارزش ۱۱۵۰ میلیارد تومان ،۷۰ درصد آلومینیوم المهدی به ارزش ۷۵۰ میلیارد تومان ،۱۰۰ درصد سهام شرکت زغال سنگ کرمان به ارزش ۷۵۰ میلیارد تومان ،۱۰۰ درصد سهام شرکت زغال سنگ طبس شرقی با ارزیابی شرکت خصوصی سازی و ۱۰۰ درصد پروانه بهره برداری معدن زغال سنگ کرمان با ارزیابی شرکت خصوصی سازی و ۷ مورد ملک به ارزش کلی ۳۰۵ میلیارد تومان و جمعا به ارزش ۵۹۴۰ میلیارد تومان ذکر شده است .

در این نقل و انتقال سهام ذکر شده به اضافه ۱۶ درصد سهام شرکت ملی مس ایران به صندوق بازنشستگان فولاد واگذار و صندوق مذکور به وزارت تعاون ،کار و امور اجتماعی الحاق گردید .

نظر به اینکه حدود ۸۴ هزار نفر بازنشسته صندوق فولاد که می بایست پس از واگذاری حقوق آن ها از درآمد شرکت های واگذار شده تامین گردد و ماهیانه به بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان نقدینگی نیاز بود شرکتی مثل ذوب آهن در برابر الحاق بسیار مقاومت کرد و بالاخره توانست با استفاده از نفوذی که داشت از این الحاق بگریزد .

بدین صورت که قرار شد سهام ذوب آهن به فروش رفته و منابع حاصل از فروش آن به حساب صندوق واریز گردد. در اینصورت شرکت ذوب آهن از پرداخت ماهیانه حقوق بازنشستگان که بیش از ۳۰ هزار نفر آنها ،بازنشسته خود اصفهان هستند معاف گردید .

آنچه بارز است شرکت هایی که بیش از ۵۰ درصد سهام آن به صندوق فولاد منتقل شده در صورت ادامه رویه فعلی موظف خواهند بود درآمد خویش را جهت پرداخت حقوق به صندوق پرداخت کنند  و امکان سرمایه گذاری نخواهند داشت .

در اینصورت پس از حذف ذوب آهن ،احتمالا تحمل این بار بر عهده سنگ آهن مرکزی،دخانیات و آلومینیوم المهدی خواهد بود .

 لازم به ذکر است در زمان واگذاری سهام شرکت ها ،شرکت سنگ آهن مرکزی حدود ۱۰ درصد ارزش واگذاری را شامل می شد(۸۳۰ میلیارد در برابر ۷۰۰۰ میلیارد)لذا می بایست حد اکثر ۱۰ درصد نقدینگی جهت پرداخت حقوق بازنشستگان را تامین کند ولی متاسفانه گذشت ۱۰ ماه از واگذاری نشان داد چرا ذوب آهن اصفهان در برابر الحاق اینقدر دست و پا میزد .

سکون ۴۰ ساله سنگ آهن مرکزی و مرگ تدریجی پیش رو

شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در سال ۱۳۵۱ اولین محموله سنگ آهن خود را به سمت اصفهان روانه کرد . چند دهه پس از آن معادنی همچون چادرملو ،گلگهر ،جلال آباد و سنگان شروع به فعالیت کرده و در حال حاضر بسیار پیشرفت داشته و دارای واحدهای گندله سازی ،احیای مستقیم و ریخته گری مداوم شده اند .مسئولین محترم شهرستان بافق و استان می بایست جهت احقاق حقوق مردم وارد شده و نگذارند کما فی السابق تنها استخراج سنگ آهن صورت گیرد و از توسعه و سرمایه گذاری خبری نباشد و سنگ آهن مرکزی به مرگ تدریجی خود ادامه دهد .

معدن چادرملو که بیش از ۲۰ سال پس از سنگ آهن مرکزی به تولید کنندگان سنگ آهن پیوست در حال حاضر دارای ۵ خط تولید کنسانتره ،دو خط تولید آهن اسفنجی و یک خط تولید فولاد می باشد .

معدن گلگهر دومین خط تولید گندله خود را کلید زده است و چندین کارخانه فولاد سازی در جوار آن در حال احداث می باشد. امید است شرکت سنگ آهن مرکزی ایران که سال هاست به دنبال احداث یک واحد گندله سازی بوده و در حال حاضر عملیات اجرایی آن آغاز شده است بتواند با همت مضاعف مسئولین شهرستان ، استان و نمایندگان مردم در مجلس به آرزوی مردم بافق جامه عمل پوشانده و گامی بلند در راستای منافع ملی بر داشته شود .

حمید رضا رنجبر بافقی

۱۶ نظر

 1. محسن می‌گه:

  امیدواریم سرنوشت این گندله مثل قضیه فولاد بافق و دو گندله ای که قرار بود در زمان دولت هاشمی رفسنجانی و گندله دومیلیون تنی زمان دولت احمدی نژاد که تا مناقصه رفت دچار نشود

 2. پورفلاح می‌گه:

  با سلام
  مثل همیشه مستند و مستدل، نوشته اید. جای چنین روشنگری هایی در این شهر، خالی بوده است. جمله ی جالبی هست که همه می دانیم و به آن عمل نمی کنیم. به جای آنکه به تاریکی نفرین کنیم، شمعی بیفروزیم

 3. رضا می‌گه:

  این اشی است که دولت سازندگی پخته است ودولت اصلاحات که اردکانی بود پرداخته است دردولت احمدی نزاداتفاقی نیفتاد ودردولت روحانی اگربدترنشود جای شکرش باقی است که گفته اند بیمارهرچه بنالدرنگش زردتر میشود.

 4. ی ک د و س ت می‌گه:

  گذشته ها گذشته
  ان شااله نظر به اهتمام مدیر عامل محترم سنگ آهن
  مدیر بومی و دلسوز شهرمان
  شورای جدید شهر با پیگیری مجدانه پس از راه اندازی گندلــــه پنج میلیون تنی سه چاهــــون کرسی های شورا را تحویل آیندگان دهد .

 5. رنجبر بافقي می‌گه:

  با سلام و تشکر از جناب اقای مهندس رنجبر بافقی
  اگر ما مردم بافق تنگ نظری ها و فرقه بازی ها را کنار بگذاریم با وفاق و هم دلی و کمک مسئولین محترم شهر و استان می توانیم پیشرفت کنیم
  همان طور که اردکان و میبد پیشرفت کردند

  پیشرفت روز افزون این دیار را با همت همشهریان عزیزم از خداوند خواستارم

 6. ساسان می‌گه:

  همین که در قدم اول کمبود شهر خود را در سایت خبری محلی بیان کردید خیلی خوب و بجا است
  من از تمام قشر تحصیل کرده شهرمان می خواهم دست در دست هم بدهند و با نوشتن کاستی ها در سایت بافق فردا قدم اول را برای ابادی شهرمان بردارند

 7. الکی خوش می‌گه:

  الان نزدیک به دو سال سایت راه افتاده و دو هفته نامه محلی هم به طور جدی ۳ تا ۴ سال دارند کاستی و نقص ها را می نویسند ولی روز به روز وضع ما داغون تر می شود.
  این یعنی این که هر کسی کار خودش را انجام میده.
  این ها بنویسند و بگویند و مسئولان هم به بی عدالتی ها و تبعیض های خود ادامه می دهند.

 8. ساسان می‌گه:

  سلام
  قابل توجه دوستان
  در چند سال گذشته شهر محروم ما پبشرفت خوبی داشته است با تشکر از همگان

 9. شهروند می‌گه:

  شهرمابااین همه معدن لایق این کاستی ها نیست مسئولین خیلی کم کاری میکنند علی الخصوص فولاد!!!!!!!

 10. یک نفر می‌گه:

  از آقای مهندس رنجبرممنون به خاطر این که اطلاعات رودراختیار ما میذارند ولی کوگوش شنوا!!!!

 11. شمع بي زبان می‌گه:

  هرگز دلـم برای کـم وبیش غـم نداشـت

  آری نداشت غم که غم بیش و کم نداشت
  در دفـتر زمـانه فـتـد نامـش از قـلـم

  هر ملتی که مردم صاحب قلم نداشت

 12. شمع بي زبان می‌گه:

  ای بافق که در کویر مسکن داری
  دریا دریا گهر به دامن داری
  ———
  از لطف تو لاله برگ و بر می گیرد
  هر چند به سینه سنگ اهن داری (کویر )

 13. فرهاد می‌گه:

  سلام
  انشاءالله با همت مردم و شورای شهر تازه نفس و تلاش نماینده محترم مجلس اقای زارعزاده معدن دی ۱۹ به شرکت سنگ اهن بافق باز می گردد و این شرکت قدیمی جان تازه می گیرد

 14. سيروس می‌گه:

  سلام
  به قول قدیمیها
  حاضرین خبر را به غایبیبن برسونند

 15. ساسان می‌گه:

  بافق ای بی هم زبان ای قهرمان

  قبله گاه قلب پرسودای من
  —-
  جان من با من بمان تا رستخیز

  تا نمیرد این دل تنهای من (میر سلیمانی)

 16. فاطمه می‌گه:

  با سلام و خسته نباشیدبه همه بچه های بافق فرداو اقای رنجبر…ای بابا هممون خواب خوابیم.خیانتی که مهندس احمدیه مدیر عامل اسبق به بافق و بافقی ها کرد مغولهابه ایرانیها نکرد.بعدا میفهمین که دیگه خیلی دیره…خدا روح مهندس دهستانی را شاد کنه.تن سالم به دکتریار احمدی بده به امیدفردای بهتر