شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۴۶:۲۷ قبل از ظهر

تاثیر حضور تیم لیگ کشوری در شهرستان

کد خبر: 26011
تعداد بازدیدکننده: 91
تاریخ: ۰۶ شهریور ۱۳۹۲

1

مقدمه

در گذشته های نه چندان دور ورزش اهمیت آنچنانی نداشته است و کسی به آن توجه نمی کرده است زیرا باور این بوده، کسانی که کارهای دستی مثل کشاورزی، کارگری و…انجام می دهند خود در حال ورزش هستند هر چند این اعمال باعث بهبود و توانمندی افراد می شده ولی همه می دانیم که ورزش غیر از این بوده و فعالیت بدنی و ورزشی شامل به کار گیری و بهبود سیستم های قلبی تنفسی ،اسکلتی- عضلانی و … است .

***

امروزه ورزش خارج از تاثیرات سیاسی، فخر و مباهات ملتها بواسطه ورزش، مبارزه گری(بازیهای ایران و عراق وعدم مسابقه ورزشکاران ایران باورزشکاران رژیم صهیونیستی) – استعمارستیزی (بازی فوتبال ایران –آمریکادر جام جهانی ۹۸ فرانسه * نبرد معروف آرژانتین و انگلیس در مرحله نیمه‌نهایی جام‌جهانی ۱۹۸۶ و گل معروف قرن و هنرنمایی دیه‌گو مارادونا که بعد از دریبل کردن نیمی از بازیکنان انگلیسی دروازه پیتر شیلتون را باز کرد و بعد از آن نیز مقدس‌ترین حقه تاریخ فوتبال که با دست مارادونا به ثمر رسید نه پاهایش! شاید برای همین بود که بعدها نیزنام «دست خدا» را برای آن در نظر گرفتند.  ) – صلح(شکست دیواربرلین و اتحاد آلمان شرقی وغربی)، اثرات اقتصادی زیادی نیز بهمراه دارد . امروزه کانالهای تلویزیونی مختلف ، تبلیغات ، توریسم ورزشی و … صنعت ورزش را به یکی از صنایع جدید و مدرن اقتصادی امروز در دنیا معرفی کرده است .

در این مجال سعی داریم به بررسی و حضور تیم ورزشی در استان و شهرهای کوچک بپردازیم و تحلیل

نماییم که آیا حضورتیم ورزشی در اقتصاد شهر تاثیری خواهد داشت یا نه ؟ اگردارد مثبت است یامنفی؟

از صفر و از بهانه بودن یک تیم در شهرستان شروع می کنیم در ابتدا و برای حضور تیم باید زیر ساخت ها و بنیانهای آن رشته را احداث نمود؛ از قبیل: مجتمع ورزشی ، زمین اصلی مسابقه ،زمین وسالن تمرینی ، استادیوم ، هتل ، خوابگاه و… که باید قشر و نیروی کارگر زیادی را جهت احداث به کار گرفت. بکار گیری مهندسین ناظر مختلف برای ساخت و نظارت این مکانها از اموردیگری است که باید به آن اشاره نمود . از مشاغل و حرفه های مختلفی که باید به کار گرفته شود از قبیل بنا، نقاش ، جوشکار ،برقکار و کسانی که باید در مراحل مختلف از پی کنی تا ساخت واجرا نظارت داشته باشند . یا مهندسین کشاورزی که در مراحل مختلف کاشت و نگهداری در زمینها ی چمن ناظر بر کار باشند. بعد از توسعه زیر ساختها ی مجموعه باشگاه در شطح شهر نیاز به خرید لوازم ورزشی مختلف از قبیل لباسهای تمرینی و مسابقه ای ،کیف و کفش، لوازم تمرینی، توپ و تور ، تشک ،قیف ، نیزه و …. خواهد بود که صنف پوشاک باید نسبت به تامین آن اقدام نماید چه بصورت نمایندگی فروش و چه بصورت آزاد .

 در بحث کلان و بزرگتر در شهر بواسطه حضور تیم در لیگ نیاز به زیر ساختها ی شهری و استفاده از آنها نیز ضرورت پیدا می کند. توسعه و بهبود راههای ارتباطی شهرستان با مرکز استان و سایر استانها از قبیل راه آهن ، راهها آسفالته و … با توجه به برنامه های تمرینی  وزمان مسابقات استفاده از هواپیما و فرودگاه نیز از دیگر مطالبات تیم شهر خواهد بود .

از دیگر اصناف درگیرصنف هتلداری وصنعت گردشگری می باشد . زیرا به واسطه وجودتیم میزبان و

تیم میهمان همچنین داوران ، ناظران و نمایندگان فدراسیون و حتی تماشاگران تیم حریف میتواند منبع

درآمدی خوبی برای شهرباشد . در کنار آن علاوه بر شناساندن شهر وانتقال  آداب ورسوم فرهنگ شهرستان، بازدیدازمکانهای مذهبی ، دیدنی و گردشگری وخرید سوغات شهر ستان خواهد توانست عواید زیادی را نصیب شهرستان نماید .

بدلیل ارتباط تنگاتنگ روانی، اداری و مالی باشگاه و هیات یا هیاتهای شهرستان در بستن قرار داد و در صد قرار داد بازیکنان و … از مواردی است که به هیاتهای شهرستان کمک خواهد شد . بواسطه استفاده تیم از امکانات ورزشی مختلف در شهرستان ، ادارات و ارگانهای مختلفی که امکانات ورزشی از قبیل: استخر، سوناوجکوزی ،سالن بدنسازی ، زمین یا سالن تمرینی و … دارند نیز خواهند توانست منبع درآمدی خوبی برای خود فراهم نمایند.

خارج از بحث تاثیرات اقتصادی حضور تیم در شهرستان اثرات روانی _ورزشی است که برای ورزشکاران ، مربیان ،داوران و بازیکنان در سطح شهرستان و حتی استان شامل خواهد شد . شاید با هدف دستیابی به درجات بالاتر ، راهیابی به تیم ملی، لژیونر شدن یا دسترسی به منابع مالی و قرار داد بهتر این تکاپو در ورزشکاران ایجاد شود تا نسبت به بهبود عملکرد خود اقدام نمایند .البته این نکته را نیز نباید از نظردورداشت که در بحث حرفه ای وتیم داری فقط نمی شود به نیروهای بومی شهرستان وحتی استان تکیه داشت وباید از نقاط دیگرنیز برای تقویت تیم استفاده شود.همچنین ضرورت تشکیل تیم های پایه ومدارس مرتبط با رشته ، نوید آینده بهتربرای سالهای بعد خواهد بود.

بکار گیری نیروهای بومی در رده های مختلف مدیریت باشگاه ،مربیان ، داوران و بازیکنان علاوه  بر

اینکه تیم را از نعمت حمایتهای معنوی و تماشاگران بیشتر برخوردار خواهد کرد زمینه را برای ارتقاء و پیشرفت بیشتر فراهم خواهد نمود .

 شناسانده شدن و معرفی شهر در سطح کشور از دیگر موارد مثبتی است که در جهت تشویق سرمایه گذاران بخشهای خصوصی وحتی دولتی در جهت کشاندن به سمت شهر خواهدبود.

بواسطه بازدید مسئولین شهرستانی ، استانی وحتی کشوری ، تفکرونگرش آنها برای عمران وآبادی شهرستان با نگاه مثبت خواهد بود .

البته نا گفته نماند که در کنار این تیم  داری بعضی ناهنجاریهای اخلاقی نیز بدلیل مسافرت تیم و تماشا چیان به سایر نقاط و یا میزبانی آنها پیش آید هر چند که این معضل شاید فراگیر بوده ولی با توجه به غنای فرهنگی شهر و توجیه لیدرها و تماشاچیان می توان فرهنگ سازی نمود و این معضل را نیزمدیریت  نمود .  درمجموع می بینیم که بودن تیم در شهرستان دارای نکات مثبت وارزنده بیشماری است که میطلبد همه مردم ومسئولان در جهت تشویق وحمایت ازشرکتها وارگانهاوحتی افرادی که توانمندی تیم داری دارندپشتیبانی نمایند .

                          حسن آتش افروز

                                                                                            کارشناس ارشدمدیریت ورزش

                                                رئیس اداره ورزش وجوانان شهرستان بافق