دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۰۶:۵۹ بعد از ظهر

امیـدوارم که مـسئـولان این مطلب را بـخوانند و توجه کـنند

کد خبر: 26111
تعداد بازدیدکننده: 437
تاریخ: ۰۷ شهریور ۱۳۹۲

Laleh Tashakori

هفته نامه افق کویر در شماره ۶۰۶ به تاریخ ۰۳/۰۶/۹۲ گفتگویی با یک پژوهشگر انجام داده است که می خوانیم.

ارزش و بها دادن به استعدادها و تلاش و کوشش از مهمترین زمینه هایی بوده است که باعث رشد و پیشرفت افراد و جامعه می شود وچه بسا این استعداد ها که در اطراف ما هستند و ناشناخته مانده و از آنها هیچگونه حمایتی نشده است.

لاله تشکری جوانی که توانسته است در زمینه علمی و پژوهشی بدرخشد هرچند او  در دیار خود ناشناخته است اما مقالات بین المللی او که در مجله های تخصصی و علمی خارج از کشور به چاپ رسیده است جای ارج نهادن دارد. در همین خصوص خبرنگار هفته نامه افق کویر با وی گفتگویی تر تیب داده است که می خوانیم.

افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید؟(تحصیلات و سوابق کاری)

لاله تشکری هستم. لیسانس نرم افزار کامپیوتر و فوق لیسانس فن آوری اطلاعات (IT) دارم.

در مورد سوابق کاری هم از سال ۸۳ وارد بازار کار شدم. در ابتدا در کارخانه کاشی و سرامیک زمرد مشغول به کار شدم و بعد از آن در سال ۸۴ به عنوان کارآموز به دانشگاه آزاد بافق آمدم و بعد از آن  در دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه پیام نور بافق حضور داشتم و در استان هم به عنوان مدرس و محقق در دانشگاه های  آزادهم کار کردم، در جهاد دانشگاهی هم کار کردم و در حال حاضر در دانشگاهی که فارغ التحصیل شدم به عنوان دستیار استاد در حیطه تدریس و تحقیق مشغولم . از کارهای صنعتی هم به جز کارخانه کاشی زمرد در اداره صنایع یزد هم در بخش فناوری اطلاعات کار می کنم.

افق کویر: در رابطه با مقالاتی که به چاپ رسانده اید و موضوعات این مقالات توضیحاتی ارائه نمایید؟از سال ۸۴ که وارد دانشگاه شدم در واقع وارد یک بخش تحقیقاتی شدم و از سال ۸۵ گروهی از بچه های دانشگاه یزد که دو نفر از این دوستان مدرس دانشگاه و استاد خودم هم بودند کار پژوهشی انجام می دادیم.در دانشگاه یزد که مشخصاً کاری که طی دوسال انجام دادیم یک طرح پژوهشی بود تحت عنوان مطالعه شبیه سازی و عملکرد توربین ها و کمپرس ها، ایستگاه تقویت گازاصفهان که کار من در این پژوهش طراحی یک نرم افزار بود و کارپژوهشی خودم را با این کار شروع کردم و بعد از آن در دانشگاه آزاد بافق و دانشگاه یزد هم با همین گروه طرح های پژوهشی کار کردیم که آخرین بار در سال ۹۰ بود  یعنی زمانی که در مقطع فوق لیسانس قبول شدم. در سال ۸۸ برای فوق به تهران رفتم در آن جا در واقع ادامه همین کاری که در یزد انجام می دادیم را ادامه دادم البته از سال ۸۸ به طراحی الگوریتم های صنعتی پرداختم.

بهترین مقاله ای که داشتم و اتفاقاً با همان مقاله هم شروع  به کار کردم مقاله ای بود با عنوان (انتخاب تأمین کننده ها)که در یکی از مجله های اشبرینگر چاپ شد.

افق کویر: می توانید فهرستی از این مقالات و کنفرانس ها را عنوان کنید؟

بله؛  شرکت در دو کنفرانس بین المللی زیر:
۱-InternationalConference on Digital Enterprise and Information Systems (DEIS2011), London, United Kington ,Jul. 2011.
۲-International Conference on supply chain and lagestic
engineering, Amsterdam, the Netherlands, May, 2012.

همچنین همکاری با مجلات بین المللی به عنوان داور که شاخص ترین آنها مجله
European Journal & Oprational Research
از انتشارات الزویر می باشد

افق کویر: هدف شما از نگارش مقالات چه بوده است؟کارهای تحقیقی را خیلی دوست داشتم و همیشه این سوال برایم پیش می آمد که الگوریتم هایی که می خوانیم کجا مورد استفاده قرار می گیرد تا این که ارشد قبول شدم و به شکل اتفاقی به مقاله ها و الگوریتم های کاربردی برخوردم و وقتی بیشتر مطالعه کردم متوجه شدم که کاربرد این الگوریتم ها کجا است به خاطر همین سعی کردم بیشتر به این قضیه وارد شوم تا بتوانم از آن چیزی که بلد هستم حداقل استفاده را کنم چون که برداشت عموم مردم که از فردی که کامپیوتر و فناوری اطلاعات خوانده است  این است که فکر می کنند در حوزه کامپیوتر تنها کار کردن با چند نرم افزار خاص  مد نظر است  در حالی که با مطالعه این مقاله ها افق پیش رویم باز شد و  تازه فهمیدم که چه دنیای بزرگی در پشت رشته ای که خوانده ام نهفته است و دیگر این که یقیناً برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه بهتر و با یک شرایط بهتر نیاز است که فردی رزومه قوی تری داشته باشد.

افق کویر:آیا مقالات شما در مجلات خارجی هم چاپ شده است ؟همه مقاله هایم در مجلات خارجی چاپ شده است و با نشریات داخلی اصلاً کار نکرده ام و یکی از دلایل آن این بوده است که نشریات داخلی چندان در خارج از کشور شناخته شده نیستند و دلیل دیگر این است که نشریات داخلی دیر جواب مردم را می دهند و تمام افرادی که در گروه پژوهشی با هم کار می کردیم از ایران خارج شد ه اند و فقط من ماندم. خاطرم هست مقاله ای برای مجله های داخلی فرستادیم و بعد از یک سال پیگیری که کردیم حتی سردبیر مجله به ما جواب نداد که آیا این مقاله را برای داوری فرستاده یا خیر، و زمانی که با وی مکاتبه کردیم خیلی بد با ما برخورد کرد شاید خود این موضوع پیش زمینه بدی بود تا دیگر مقاله هایم را برای مجلات داخلی نفرستم با این حال دانشجوهای خودم با نشریات داخلی کار کرده اند.

افق کویر: چه توصیه ای برای کسانی که می خواهند وارد مسائل علمی و تحقیقاتی شوند دارید؟به نظر من اولین فاکتور در موفقیت این است که ما بدانیم چه هدفی داریم و می خواهیم به چه چیزی در زندگی برسیم و تا موقعی که هدف مشخصی در زندگی نداشته باشیم هیچ وقت نمی توانیم در زندگی موفق باشیم. باید هدف خود را مشخص کنیم حالا در هر زمینه ای که می خواهد باشد.

یکی از دوستانم حرفی به من زد  و همیشه از آن استفاده کردم. او می گفت:« حواست باشد که موفق ترین انسان ها افرادی نیستند که باهوش ترین آدمها هستند و استعداد ذاتی دارند بلکه افرادی  موفق هستند که پشتکار ذاتی داشته باشند» به عقیده من فردی که تلاش  می کند به هر آنچه که بخواهد می رسد و هیچ چیز دور از دسترس نیست.

افق کویر: حرف پایانی:خیلی از دوستانم و افرادی که می شناختم از ایران رفتند و به این دلیل هم نبوده که بخواهند خارج از کشور زندگی کنند بلکه به خاطر بی توجه بودن به آن ها بود ه است . آدم هایی این جا بودند که آرزویشان این بود که شغل موقت داشته باشند تا بتوانند خرج زندگی روزمره شان را دربیاورند ولی همین الان که آن ها در خارج از کشور زندگی می کنند در بهترین دانشگاه ها به ان ها شغل داده اند و در حال تحصیل می باشند و این در حالی است که در همین کشور و استان با تمام ظرفیت های که وجود دارد هیچکس این امتیاز را به این افراد نمی داد .شاید اگر ما برای بقیه افرادی که هنوز هستند و تصمیم بر رفتن ندارند این ارزش را قائل شویم و امتیاز به آن ها بدهیم هم آن افراد موفق می شوند و هم جامعه و هم کشورمان. امیدوارم که مسئولان این مطلب را بخوانند و توجه کنند.

 

۷ نظر

 1. همشهری می‌گه:

  آفرین به اهتمام وتلاش خانم تشکری

 2. منتقد می‌گه:

  احسنت به همت و تلاش خانم تشکری و امثال این ها هرچند که انگشت شمارند که مایه مباهات و سربلندی شهرمان هستند.
  این دردی که گفتید درد تمام کسانی است که می فهمند و مجبورند با کسانی زندگی کنند که نمی فهمند.
  متاسفانه مسئولان ما در حدی نیستند که به این مسائل اهمیت دهند.
  مطمئن باشید از نبود امثال شما ککشان هم نمی گزد.چون ماها بیشتر برایشان دست و پا گیریم .
  درددارد وقتی همه چیز را می دانی و فکر می کنند نمی دانی.
  غصه می خوری که می دانی ومی خندند که نمی دانی

 3. ماشاالله شمس الديني می‌گه:

  سلام
  بافق به داشتن چنین نخبگان ارزشمندی افتخار میکند احسنت بر شما خانم تشکری

 4. رضا می‌گه:

  سلام
  سرکار خانم تشکری این مشکل همه کسانی است که در س می خونن
  می گن یه دانش آموز بافقی مدال برنز از مسابقه بین المللی پایا در رشته زیست شناسی کسب کرده ولی هیچکس نمی دونه واین بی توجهی چه معنی میده………

 5. محمد می‌گه:

  باسلام تبریک تبریک

 6. ذ.زارع می‌گه:

  استاد تشکری انشاالله باتوکل به خدا موفقیت شما در زمینه علمی وپژوهشی در عرصه جهادی و کشور عزیزمون روز افزون باشد.