دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۴۱:۲۲ قبل از ظهر

بافق پشت درهای بسته

کد خبر: 2616
تعداد بازدیدکننده: 178
تاریخ: ۱۵ فروردین ۱۳۹۱

شاید پارسال همین روزها بود که شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق بر اساس شایعه هر روز مدیرعاملی داشت .

بی مدیریتی آن روز ها که نمی خواهم به آن بپردازم در تاریخ ثبت شد ولی چه کسی فکر می کرد مخالفان مدیران بومی با همان که مخالف بودند موافق شوند و طرحی جدید بر برگ دیگری از تاریخ ثبت نمایند!!!

چند مورد از گذشته ها بر مردم بافق و صنعتش را باهم مرور کنیم :

۱- گازرسانی به دیار محمد تقی های بافقی چرا به دربهای فولادی بسته خورده ؟ میگویند برای شروع نیاز به اعتباریست که باید از چند بخش تامین گردد کاربه جائی رسید که مشاوران جوان فرمانداری هم وارد میدان شدند و نهایتا با رفتن فرماندار وقت بافق ، کلنگی به زمین خورد. اما به نظرتان چرا امروز خط انتقال گاز به طبس ، حدود ۴۰۰ کیلومتر ، یک ساله اجرا و تمام میشود در حالی که هنوز فازهای داخل شهر طبس تکمیل نشده ولی همین خط گازی برای شهر ولایی و دارالشجاعه بافق ، که خوشبختانه این دوصفت در سال جهادی ۱۳۹۰ بر مسئول استانی و .. ثابت گشت  بعد از چندین مصوبه ، نهایتا در پایان وعده یکساله به وعده ای دوساله می رسد !!! به نظرمیرسد این موضوع را خود مسئولان گاز کشوری و استانی هم نمی دانند شاید هم نمی خواهند بدانند !!

۲- مسیر حرکتی فولاد بافق برای هیچ کس روشن نیست ؟چرا که بر اثر کم کاری قبل از شروع ساخت ، چندین تجمع مردمی و درخواستهای مکتوب مردمی برای در مسیر قرار گرفتن فولاد بافق محقق شد تا باعث آغاز حرکت لاک پشتی فولاد شد . چندی بعد طی انتشار اطلاعیه خصوصی سازی طرح های فولادی کشور و البته بافق دلسوزان شهرمان نیاز دیدند تجمع در امامزاده عبدالله بافق ( ۱۹/۱۲/۸۹ ) صورت پذیرد که نهایتا به صورت جلسه استانداری یزد در ۵ بند ختم شد : فولاد خصوصی نشود تا به مرحله تولید برسد ، برگزاری مناقصه عملیات احداث پلی کلینیک تامین اجتماعی بافق ، تعهد برای پایان انتقال گاز تا آخر سال ۹۰ ، تسریع بزرگراه بافق یزد ، پیگیری احداث کارخانه تعمیرات اساس لوکومتیو که تا امروز …!!!

در همین راستا ، در مجلس دیدار چند تن از جوانان بافقی بهمراه نماینده بافق با وزیر وقت صنایع ، مهندس محرابیان انجام گرفت که طی این دیدار مهندس محرابیان ضمن تاکید چند باره بر این جمله که : «شما به ما اعتماد دارید؟!!» اظهار داشت : فولاد بافق هدیه دولت نهم به مردم بافق است و این روند فقط یک جابجایی در صنایع معادن برای حل برخی مسائل است .

اما فولاد بافق نهایتا تنها طرح فولادی خصوصی شده از مجموع طرحهای فولادی ایران اسلامی گردید تا روندی سریع یابد و به قول خریدار در هفته نامه ای محلی یک و نیم ساله به پایان رسد . این در شرایطی بود که هنوز مشکل محیط زیست و .. در مورد فولاد حل نشده بود و حتی آقای محمدی زاده ، رئیس سازمان محیط زیست همان روزها در شبکه ۳ سیما در مورد مجوز فولاد بافق در برنامه ای توضیحاتی دادند و احداث فولاد را در بافق درست ندانستند.(فیلم این برنامه موجود است).

۳- کارخانه گندله سازی بافق را کِه ، کـِــی و کجا احداث می کند ؟ پیگیری ها در این مورد به درب های بسته ای می خورد ، لازم به تاکید است عده ای قصد ندارند این درب باز شود ولی به قول دکتر بهمن آرمان از محققان و فعالان دلسوز و وطنخواه فولاد ، نمونه هایی مشاهده شده اما نمی توان سندی آورد و این موضوع را ثابت کرد .

۴- معادن انفالند ، شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق چگونه خصوصی بشود ؟ انتشار ناگهانی آگهی مزایده واگذاری ۳ ساله شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق  باعث نگرانی دوباره مردم و مسئولین شهر گشت تا جایی که طی سفرهای مسئولین شرکت ، شهر و تنی چند از فعالان شهر به تهران و پیگیری در مجلس شورای اسلامی و .. خوشبختانه در این مرحله و با این شرایط افتضاح منتفی شد .

اما آیا می توان چیزی را ثابت کرد یا به نتیجه ای رسید ، اصلا آیا کسی اجازه می دهد در این موضوع تحقیق و بررسی شود ؟ از طرفی ایا می توان فهمید چرا فرماندار سابق بافق که البته خدمتشان تمام شده بود ، یک مرتبه رفت ؟ یا چرا یکی از فعالان جوان شهرمان از قراردادمعین به پیمانی رسید ؟ و نهایتا چرا دکتر یاراحمدی بافقی این گونه استعفا داد؟

به نظر شما آیا موارد فوق و نابه سامانی آنها هیچ ربطی با یکدیگر ندارد ؟

محمد مهدی علیزاده فلاح

 

۳ نظر

  1. سهیل می‌گه:

    شنیده شده اگر بخواهند گاز بیارن از ابرکوه میارن نه از یزد!!!!!!!

  2. م می‌گه:

    مطلب مثل یک کلاف سر در گم بود که فقط دردهارا مجدد بازگو کرد

  3. مهدی می‌گه:

    آقایون چرا سرتان را مثل کبک زیر برف کردید . در کلیه مراحلی که در بالا قید شد ردپای مافیای فولاد که سر نخ آن در اصفهان است ،وجود دارد .