پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۴۵:۰۹ بعد از ظهر

کوره بلند ۲ وارد مدار تولید شد

کد خبر: 26309
تعداد بازدیدکننده: 128
تاریخ: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲

گزارش ایمیدرو به نقل «شاتا»، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در مراسم راه‌اندازی کوره بلند شماره ۲ ذوب آهن اصفهان راه‌اندازی این کوره را گامی بزرگ برای افزایش تولید و حرکت در جهت کاهش واردات محصولات فولادی دانست و گفت: پروژه عظیم بازسازی و مدرنیزاسیون کوره بلند شماره ۲ ذوب‌آهن اصفهان که نقش مهمی در تولید سالانه این شرکت دارد با موفقیت به پایان رسید و با راه‌اندازی آن تولید روزانه چدن در این شرکت از مرز ۷۰۰۰ تن گذشت و از هفته دوم شهریور ماه تولید چدن به ۸۰۰۰ هزار تن در روز می‌رسد.

b447beca-234e-406c-85e4-61abe37ad8f4
اردشیر سعدمحمدی افزود: ظرفیت تولید ذوب آهن اصفهان هم‌اکنون در مقایسه با ابتدای سال جاری به ۲ برابر افزایش پیدا کرده است که این امر کاهش هزینه‌ها را به دنبال دارد.
وی با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای این شرکت در آینده یادآور شد: افزایش ظرفیت دو میلیون تن در برنامه میان مدت ذوب‌آهن است و برای سال ۱۳۹۳ سه میلیون دویست هزار تن و سال ۱۳۹۴ سه میلیون و ششصد هزار تن برنامه‌ریزی شده است. امیدواریم با اجرای طرح‌های توسعه‌ای ظرفیت ذوب‌آهن تا پایان سال ۱۳۹۷ به بیش از شش میلیون تن افزایش پیدا کند.
وی همچنین از اجرای بیش از ۳۰ طرح برای افزایش ظرفیت و بهره‌وری خبر داد و گفت: امیدواریم در آینده شاهد شکوفایی و ارزش بیشتر جایگاه ذوب‌آهن اصفهان و در نتیجه کاهش واردات محصولات فولادی به کشور باشیم.
سعدمحمدی گفت: باید به شرایطی برسیم که از کک داخلی استفاده کنیم و با توجه به اینکه در ابتدای سال از کک خارجی به نسبت ۵۰ درصد ایرانی و ۵۰ درصد خارجی استفاده می‌کردیم، تلاش می‌کنیم در شهریور ماه به نسبت ۶۰ درصد ایرانی و ۴۰ درصد خارجی دست یابیم.
وی درباره ضرورت ورود به عرصه معدن گفت: برای افزایش تولید و کیفیت به دنبال استفاده از معدن زغال اندونزی و استفاده از قسمتی از معدن طبس هستیم.
همچنین اردشیر افضلی معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان نیز گفت: کوره بلند شماره ۲ به تنهایی ۱٫۴ میلیون تن در سال تولید دارد که درواقع یک کارخانه دیگر محسوب می‌شود .
وی این افزایش تولید را باعث تحول در خط تولید ذوب‌آهن و فولاد کشور دانست و افزود:‌ این پروژه عظیم یک تعمیرات نبود بلکه ساخت یک کوره جدید بود، چرا که از کف کوره تا انتهای کوره در محدوده بارگیری کلا تعویض شد و یک کوره جدید به ذوب‌آهن و خط تولید فولاد کشور اضافه شد. هزینه ارزی این تعمیرات ۱۶ میلیون و ۹۰۰ هزار یورو و هزینه ریالی آن ۷۸۰ میلیارد ریال بوده است.
فیض بخشیان مدیر ارشد تولید ذوب‌آهن اصفهان هم گفت: کوره بلند شماره ۲ روزانه ۴ هزار تن تولید دارد که با قیمت جدید فولاد باعث افزایش چشمگیر فروش ذوب‌آهن و حیات دوباره این مجموعه بزرگ اقتصادی و صنعتی می‌شود.

۱ نظر

  1. بافقی می‌گه:

    کاشکی بافق هم یه اردشیر داشت مثلا اردشیر احمدیه، اردشیر عسکری ، اردشیر یار احمدی و… الان یه عالمه طرح داشتیم