سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۴۱:۵۵ قبل از ظهر

دوره آموزشی ترویجی « انجمن مرتعداران » در بافق برگزار شد.

کد خبر: 26590
تعداد بازدیدکننده: 64
تاریخ: ۱۴ شهریور ۱۳۹۲

در راستای چگونگی تشکیل انجمن صنفی مرتعدارن جلسه آموزشی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخسزداری بافق : در این جلسه که با حضور جمعی از مرتعداران شهرستان بافق در محل سالن اجتماعات اداره منابع طبیعی این شهرستان برگزار شد، کارشناس ستادی اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد هدف از تشکیل این جلسه را تشریح کرد.

رضا رسایی تصریح کرد: در سال ۹۰، انجمن صنفی مرتعداران استان با حضور نمایندگان مرتعداران شهرستان برگزار گردید و اعضاء با  رأی گیری انتخاب شدند ولی اعضاء انتخاب شده نمی توانستند جوابگوی هر شهرستان باشند به همین دلیل سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور جهت دفاع از حقوق دامداران مجوز تشکیل انجمن صنفی مرتعداران را در هر شهرستان صادر نمود.

وی شرایط مرتعدار جهت شرکت در جلسه رأی گیری را این چنین بیان نمود: مرتعداران دارای مراتع ممیزی شده، دارای پروانه چرا و یا دارای طرح با سند مرتعداری از شرایط شرکت در جلسه رأی گیری می باشد.

وی اضافه کرد:  مرتعداری که هنوز مرتع او ممیزی نشده است حق دادن رأی ندارد.

کارشناس ستادی اداره مرتع زمان رأی گیری را مهر ماه اعلام کرد و ادامه داد: طبق ماده ۱۹ اساسنامه انجمن صنفی، رأی گیری در حضور بازرس و کارشناسان مرتع اداره کل انجام می گیرد و هیئت مدیره دارای ۷ نفر عضو اصلی و ۲ نفر عضو علی البدل بوده و از بین کاندیداهای واجد شرایطی که کاندیداتوری واجد شرایطی که کاندیداتوری خود را رسماً و کتباً اعلام نموده اند، با رأی کتبی و مخفی اعضای حاضر در جلسه مجمع عمومی عادی برای مدت حداکثر ۳ سال انتخاب می گردند و تجدید انتخاب آنان برای دوره های بعدی در صورت حفظ شرایط لازم بلامانع است.

رسایی از تمام مرتعداران خواست همه برای تشکیل انجمن صنفی مرتعداران در جلسه رأی گیری حضور یابند تا حقی از مرتعداری ضایع نگردد.

وی درخصوص زمان دقیق رأی گیری گفت: زمان دقیق رأی گیری در نیمه شهریور ماه در روزنامه های محلی آگهی می شود.

کارشناس ستادی اداره مرتع با اشاره به اهداف انجمن صنفی مرتعداران عنوان کرد: ریشه یابی مشکلات مرتعداری شهرستان، ساماندهی مرتعداران در قالب یک تشکل صنفی بمنظور ارتقاء توان فکری و اجرایی بهره برداران، در راستای اهداف سازمانی و همسونگری نگرش بهره برداران با اداره منابع طبیعی شهرستان، ایجاد زمینه های فعالیت اقتصادی در بین مرتعداران با بهره گیری از توانمندی های عرصه های مرتعی شهرستان، تقویت انگیزه های معنوی و مادی مرتعداران در راستای اهداف سازمانی از اهداف تشکیل انجمن صنفی مرتعداران می باشد.

وی تصریح کرد: تلفیق دانش نوین و بومی در راستای مدیریت و اصلاح و احیاء و توسعه مراتع کشور، ارتقاء سطح دانش محلی و موضوعات رفاهی ( بیمه مراتع، بیمه مرتعداران، اخذ تسهیلات و …)، اجرای پروژه های مدیریتی و اصلاحی با ساختار صنفی و گرایش اقتصادی و زیست محیطی از دیگر فواید تشکیل انجمن صنفی مرتعداران می باشد.

رسایی خاطرنشان کرد:  این انجمن می تواند در جلسات فرمانداری شهرستان حضور یافته و درخصوص تأمین اعتبار و بودجه مراتع از حقوق مرتعداران شهرستان دفاع کند.

در این کارگاه آموزشی، دامداران با پرسش‌هایی به بیان مشکلات خود پرداختند که توسط کارشناس مربوطه به آن پاسخ‌های لازم ارائه شد.

کارشناس ستادی اداره مرتع اداره کل درخصوص مشکل حادث شده دامداران مرتع شادکام با اداره حفاظت محیط زیست گفت: پیگیری لازم جهت حضور نماینده آن اداره در تاریخ تجدید ممیزی مرتع سرگدار شیطور ( ۵ لغایت ۷ شهریور سالجاری ) صورت می گیرد.

وی در پاسخ به دامدارانی که به دلیل خشکسالی نمی توانند دام در مرتع خود وارد کنند بیان کرد: مرتعداران می توانند از ابتدای سال درخواست خود را به اداره منابع طبیعی داده تا از پرداخت عوارض چرای تبصره ۲۸ که در سال ۹۲ به ازای هر دام مجازمبلغ  ۴ هزار ریال در نظر گرفته شده است معاف گردند.

رضا رسایی یادآور شد: کارت شناسایی دامدار علاوه بر کارت پروانه چرا برای مرتعداران درنظر گرفته شده که پس از انجام مراحل قانونی به آنها اعطا می شود.

رسیدگی به طرح های تهیه شده مرتعداری جهت تصویب در کمیته فنی و سند مرتعداری از  دیگر پرسش های مرتعداران بود که کارشناس ستادی اداره مرتع اداره کل در این زمینه قول مساعد داد.

نظرات مسدود است