چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۵۵:۴۳ بعد از ظهر

مدیر عامل آب منطقه‌ای خبر داد؛ آغاز عملیات انتقال آب خلیج فارس به استان یزد

کد خبر: 26695
تعداد بازدیدکننده: 94
تاریخ: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد با اشاره به ضرورت تامین آب مورد نیاز استان یزد از خارج از استان، اجرای خط دوم انتقال آب، شیرین‌سازی و انتقال آب از خلیج را از منابعی اعلام کرد که در حال حاضر در دستور کار است و برای اجرای آنها بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه یزد، “حسین غفوری” امروز در جمع خبرنگاران استان یزد بیلان منفی برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی استان را ۳۲۸ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: در حال حاضر سالیانه هزار و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب از سفره‌های آب زیرزمینی استان یزد برداشت می‌شود که رفته رفته از کیفیت آب و شیرینی آن کاسته می‌شود.

وی افزود: به همین دلیل برخی از سفره های آب زیرزمینی با ۱۰ سانتی‌متر تا یک متر افت سالیانه همراه هستند و دشت‌های بهادران و بخشی از ابرکوه نیز به عنوان مناطق فوق‌بحرانی با افت شدید سفره‌های زیرزمینی مواجه هستند واین ضرورت اتکا به منابع آبی خارج از استان را بیش از پیش قوت می‌بخشد.

این مسئول گفت: راه‌های تامین آب استان یزد در دراز مدت شامل اجرای خط دوم انتقال از سرچشمه‌های کارون و شیرین‌سازی و انتقال آب از خلیج‌فارس و دریای خزر است.

 وی افزود: مطالعات خط دوم انتقال آب به استان یزد از سرشاخه‌های کارون انجام شده و به تصویب وزارت نیرو هم رسیده است اما مسئولان استان به این نتیجه رسیده‌اند که تغییر مسیر خط انتقال و انتقال مستقیم آب از بهشت‌آباد در استان چهارمحال و بختیاری به استان یزد از پایداری و امنیت بیشتری برخوردار است لذا این درخواست با وزارت نیرو مطرح شد ولی با تغییر وزارت منتظر اعلام نظر قطعی هستیم.

غفوری ادامه داد: در حال حاضر ۲۵۰ میلیون مترمکعب در سال از محل شیرین‌سازی و انتقال آب از خلیج فارس به استان یزد تخصیص یافته است که آب شیرین‌ها از یک سال پبش و عملیات اجرایی آن از دو ماه پیش آغاز شده است.

وی اعلام کرد: همچنین موسسه کوثر نیز مجری تخصیص ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از همین منبع آبی به استان یزد است.

این مسئول گفت: تمام اعتبارات مورد نیاز باید به صورت استانی تامین شود، بنابراین اجرای طرح به بخش خصوصی واگذار شده است و شیرین‌سازی و انتقال آب از دریای خزر هم در حد مطالعات است که به خاطر مسائل زیست‌محیطی نمی‌توان قول تامین آب از این منبع را داد.

وی میزان تخصیص از خط اول انتقال آب به استان یزد را ۹۸ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: خسارت ناشی از تعرض به خط اول انتقال اب استان یزد در سال گذشته ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده که علی‌رغم تعهد دولت، تاکنون ریالی از آن پرداخت نشده است و با توجه به کاهش تخصیص‌ها به دنبال خشکسالی، به نظر می‌آید بهترین گزینه برای تامین آب آینده استان یزد، اجرای خط دوم انتقال آب از بهشت آباد است.

غفوری گفت: در سال گذشته میزان آب تخصیص یافته انتقالی به استان یزد ۶۱ میلیون مترمکعب بوده است که نسبت به سال قبل ۱۰ درصد کاهش داشته است.

او افزود: در سال‌جاری ۸۱ میلیارد تومان اوراق مشارکت و ۸ میلیارد تومان اعتبارات دولتی برای اجرای خط دوم انتقال آب به استان یزد تخصیص یافته و مصوب شده است و این در حالی است که برای اجرای این طرح ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که ۱۷۰ میلیارد تومان آن از محل ۱۰ درصد سهم دولت تعهد شده است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد در پایان نیز فعالیت چاه‌های غیرمجاز را تهدیدی جدی برای منابع سفره‌های آب زیرزمینی دانست و افزود: در برخورد با چاه‌های غیرمجاز کوتاه نمی‌آییم و کلاً در استان یزد ۳۱۶ چاه از سال‌های ۱۳۶۰ حفاری شده بوده که تاکنون ۲۹۸ چاه پروانه صادر شده است و مابقی نیز در حال طی مراحل دریافت پروانه هستند و مجوز جدیدی نیز صادر نخواهد شد.