چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۴۵:۴۷ قبل از ظهر

چرا استعداد هست اما انگیزه نه!!!

کد خبر: 26913
تعداد بازدیدکننده: 37
تاریخ: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

IMG_1491

مطمئنم شنیدن خبر کسب رتبه های برتر کشوری توسط دانش آموزان بافقی در رشته های مختلف علمی ،ورزشی،فرهنگی و هنری در دو هفته اخیرموجبات خرسندی مردمان دارالشجاعه را فراهم کرده هرچند موفقیت ناچیز آینده سازانمان در کنکور سراسری امسال تلخکامی به ارمغان آورده بود و ترسیمی خطرناک را بر تارک پیشانی آینده بافق می نمایاند.

همانطور که می دانیدبافق ما برای رسیدن به جایگاهی که استحقاقش را دارد و هم اکنون محروم نگه داشته شده است، بسیار نیازمند آن است که خوب شناخته شود و بشناساند آن هم با استعدادهایش البته استعدادهایی از جنس نیروی انسانی.

هرچندبافق در ایران و جهان بیشتر با پتانسیل معدنی و راه آهنش شناخته می شود و انسانهای بزرگی که تحویل جامعه بشری داده فقط در وحشی بافقی و شیخ محمد تقی بافقی آوازه دار است اما آنچنان که باید از طریق دیگر اسطوره هایش شناسایی و معرفی نشده است.

مسلما بافق اسطوره علمی، ورزشی ،فرهنگی و هنری کم نداشته و ندارد اما آنگونه که باید معرفی نشده و این یعنی کم کاری .حال می خواهد کم کاری از رسانه های شهر باشد که استعدادها و فرهیختگانمان را خوب معرفی نکرده و یا مسؤلینی که باید از راه تشویق و در قرار دادن امکانات برای بارور شدن استعدادها تلاش و حتی سرمایه گذاری کنند و نکرده اند.

آنچه امروز مهم است این است که درخشش اخیر بچه های بافق نشان از غنای استعداد دارد استعدادی که کمتر دیده شده و یا نمی خواهند دیده شود . البته گاهی هم خودمان این استعداد را کم می بینیم یعنی یک نوع حس خودکم بینی! حسی که متاسفانه در ما بافقی ها وجود دارد و تقریبا کور خود هستیم بینای مردم و این حس تابویی است که جلو رشدمان را گرفته و می گیرد.

(رواج این مثل در بسیاری از انتصابات مدیریتی و کارشکنی هایی که برای استفاده از توانمندان بافق شده و می شود بخوبی مشهود است) .

اما آنچه موجب شد این سطور را برای خوانندگان عزیز بنویسم حسی خوبی بود که به عنوان یک بافقی پس از دریافت خبر موفقیت فرزندانِ بافق برایم پیش آمد و گفتم این چند سؤال را با شما در میان بگذارم .

از خودتان پرسیده اید چرا جوانان و نوجوانان بافقی انگیزه کافی و لازم برای شکوفا شدن استعدادها و پیشرفت ندارند؟ اصلا انگیزه را چه کسانی باید به انگیزش برسانند؟خود دانش آموز ،پدر و مادر ،معلم ،اداره آموزش و پرورش،مسؤلین سیاسی و مذهبی و حتی ما به عنوان دوست و همشهری چه سهمی در ایجاد انگیزه یا القای بی انگیزگی در دانش آموزانمان داریم؟و سؤالاتی از این دست…

برای واضح تر شدن سؤالها به پاسخ آقای «علی محمد برزگری» به عنوان نوجوان کسب کننده مقام سوم کشوری در رشته زیست شناسی مسابقات سراسری پایا که در پاسخ به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی«بافق فردا»وقتی از او درخصوص استعداد دانش آموزان بافقی پرسیده است دقت کنید:

«استعداد هست، ولی آنطور که در بچه های بافقی دیدم انگیزه کافی و لازم نیست»

به نظر می رسد علاوه بر لزوم پرداختن به زیرساختهای عمرانی و اقتصادی باید توجه ویژه ای به زیرساختهایی مانند «احیاء روحیه خودباوری »و «مسؤلیت پذیری» از نوع« کلکم راع و کلکم مسؤل عن رعیته»،«تقویت روحیه ما می توانیم» ، «ایمان به معجزه تشویق» و از همه اینها مهمتر،باور اینکه ما برای داشتن بافقی آباد نیاز به اعتماد به پتانسیل انسانی شهرمان داریم .انسانهایی جسور،اندیشمند و توانمند.

محمد علی قاسم زاده

 

۱ نظر

 1. اميدوار می‌گه:

  جناب آقای قاسم زاده از اینکه به نکات بسیار مهمی اشاره کردید سپاسگزارم.
  آینده سازان فردا همین کودکان و نوجوانان امروزند.این جمله ایست که سیاسیون زیاد در تریبونهای خود بر زبان می آورند.اما تاسف اینجاست که مسائل سیاسی روز و مشکلات فعلی جامعه همیشه بر پرورش و تربیت و توجه و برنامه ریزی بر این سرمایه های گرانقدر و سرنوشت ساز سایه افکنده.
  به امید روزی که تربیت و پرورش فرزندان این مرز و بوم به گونه ای باشد که مستقل از طوفانهای سیاسی،اقتصادی،فرهنگی باشد.
  به امید روزی که متولیان فرهنگ و تربیت این فرزندان خود انسانهایی دانا،آزاده،فرهیخته،دیندار و دین شناس باشند نه انسانهایی مقام پرست و شهرت طلب.
  به امید روزی که تربیت و پرورش این گوهرها شغل نباشد بلکه عشق باشد.
  به امید روزی که احترام و منزلت یک مربی مهد کودک و یک معلم دبستان کمتر از یک استاد دانشگاه نباشد.