شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۱۶:۳۲ بعد از ظهر

شهر ما، خانه ما

کد خبر: 26992
تعداد بازدیدکننده: 109
تاریخ: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

TASH2

حتماً این مثل مشهور را شنیده اید که می گوید: « شهر ما، خانه ما» خانه؛ عنوان جایی است که انسان در آن به آرامش خواهد رسید! شهر هم باید به گونه ایی باشد که موجبات آسایش شهروندان را فراهم کند. اکنون به ۱۲ شهریور نزدیک می شویم؛ روزی  که مراسم تحلیف منتخبین شورای اسلامی شهر برگزار خواهد شد و پس از آن شورای چهارم رسمیت می یابد و مقدرات شهر، مطابق با آنچه که در قوانین تعریف شده، در دستان آنان خواهد بود.

بر اساس ماده ۷۱، (۱)» انتخاب شهردار؛ از جمله وظایف شورای اسلامی است» که ظرف یک ماه باید صورت بگیرد؛ وگرنه شورای اسلامی منحل خواهد شد! برای چالش انتخاب شهردار هم ضوابطی تدوین گردیده است؛ از جمله  در بند ح آئین نامه(۲) دارا بودن تحصیلات و تجربه علاوه بر سایر شرایط، مد نظر قانونگذار قرار گرفته است؛ یعنی همان که در اصطلاح به آن تخصص گفته می شود! عنصر تخصص زمانی محقق خواهد شد که تجربه هم در کنار آن و زمانی هم « نور علی نور» خواهد شد که تعهد هم به آن اضافه گردد. آن موقع است که دیگر نباید به آن شهردار گفت: بلکه باید آن را « در گرانمایه» خواند که کمتر این گونه افرادی در جامعه کنونی ما یافت می شوند! کاش حرکتی می شد و « نهضت « مدیرپروری» در جامعه ما عین نان شب واجب و ضروری می گردید. دردی که اکنون، بلای خانمسوز وضعیت ما شده کمبود مدیرانی لایق است؛ وگرنه منابع و امکانات به حد کافی موجود هست و آنچه که در این میان کم و بیش به چشم می خورد مدیری توانمند است که بتواند حلقه های مفقوده را کشف و از آن به سود مردم بهره وری کند نه این که به قوانین پشت نماید! اصل صداقت و یکرنگی را به کناری بگذارد و بخواهد با هر وسیله ایی که شده به مقصود برسد!

شهردار باید در امور عمرانی شهر با درایت و تدبیر کار کند! اگر طرحی را می خواهد اجراء کند مصوبات قانونی آن را از مبادی ذی ربط اخذ کند؛ سپس آن را به مردم اعلام نماید و بخواهد در اجرای این طرح او را یاری کنند؛ نه این که با هر ترفندی که شده بخواهد اراضی واقع در طرح را مالک شده و به اصطلاح خیابانی که احداث می شود، پول آن از فروش زمین های صاحبان املاک باشد! این چه آفتی است که بر جان شهرداری افتاده است که برای احداث یک خیابان، عرض آن مشخص نیست! خرید املاک در میسر به قیمت کارشناسی مرضی الطرفین نیست! مگر می توان خیابانی را احداث کرد بدون رضایت صاحبان املاک در مسیر! چرا باید مدیریت شهری دستخوش آزمایش و خطا شود! تا  موجب آن گردد تا مردم به شهرداری اعتماد کافی نداشته باشند! با این که بیش از ۱۰۰ سال از تاسیس شهرداری می گذرد؛ اما هنوز دیوار بی اعتمادی بین شهروندان و شهرداری ها بلند است!

این گونه است که شهرداری دچار تلاطم می شود، پول و امکانات دارد؛ اما از آن نمی تواند بهره ببرد! برای اندک ملکی، خود را با صاحبان اراضی درگیر می کند! پرونده پشت پرونده و گاه مدت زمانی طول خواهد کشید تا تصمیمی گرفته شود!

به نظر می رسد شهرداری دچار دور باطلی شده است؛ در حالی که سرمایه  و منابع دارد؛ اما از مشاورین حرفه ای و خبره بهره نمی برد؟! چرا که این مشاوره ها را مقرون به صرفه نمی داند و خود، راسا وارد طرح ها می شود و این گونه هست که می بینیم طرحی چند بار تغییر می کند و در آخر سر هم کار، به اصطلاح کارشناسی نشده است؟!

اکنون زمان انتخابی دیگر است! آزمونی جدید برای شورای جدید که با انتخاب شهردار یا ابقای آن اهداف و برنامه های خود را اجراء کند. شهرداری که باید در برابر مردم و منتخبان آنان پاسخگو باشد و خود را تافته جدا بافته از مردم ندادند! عملکرد خود را در معرض مشاهده مردم بگذارد. مشکلات، نقاط ضعف و قوت را بداند و بگوید و پذیرای انتقادات و پیشنهادها هم باشد. همکاری با ادارات و ارگانها را هم سرلوحه کار خود قرار بدهد؛ زیرا بدون همکاری ادارت کارها به سامان نخواهد شد! در کنار همه این مسایل به افزایش سطح فرهنگ شهرنسنی مردم هم توجه داشته باشد و تلاش نماید تا در جهت تحقق شهری آباد همت گمارد؛ قطعا لازمه تغییر در مردم دگرگون نمودن فرهنگ آنان است که آن هم تحقق نخواهد یافت؛ مگر آن که یک برنامه ریزی مدون و منسجمی داشت. این گونه است که شهر ما، خانه ما خواهد شد.

(۱) منصور، جهانگیر، قوانین و مقررات مربوط به شهر و شهرداری، نشردیدار، ص ۵۸

(۲) وبگاه مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی،آیین نامه اجرایی شرایط احراز سمت شهرداری

 محمد حسین تشکری

۲ نظر

  1. عادل می‌گه:

    شما بعنوان روزنامه نگار دلایل انتخاب شهردار جدید را از شورای شهر جویا شوید و چاپ کنید تا مردم بدانند…

  2. واقع بین می‌گه:

    سلام . انتخاب شهردار جدید کار بسیار پسندیده ای بوده . بافقی ها فقط شعارشان بومی بودن است . بومی که تا حالا شهر بزرگ ندیده باشه ، فقط بومی باشه . اتفاقا یکی از موفقیت های تابش نماینده اردکان اینه که مدیرانش غیر بو می اند ولی نظارت امام جمعه ونماینده هست .