چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۰۳:۲۶ بعد از ظهر

فرصتی تکرار نشدنی

کد خبر: 27138
تعداد بازدیدکننده: 65
تاریخ: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

porfala

شورای جوان شهر بافق در هنگامه سرنوشت سازی قرار گرفته است و فرصتی تاثیرگذار به دست آورده است که اگر از آن به خوبی و درستی سود نجوید، آثار و تبعات آن سالها بر دوشش سنگینی خواهد کرد. و آن فرصت استثنایی، اثبات کارایی نسل جوان و امروزی بافق است.

از روزی که با رای مردم، اعضای شورای شهر انتخاب شدند عمده عیبی که به آنان وارد شده، جوان بودن اکثر اعضا و دخالت داشتن و حتی غلبه ی حس محله گی در انتخاب آنها بوده است. و عمده دلیل مدافعانی مثل من از شورای چهارم بافق، حس جسارت جوانی آنها بوده است. اکنون زمان موعد برای ظهور و بروز و اثبات آن جسارت ذاتی جوانانه است. اگر بگذرد و تردیدها و دو دلی ها بر آنها مستولی شود، هرآیینه بیم آن دارم که ره به ناکجا آباد برند.

با وجود آنکه نزدیک به ده روز از حضور رسمی آنان در شورای شهر می گذرد و طبق قانون اولین و مهمترین وظیفه آنان انتخاب شهردار برای شهر است، هنوز انگار بر تردیدها غالب نیامده اند و به شهرداری نرسیده اند. اگرچه توقع من و امثال من این بود که آقایان، رایزنی هایشان را در ایام قبل از رسمی شدن کارشان انجام می دادند و در همان روز تحلیف، شهردار مورد نظرشان را رسماً اعلام می کردند. تجربه به من آموخته است که در این طور مواقع هر چه زمان بیشتری بگذرد، انتخاب مشکل تر و تردیدها فراوان تر می شود و این برای شورای جوان بافق شایسته نیست.

آنطور که من خبر دارم گزینه های بومی و غیر بومی و ساکن در بافق و غیر ساکن در این شهر مطرح شده اند و کفه ترازوی یکی از آنان سنگین تر هم شده است، اما هنوز جوانهای شورا، دل را یک دله نکرده و دست به انتخاب نزده اند. از دید من، آنچه مهم است کارآیی و ایده هایی است که یک نفر برای شهر ارائه می دهد. بومی بودن و نبودش شرط نیست. البته اگر بتوان با یک تیر دو نشان را زد که چه بهتر. یعنی یک نفر بومی خوش فکر و کارا را که مثل گوهر، ارزشمند و کمیاب هست، جست و پیدا کرد و ردای شهرداری بر او پوشید ولی اگر جستند و در شهر نیافتند بر آنان هیچ حرجی نیست که کلید شهرشان را به یک فرد غیر ساکن و حتی غیر بومی، کاربلد بسپارند.

شورائیان بافق بدانند اگر جسورانه وارد این مرحله سخت زندگی مدیریتی خود نشوند، به علت جو مصلحت جویانه و محافظه کارانه ی که در روحیه بافقی ها هست و به سادگی هم قابل درمان نیست، چهارسال دوره کاریشان را بر سر همین بکن، نکن ها، تلف خواهند کرد و علاوه بر ضربه به خود، یک سابقه و میراث نامناسب هم از مدیریت نسل جوان برای آیندگان به جا خواهند گذارد که تا مدتها هر استعداد جوانی که بخواهد سربرآرد به تیغ تیز ناکارآمدی شما، سرکوب و منکوب خواهد شد.

عدم انتخاب شهردار تا این لحظه، یک پیام ناامید کننده به جامعه داده است و آن این است که جسارت جوانی که تنها سرمایه شماست و به آن امیدها بسته بودیم، چه شد؟

بافق نیاز به فکرهای بزرگ و همت های بلند دارد. خود را درگیر امور روزانه نکنید. و به یاد داشته باشید که ما مردم شریف بافق عادت داریم که برای همه چیز، بسیار بگویم و بندرت ممکن است از کار کسی تا در مصدر امری هست، رضایت داشته باشیم. اما این انصاف را هم داریم که اگر کسی یا کسانی به شهرمان خدمت کردند تا ابد، دعاگویی خیرشان باشیم.

اگر چنین دعایی را می خواهید، زودتر دستی بجنبانید و شهرداری بنشانید. حتماً مشورت کنید. سبک و سنگین نمائید. همه گزینه ها را مد نظر بگیرید اما وقتی به کسی رسیدید، بی پروا و جسورانه عمل کنید. حتماً حرف و حدیث خواهید داشت. آدمهای مختلف به سراغتان خواهند آمدند و قیافه های حق به جانب خواهند گرفت و نصیحت های مشفقانه خواهند کرد و می کوشند حس تعلق به محله زندگی را در شما زنده کنند و حتی شما را از آینده تصمیمتان می ترسانند و بیم می دهند، اما ممکن است این نکته را به شما نگویند که از این پس، همه ی تصمیم ها و رفتارهای امروز شما به عنوان یک ملاک در آینده مورد قضاوت قرار خواهد گرفت. هرکه از پس بخواهد شاهین ترازوی جسارت جوانی را در کارهای اجرایی شهر، میزان کند بی شک یاد اعمال شما می افتد.

نکته آخر اینکه، هزارسال _ کمتر و بیشتر _ بافق بر پاشنه ی محافظه کاری و سربه زیری چرخیده و شده آنچه که می بینید، یکبار هم که شده شهر را رو به پنجره جسارت و سر به هوایی بچرخانید و از طعن طاعنان نهراسید.

محمد علی پورفلاح

۱۴ نظر

 1. عباس ابراهیمی خوسفی می‌گه:

  آقای پور فلاح دعا کنید شورائیان به خاطر مصلحت حقیقت را به قربانگاه نبرند و ذبح شرعی نکنند ( آمین)

 2. بافقي می‌گه:

  باسلام.بااین حقوق ١٠میلیونی که شورابرای شهردارجدیددرنظرکرفتندبایدشهرداری درحدواندازه های دکترقالیباف بیارن.

 3. جواد می‌گه:

  ممنون از قلم شیوایت
  ان شاا… با جسارت خودواستفاده از تجربه ریش سفیدان شخصیتی شجاع وپیگیررا شهردار کنند که همچون شهردار فعلی فعال وکوشا باشه البته تا اندازه ای پاسخگو تر و جدی تر

 4. سامان می‌گه:

  برادر عزیز شب عالی بخیر
  ضمن تشکر از نوشته شما گویا اطلاعات شما بروز نیست شورای شهر در اولین جلسه خود شهردار منتخب را اعلام نموده است و گویا صدور حکم ایشان مراحل قانونی خود را طی می کند

 5. ابي می‌گه:

  باسلام.شهرداری می تواندموفق باشدکه شناخت کامل به مردم بافق ومحلات بافق داشته باشد.به نظرمن یکی ازخصوصیات مهندس تفکری شناخت کامل ازمردم محلات واخلاق خوبشون بودکه توانست بدون کمک ازسنک اهن وفرمانداری خیابان مهدیه ومسجدجامع روازادسازی کند.امیدوارم شهردارجدیدوشورابتوانندباهزینه های کلان تری که دارن میکنن راه شهردارقبل روادامه دهند.

 6. منتقد می‌گه:

  عالمی می گفت من جسارت را در صفوی، رجایی و ابوترابی دیدم روحشان شاد و یادشان گرامی باد

 7. محمد می‌گه:

  خادم شهرم سلام.شهرداربومی وکاردان درهمان روز اول خدمت خود معرفی شده که ایشان کسی نیست جز اقای عفتی.این نشان از تعامل شورای جوان شما برای مردم روشن کنید که دست بردارید ازمحله گرایی وغیره.درود برمردم فهیم بافق بابت انتخاب شایسته اشان

 8. محمدحسن تشکری می‌گه:

  سلام همکار سالهای افقی و دوست همیشگی جناب علی خان.
  مطلبتان را خواندم و بر خود واجب دیدم نکاتی را به اجازه از دوستان شورا به عرض برسانم.
  اینجانب در صبح روز شنبه روز بعد از رای گیری ساعت ۱۰ با تماس با منتخبین مردم اولین تبریک را خدمتشان عرض نمودم. در عصر همان روز با حضور ۷ نفر جشن مختصری و حضور در مزار شهدای بافق و مزار مرحوم دهستانی و اقامه نماز و حضور در دفتر امام جمعه عزیز و استفاده از رهنمودهای ایشان بود. از روز بعد تا ۱۲ شهریورماه ۱۲ جلسه داخلی در منازل اعضای به تناوب تشکیل و مسایلی از قبیل انتخاب شهردار و تغییر مرزهای جغرافیایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
  در انتخاب شهردار با مشورت با امرای شهر و بزرگان با استفاده از نظرات مردم با بیش از ۱۰ نفر افراد مهم و شاخص رایزنی شد. و با عنایت به عدم کسب آرای لازم شهردار فعلی و تاکید این نکته که ایشان از سلامت نفس کامل در زمینه مالی برخوردارند به لحاظ استفاده کامل از ظرفیت شهر پس از جلسات متعدد در اواسط ماه رمضان شهردار انتخاب و توافقات کامل صورت گرفت.
  ایشان بافقی داری سوابق عالی در شهرداری مناطق ۱۷ و ۱۲ و قید سکونت در بافق به عنوان شهردار ۲۴ ساعته خواهد بود.
  همکار سالهای افقی: شورای بافق اولین شورا در کشور بود که توانست شهردار تغییر یافته خود را به اتفاق آرا ۷ نفر موافق بودن مخالف در اولین جلسه در عصر روز ۱۲ شهریور معرفی و در صبح روز ۱۳ شهریور حکم ایشان را به استانداری اعلام نماید. و تا کنون مراحل بسیاری از کار ایشان انجام شده است.
  و چرا تاکنون هیچ اعلام رسمی نشده؟ به لحاظ اینکه قانونا و سفارش موکد استانداری اعلام نام شهردار قبل از تایید و ابلاغ استاندار صحیح نیست، نام ایشان رسانه ای نشده است.
  و اما بعد شجاعت و نیروی جوانی با حضور و همراهی شما عزیزان نتیجه می دهد و شورایی ها معتقدند این سکان خدمت اسب سرکشی است که یا برنده ات می کند یا در مواجعه با اولین مانع تو را از خود جدا کرده بر زمین می زند که دیگر بلند نخواهی شد. پس ما منتخبین شما از شما می خواهیم که مواضع خدمتگزارانتان را فقط از طریق سخنگو و رییس شورا بخواهید ۲۴ ساعته در خدمت شماییم.

 9. عليرضا می‌گه:

  شرمنده آقای عفتی در ۱۲/۶/۹۲ شهردار شد کجایی داداش

 10. محمد برزگری می‌گه:

  آقای تشکری رئیس محترم شورای اسلامی شهر مردم به خاطر توانمندی و روحیه جسارت وجوانی به شما رای داده اند و توقع دارند چیزی غیر از پیشرفت برای بافق اتفاق نیافتد.

 11. محسن می‌گه:

  آقای پورفلاح فرصتی بدهید عزیزم

 12. احمد می‌گه:

  بابا شورایی که از گروههای مختلف برای تعیین شهردار خط بگیرد چی میشه…

 13. رضايي می‌گه:

  با شناختی که بنده از آقای عفتی دارم مطمئنا بهترین انتخاب هستند چون تجارب زیادی دارند .اگر خودمان بگذاریم انشا الله آثار این انتخاب درست همه جای شهر نمود پیدا خواهد کرد

 14. آقا می‌گه:

  خیلی جالب است اون آقای سنگ آهنی که سینه سپر کرد و مدیر عامل بومی می خواست حالا دنبال شهردار غیربومی است . واقعا چقدر گارد امنیتی به مردم وجوانان ما خسارت زدند تا مدیرعامل بومی شد پس من تعجبم چرا حالا در شورا غریبه پرست شده اند…