دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۳۸:۳۹ بعد از ظهر

بیائید چشممان را به خوبیها باز کنیم واز بعضی از خطاهها بگذریم

کد خبر: 27291
تعداد بازدیدکننده: 127
تاریخ: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲

بنام خالق یکتا

مطلب آقا یا خانم ع.ا.حسین آباد درباره سفر خیالی برادر مارکو پلو به بافق را خواندم  یاد مطلبی افتادم .بجای کامنت گذاشتن برای مطلب فوق خواستم درد دلم رو مجزا بنویسم تا از راهنماییهای دوستان واساتید بهره مند شوم.

چند شب قبل هنگام بازگشت  ازمسافرت.بدلیل خستگی وخواب آلودگی همچنین عدم توجه به جلووترمزهای بسیار عالی اتو موبیلهای وطنی. تصادف کردم.حادثه وسط شهر اردکان اتفاق افتاد جایی که بسیاری از مردم در حال عبور بودند .جالب است بگویم  فقط چند نفرازکاسبین محل به محل حادثه آمدند وچند رهگذر هم به آنها اضافه شدند صددرصد مقصر بودم اما هیچکس حرفی دررابطه با حادثه نمیزد همه برای کمک آمده بودند خدارا شکر اتفاقی برای هیچکدام از اعضای خانواده ام نیفتاده بود ولی مردم خوب اردکان از من وخانواده ام دلجویی کردند حتی  زوج جوانی که در حال عبور از آنجا بودند من وخانواده ام را به منزلشان دعوت کردند تا ماشین تعمیر گردد.خلاصه  مطلب اینکه  فرهنگ خوبی داشتند.

حال تصور کنید اتفاق مشابهی در بافق بیفتد.اولا که حد اقل صد نفر جمع میشوند وکارشناسی میکنند کسی کمک نمیکند. بدکمکی شاید.؟من خودم امدادگرم بسیاری از صدمات را درتصادفات بافق رهگذران  به مصدومین وارد میکنند .اصولادراینطور تصادفات متلک به رانندگان میگویندکه اگرراننده بودی اینطورنمیشد.مداخله نابجا میکنند….مصدومین را بدون داشتن دانش کافی جابجا میکنند  .

عزیزان اگرمیخواهیم تغیری ایجاد شودبایدازخودمون شروع کنیم اول باید بعضی ازتنگ نظریها وفرهنگهای غلط خودمونواصلاح کنیم.باید با دید بهتری به اطراف واطرافیانمون نگاه کنیم.دراموری که تخصص نداریم مداخله نکنیم وبطورخلاصه کارروبه کاردان بسپاریم.

انتخابات شورا هارو تجسم کنید.چند کاندیدا با امور شهر و عمران وشهرسازی ومسائل مربوطه آشنائی داشتند؟عزیزانی که انتخاب شدند همه خوبند ومن به همه آنها احترام میگذارم وپیش داوری هم نمیکنم .اما مابه چه کسانی رای دادیم؟اگر من معلم خوبی هستم آیا دلیل میشود که راننده خوبی هم باشم؟اگر درمسائل اقتصادی برو وبیایی دارم آیا میتوانم مثلا شهردار خوبی هم باشم؟

بافقیهای زیادی با تخصصهای عالی درشهرهای دیگر درحال فعالیت هستند چرا ما از تخصصهای آنها استفاده نمیکنیم ما که سخت به این تخصصها نیاز داریم چرا با همشهریان خودمون خوب رفتار نمیکنیم چرا ؟فلانی دکتره؟او که پدرش کارگر فلان جاست .اینو ولش کن کوهیه. .پسر فلانی هم مهندس شده؟ بسیاری ازهمشهریانمون درشهرهای دیگر دارای پستهای بالایی هستند. البته من با نیروهای غیر بومی هم مخالف نیستم.مسئولی که کارکنه فرقی نداره بومی باشه یا غیر بومی. چه بسا ضرباتی که از افراد بومی خوردیم ازغیر بومیها نخوردیم وچه کارها که مسئولین خوب بومی انجام دادند وما با آنها نامهربان بودیم مرحوم دهستانی و اقداماتش رو فراموش کردید. دکتر یاراحمدی با آنهمه کارهای زیربنایی دراین فرصت کم. وقتی مجبور به استعفا شد چه کردیم ؟فقط تماشاچی بودیم وبس .

چرا ما مردم بافق مثل چوب نیستیم که دیر آتش بگیریم ولی اگر آتشمان زدند تابه مقصودمان نرسیم فروکش نکنیم مثل سیس(الیاف درخت خرما) هستیم با یک جرقه چنان آتش میگیریم  که همه را غافلگیر میکنیم اما یک لحظه بعد همه چیز رو فراموش میکنیم اصلا یادمان میرود چه میخواستیم و چه شد راحت مسیرمان راعوض میکنند .بعد شارژمان میکنند تادرمسیر اشتباه به پیش رویم .

چرا راحت بینمان تفرقه میاندازند وبه ریشمان میخندند.معادنمان را میبرند. روستاهایمان را بنام خود میکنند ومادغدغه این را داریم که چرا فلان مسئول بافقی نیست .چرا فلان محله آب شیرین کن دارد و محله ما ندارد.و….. دوستان گلم. گل بی خاروجود ندارد.همه اشتباه میکنند پس بیائید چشممان را به خوبیها باز کنیم واز بعضی از خطاهها بگذریم. اگردرمقابل اشتباهات سکوت نمیکنیم قدردان خوبیها هم باشیم.مسئولانی را که زحمت میکشند حمایت کنیم واگراشتباهی کردند اینقدر به آنها نق نزنیم .حامیشان باشیم تامسیر درستی را انتخاب کنند.

                                                                            محمد رضا رضایی بافقی

۹ نظر

 1. a.a.m می‌گه:

  باسلام
  جاناسخن اززبان مامیگوئی فوق لیسانس ازیزدبرای تدریس میاورندولی برای بافقی مشکل تراشی میکنند

  • رضا می‌گه:

   شما که تا این میزان درک و فهم دارید؛ چرا با پیمانکاران بیچاره بومی که برای کسب لقمه نانی در مجموعه هایتان حضور پیدا می کنند، به گونه ای برخورد می نمایید که انگار برای تاراج و چپاول آمدند.

 2. کارمند می‌گه:

  آقای رضایی مطالب جالبی را عنوان کرده اند .شاید درد دل بساری از همشهریان باشد.

 3. اميدوار می‌گه:

  جناب آقای رضایی،با سلام
  مصداقهایی که از اشتباهات و تنگ نظری های همشهریان ذکر کردید عین واقعیت است.از اینکه متذکر شدید ممنونم.همه باید این معایب فرهنگی و دیدگاههای اشتباه را با استدلال و راهکار مناسب تذکر دهیم تا ان شاء الله به مرور زمان این معایب رخت بربندد.

 4. جاده خاکی می‌گه:

  سلام به دوستان
  به نکات ظریفی اشاره کردید.

 5. زلرع پور می‌گه:

  با سلام اگر در هر محله NGO هایی در زمینه های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی از جوانان تحصیل کرده تشکیل دهیم تا در پایگاه های بسیج تشکیل جلسه دهند و کلاس های آموزشی برگزار کنند و لینک قوی از این تشکل های مردم نهاد را با اعضای شورای شهر برقرار کنیم می توان با برنامه ریزی صحیح و مدیریتی دقیق به تغییری بنیادی برسیم.مدیریت ارشد شهر میبایست با روشن فکری و اینده نگری از بانکهای بافق در زمینه سرمایه گذاری و ساخت و ایجاد صنایع ماندگار در شهر دعوت بعمل اورد و بانک ها نیز سهام صنایعایجاد کرده را به صورت اوراق مشارکت در اختیار سهام داران و مردم شهر بگذارند و…..هزاران راه مدیریت دیگر . همه اینها بستگی به خواست و اراده مردم دارد.

 6. yas می‌گه:

  خداقوت…مطلب خوبی بود.خیلی بی پرده وبا زبان دل آدماحرف زده بودین.زبان بیانتون قشنگ بود.به امید روزی که مردم شهرمون با دیدی درست واصولی با مسائل برخورد کنند..

 7. جواد می‌گه:

  جناب آقای رضایی مطالب قابل تاملی ذکر کردی ولی نمیشه این ضعفها را به همه شهروندا نسبت داد خیلی ازمردم هم هستند که ازفرمایشات شما واقعا میرنجند چون توی بافق هم افراد بافرهنگ زیادی هستند

 8. رضايي می‌گه:

  جواد عزیز.من هرگز مردم شهرم روبه بی فرهنگی متهم نکردم خودم از این شهرم. معتقدم مردم بافق بسیار با فرهنگ .مهمان نوازدوست داشتنی. ودست ودلبازودارای نقاط قوتی هستند که درجاههای دیگر کمتر دیده میشود مسائلی که عنوان کردم یک سری رفتار اشتباه است که بعضی از مردم به آن توجه نمیکنند.فقط خواستم قدمی بردارم. برای یاد آوری و ترک این عادتها.