سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۵۸:۵۶ قبل از ظهر

آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم

کد خبر: 27765
تعداد بازدیدکننده: 242
تاریخ: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲

TASH2

این ضرب المثل معروف را شنیده اید که می گوید: « آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم»حکایت پرورش ماهی تیلاپیا در بافق شده است. بافق شهرستانی است کویری با زمستانهای سرد و خشک و تابستانهای گرم و خشک؛ دارای اقلیمی متفاوت از سایر شهرها؛ اگر از مرکز شهر حدود  بیست دقیقه رانندگی کنید به مناطق خوش آب و هوای گزوئیه می رسید که درختان سردسیری در آنجا رشد کرده اند؛ اما در مرکز شهر فقط درختان خرما و پسته را خواهیم دید.

خداوند برای این شهر با این وضعیت آب و هوایی، معادنی قرار داده که مردم بتوانند امرار معاش کنند و در کنار این معادن، کویر را آفریده است که مردم از آن هم رزق و روزی برگیرند؛ ولی نکته قابل بحث این که از این آفرید ه ها فقط کار در معدن مهم است و کویر اصلا جایگاهی ندارد! به تازگی تیم مرکز تحقیقات پرورش ماهی در بافق به نتایجی دست یافته که می توان از کویر و آب شور ماهی تیلاپیا برداشت نمود.

این تحقیق در نوع خود تازگی دارد و عجیب تر این که رکورد برداشت ماهی در این اقلیم به نسبت یک هکتار به بیست تن بوده؛ در حالی که در سایر جاها یک هکتار به ۳ تن می رسد!

معاون مرکز تحقیقات شیلات ایران در گفتگویی با هفته نامه افق کویر(شماره  ۶۰۸ به تاریخ ۱۷/۶/۹۲) اذعان نمود؛ این طرح توسط جویندگان کار نه تنها در بافق؛ بلکه در استان یزد پیگیری نشد! حتی در قالب طرحی به کمیته امداد امام خمینی (ره) استان یزد به عنوان طرح خانگی ارسال گردید؛اما استقبالی از آن صورت نگرفت!

جان کلام این که بافق توانمندیها و پتانسیل زیادی دارد و اگر از آن استفاده شود دیگر مشکل بیکاری از بین خواهد رفت. رفع معضل بیکاری در بافق، این نیست که همه جویندگان کار به سمت معادن بروند؛ بلکه می توان به عنوان مثال: با آموزش صحیح پرورش ماهی تیلاپیا که الان بصورت رایگان در مرکز تحقیقات صورت می گیرد، زمینه بروز مشاغل جدید را فراهم نمود. هر فرد می تواند با سرمایه خود و یا در شکل شرکت یا تعاونی اقدام به اخذ مجوزهای لازم برای این محصول نماید. پس این ضرب المثل که آب در کوزه و ما تشنه لب می گردیم! بی مناسبت نیست که ما دارای توانمندیها زیادی هستیم و قدر داشته های خود را نمی دانیم.

   محمد حسین تشکری

 

۲ نظر

  1. ابراهيم می‌گه:

    جناب اقای تشکری مدیر مسول هفته نامه افق کویر با سلام فرمایش شما در خصوص استفاده از پتانسیل های بافق کاملا صحیح می باشد اما این پتانسیل ها باید کاملا شناسایی شود و ببینم چه چیزی را در حال فدا کردن هستیم پرورش ماهی خوب است ولی نه در شهر ما شهری که معضل کمبود اب دارد و در چند سال اینده به مراتب بدتر می شود( تغیرات اقلیم) اقایان دلشان خوش است که با ابهای زیر زمینی که ذخایر استراتژیک هر کشور در دنیا هستند ماهی پرورش می دهند ولی با چه قیمتی یک سری به محل خروج اب های پرورش ماهی بزنید ببیند این اب به کجا منتهی می شود کلام اخر این که معادن گل گهر ؛مس سرچشمه و چادرملو جهت انتقال اب از خلیج فارس مبلغ ۹۸۰ میلیارد تومان هزینه کره اند پس اینده نگر باشیم و این اب را با پرورش ماهی و کارهای بیهوده از دست ندهیم چرا که ما نسبت به اینده فرزندانمان مسئول هستیم.

  2. رجبی می‌گه:

    با سلام خدمت نظر دهنده عزیز آب مورد استفاده در آبزی پروری این منطقه آب لب شور است لطفا توجه داشته باشید هر آبی استراتژیک! نیست ایا با اب دریای عمان میتوان گندم, خرما زرد آلو جو …. کاشت؟ متاسفانه اکثر افراد تصور میکنند هر آبی آب شیرین است! عزیز اگر از این سفره های سطحی بهره برداری نشود این منابع آب بدلیل پستی مناطق جوار کویر با جایگزینی و سرازیر شدن مداوم آب شور از حوزه سیریز و متاسفانه با بهره برداری بیرویه آب شیرین (در اطراف بافق) موجب جایگزینی و شور شدن چاه آب شیرین میگردد همین قضیه که در بسیاری از شهرستانهای اطراف موجب تعطیلی پسته کاران شده . جهت اطلاع این مرکز تنها مجموعه تحقیقاتی با پالایش و باز یافت همین آب شور هم هست و حتی روشهای جهت پرورش آبزیان بدون تعویض آب را ارائه کرده که سال ۹۱ -۹۲ یکی از ۵ طرح موفق وزارت جهاد انتخاب شده و همینک در مرکز قابل ارائه است در خاتمه لازم است نگارنده محترم به حجم وسیع آب و خاکهای شور و بلا استفاده پهناور اطراف بافق که پهنه های وسیع را تهدید میکنند عنایت داشته باشند و توجه داشته باشند آنجا های که نام بردن بیشتر در خصوص انتقال آب یک رویایی است و البته به تحقیقات جهان توجه داشته باشند که کشاورزی سریعترین اقتصاد است و در کشاورزی هیچ کاری آبزی پروری نمیشه و در آبزی پروری هیچ گزینه ای به پای تیلاپیا نمیرسه علیهذا چنانچه دلتان برای آینده و اشتغال فرزندانمان نگران است همین امروز به فکر توسعه آینده روشن این منطقه باشید!